'Bisiklet ve okçuluk' seçmeli ders oldu

Güncelleme Tarihi:

Bisiklet ve okçuluk seçmeli ders oldu
Oluşturulma Tarihi: Ekim 29, 2013 13:15

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilere farklı spor dallarını seçmeli ders olarak alabilmesine imkan sağladı. Yapılan düzenleme ile birlikte öğrenciler basketbol, bisiklet, okçuluk, tenis ve yüzme alanlarında eğitim alabilecek.

Haberin Devamı

Bu yıl sadece 5’inci sınıflarda verilecek olan bisiklet ve okçuluk olmak üzere 5 spor dersi, gelecek yıl da 5, 6, 7 ve 8’inci sınıflarda seçmeli ders olarak eğitime dahil olacak. Bu sayede öğrencilerin hem bireysel gelişimleri hem de olimpiyatlar gibi uluslararası spor organizasyonlarına hazırlanmaları sağlanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü teklifi üzerine Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nca ortaokul ve imam hatip ortaokulu Spor ve Fiziki Etkinlikler dersi (5, 6, 7 ve 8’inci Sınıflar) Öğretim Programı kabul edildi. Kabul edilen karar ile 2013-2014 öğretim yılından itibaren 5’inci sınıflardan başlamak ve kademeli olarak diğer sınıflarda uygulanmak üzere bisiklet, basketbol, tenis, okçuluk ve atletizm dersleri seçmeli oldu. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Spor ve Fiziki Etkinlikler dersleri öğrencinin belirli yeterliği kazanması için, belirli bir sistematik içinde modüler yapıda hazırladı. Bu kapsamında atletizm, basketbol, bisiklet, okçuluk, tenis ve masa tenisi, yüzme alanlarında modüler öğretim programları hazırlandı.

Haberin Devamı

Tenis dersinde öğrencilerin tenisteki hareket yetkinliklerini eğlenceli ve katılımı teşvik eden bir öğrenme ortamında geliştirmeleri hedefleniyor. Program öğrencilerin 2 eğitim-öğretim dönemini (36 hafta) kapsayacak şekilde planlandı. Programda 12 tema belirlendi. Programın birinci döneminde (ilk 18 hafta) öğretmen geleneksel öğretim yaklaşımlarını kullanarak öğrencinin tenis bilgi ve becerilerinin gelişmesine odaklanırken, 2’inci dönemde (ikinci 18 hafta) beden eğitiminde kullanılan öğretim modellerinden Spor Eğitimi Modeli kullanılarak teniste becerili, istekli ve tenise özgü değerleri benimseyen bireyler yetiştirilecek.

Doğa sporları grubundan seçilen bisiklet dersinde bisiklete özgü hareket yetkinliği gelişimi ile hedeflenen, öğrencilerin denge, pedal çevirme, direksiyon, doğru sürüş, doğru vites seçimi gibi bisiklete özgü hareket becerilerini, hareket kavram ve ilkelerini, bisiklete özgü strateji ve taktikleri öğrenmeleri ve geliştirmeleri hedefleniyor. Ders, 14 tema üzerinden bir eğitim öğretim yılını (36 hafta) kapsayacak şekilde planlandı. Öğretmenler, birinci eğitim öğretim dönemini öğrencilerde bisikletle ilgili hareket yetkinliği, fiziksel ve psikolojik uyum, spor bilgisi, öz yönetim, sosyal ve düşünme becerilerine altyapı oluşturmak için kullanacak. İkinci eğitim öğretim döneminde ise öğretmenler, Spor Eğitimi Modeli’nden yararlanarak öğrencilerin birinci eğitim öğretim döneminde öğrendikleri bilgi ve becerileri öğrenci merkezli bir ortamda geliştirmelerini sağlayacak.

Haberin Devamı

Öğrenciler atletizm ve basketbol derslerini de seçebilecek

Bireysel sporlar grubundan seçilen atletizm branşında öğrencilerin atletizme özgü hareket becerilerini (koşu, atma, atlama, engel geçişi vb. temel atletizm teknikleri), hareket kavram ve ilkelerini, atletizme özgü strateji ve taktikleri öğrenmeleri ve geliştirmeleri amaçlanıyor. Öğretim programı, 12 tema üzerinden bir eğitim öğretim yılını (36 hafta) kapsayacak şekilde planlandı.

Takım sporları grubundan seçilen basketbol sporun kapsamında spora özgü hareket yetkinliği gelişimi ile hedeflenen, öğrencilerin basketbola özgü hareket becerilerini (top kontrolü, pas, top sürme, şut vb.) hareket kavram ve ilkelerini, basketbola özgü strateji ve taktikleri öğrenmeleri istenecek. Öğretim programı, 11 tema üzerinden bir eğitim öğretim yılını (36 hafta) kapsayacak şekilde yürütülecek. Hedef ve nişan alma sporları grubundan seçilen okçuluk branşında öğrencilerin okçuluğa özgü hareket becerilerini (duruş, tutuş, çekiş, tam çekiş, nişan alma, bırakış, son taşıma vb. temel teknikler), hareket kavram ve ilkelerini, okçuluğa özgü strateji ve taktikleri öğrenmeleri ve geliştirmeleri amaçlanıyor. Öğretim programı, 12 tema üzerinden bir eğitim öğretim yılını (36 hafta) kapsayacak şekilde yürütülecek.

Haberin Devamı

Manavgat İlçesi seçmeli bisiklet dersine hazır

Bisiklet ve okçuluğun seçmeli ders olması Antalya'nın Manavgat ilçesinde sevinçle karşılandı. Manavgat Milli Eğitim Müdürü İsmail Kılıç, bisiklet, okçuluk, tenis, basketbol ve yüzme alanlarının seçmeli ders olmasının öğrencilerin farklı spor dallarını tanımasını sağlayacağını söyledi.

Manavgat'ın başta bisiklet sporu olmak üzere tenis, basketbol, yüzme ve okçuluğun altyapısı olduğunu belirten Kılıç, turizm şehri merkezi ve beldelerinde çok sayıda bisiklet yolunun olmasının pedal çevirme sporunu yaygınlaşmasında avantaj olacağını belirtti. Kılıç, Manavgat'ın altyapısının bisiklet sporunun gelişmesi ve hayat bulması için altyapısının hazır olduğunu söyledi.

Haberin Devamı

Seçmeli derslerin, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü teklifi ve Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı'nca kabul edilen seçmeli derslerin uygulamaya geçilmesi yönelik çalışmaya başladıklarını belirten Kılıç, 5 , 6 , 7 ve 8'nci sınıflarda seçmeli ders olarak eğitime dahil olacak seçmeli dersleri en kısa sürede uygulamaya koymak için gayret gösterdiklerini anlattı. Kılıç, şöyle konuştu:
"Bu yıl sadece 5. sınıflarda verilecek olan bisiklet ve okçuluk olmak üzere 5 spor dersi gelecek yılda 5 , 6 ,7 ve 8'nci sınıflara seçmeli ders olarak dahil olacak. Bu sayede öğrencilerin hem bireysel gelişimi hem de olimpiyatlar gibi uluslararası organizasyonlara hazırlanmalarını sağlayacaktır. "

BAKMADAN GEÇME!