FATİH Projesi 76 milyona fırsat eşitliği verdi

Güncelleme Tarihi:

FATİH Projesi 76 milyona fırsat eşitliği verdi
Oluşturulma Tarihi: Ekim 28, 2013 10:58

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, "FATİH Projesi’yle 76 milyona fırsat eşitliği vererek, herkesin teknolojik altyapısını oluşturuyoruz" dedi.

Haberin Devamı

Şahin, Empati Sosyal Sorumluluk ve Eğitim Derneği'nin yaptırdığı Empati İlkokulu'nun açılışında yaptığı konuşmada, Gaziantep'in her yönüyle farklı bir şehir olduğunu belirterek, okulun yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.

İnsanları sosyal bir varlık olduğunu belirten Şahin, şunları söyledi:
"Çevremizle, şehrimizle, ülkemizle, insanlığın gelişimiyle bir bütünüz, onlardan bağımsız değiliz. Hele şu an küreselleşmeyi yaşıyoruz. Büyük bir rekabet var. Bu rekabeti nasıl yöneteceğiz? Nitelikli insan gücü en büyük gücümüz. Bu fidanları toprakla buluşturmamız lazım. Çocuklarımızı okulla, en iyi öğretmenlerle buluşturmamız lazım. Fırsat eşitliği vermemiz lazım. Tohum aynı. Tohumunu iyi bir şekilde sulayıp güneşleyip, bu memleket için, vatan millet için hayırlı evlatlara dönüştürmemiz lazım. Kendimiz için arkamızda salih evlatlar yetiştirmemiz lazım."

En fazla yatırım eğitime

Başarı için ailenin, çevrenin, öğretmenin işbirliği ve teknolojik altyapının çok önemli olduğuna değinen Şahin, "Bakın FATİH projesiyle 76 milyona fırsat eşitliği vererek, herkesin teknolojik altyapısını oluşturuyoruz. Teknoloji grupları oluşturuyoruz. En fazla yatırımı eğitime ayırıyoruz. En fazla mali desteği eğitime veriyoruz" diye konuştu.

Çocukların dinamik bir şekilde geleceğe hazırlanması gerektiğine dikkati çeken Şahin, şöyle devam etti:
"Aslında en çok da ihtiyacımız olan şey bu derneğin adı. Bugün baktığınız zaman yaşadığımız bütün sorunların temelinde önyargıların, hoşgörüsüzlüğün, karşılıklı anlayışsızlığın olduğunu görüyoruz. Kendini onun yerine koyup 'ben ne yapabilirim' anlayışını koyduğunuz zaman, aşılamayacak hiçbir sorun, başarılamayacak hiçbir hedef yoktur diye düşünüyorum."

Vali Erdal Ata da Gaziantep'te 9 bin 300 dersliğe ihtiyaçları olduğunu belirterek, hayırseverlerin katkısını beklediklerini söyledi.

Empati Sosyal Sorumluluk ve Eğitim Derneği Başkanı Pınar Topçuoğlu ise Türkiye'nin gelişip kalkınmasının nitelikli eğitim ve eğitim kurumlarıyla mümkün olabileceğini söyledi. Türkiye'ye model olabilecek 24 derslikli bir okulu eğitime kazandırdıklarını anlatan Topçuoğlu, eğitime katkılarının devam edeceğini söyledi.

Konuşmaların ardından eğitime katkı sunanlara plaket verildi.

Okulun açılış kurdelesini diğer protokol üyeleriyle kesen Bakan Şahin, sınıfları da gezerek öğrencilere kitap hediye etti.

Şahin, daha sonra Vali Erdal Ata ve Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu ile Sanko Holding tarafından Gaziantep Üniversitesi'nin vereceği arsa üzerine yaptırılacak Bilim-Sanat Merkezi ve Gaziantep Üniversitesi Uygulama İlkokulu'nun protokolünü imzaladı.

Şahin, Şehitkamil Belediyesi tarafından yaptırılan Anneler Parkı'nın açılışını da yaparak parktaki vatandaşlarla bir süre sohbet etti.

Bakan Şahin'in programına AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Nejat Koçer, Mehmet Sarı, Mehmet Erdoğan, Halil Mazıcıoğlu ve Derya Bakbak da katıldı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!