GeriEğitim Bakan Selçuk, COVID-19 aşısı oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakan Selçuk, COVID-19 aşısı oldu

Bakan Selçuk, COVID-19 aşısı oldu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Çorum Sungurlu Arifegazili İlkokulu'nda COVID-19 aşısı oldu. Böylece öğretmenlerin de aşılanma süreci başladı.

Bakan Selçuk aşı olduktan sonra şu açıklamayı yaptı:
"Öğretmenlerimizle ilgili aşılamanın şubat ayının son haftası yapılacağını konuşmuştuk. Bu çerçevede Çorum’un Sungurlu ilçesi Arife Gazi köyündeyiz. Ben de öğretmenlerimizle beraber aşının ilk dozunu oldum. Öğretmenlerimizin burada aşı olması elbette söz konusu ancak daha sonraki süreçte öğretmenlerimizin ilgili sağlık kuruluşlarında aşılarının yapılması söz konusu olacak. Aşı tedarik sürecine bağlı olarak sağlık bakanlı planlamayı yapıyor. Biz 1 milyon 259 bin çalışanımızın listesini Sağlık Bakanlığı’na iletmiştik.

Öğretmenlerimiz de tüm vatandaşlarımız gibi e-Nabızda ya da 2023’e kısa mesaj göndererek kendilerine sıra geldiği konusunda bilgi alabilirler ve aşılarının ilk dozunu yaptırabilirler. Biz aslında hep uygulamaya gayret ediyoruz. Sürecin başından beri tüm okullarımız Türk Standartlar Enstitüsünün standartlarına göre her türlü hazırlığını yaptı.

Meslek liselerimizin, halk eğitim merkezlerimizin üretimleri sayesinde de hiçbir malzeme sıkıntısı yaşamadan rahatlıkla bu süreci yürütebiliriz. Okullarımız hazır. Okulum temiz belgesini okulların tamamına yakını almış durumda. 1 Mart’ta da diğer okullarımız açılacak. İlkokullarımız, özel eğitim okullarımız, 8 ve 12'nci sınıflar yüz yüze eğitime başlayacak. Dünyada aşılama yeni başladı. Birçok ülke okullarını açmaya başladı. Dünyada hiçbir ülkede henüz tüm ülkenin dolayısıyla tüm öğretmenlerin aşılandığı bir durum söz konusu değil."

'EĞİTİM YATIRIMLARI ARTARAK DEVAM EDECEK'
Çorum Valiliğini ziyaretinin ardından Hacı Bektaş Veli Ortaokulu'nda düzenlenen Eğitim Yatırımları Toplu Açılış Töreni'ne katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmenlerle beraber aşının ilk dozunu yaptırdığını anımsatarak, tüm öğretmenlerin aşılanmasının, aşı tedariki programı çerçevesinde Sağlık Bakanlığı tarafından planlandığını söyledi. Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) 2023 vizyonunun, çocukların hayatının daha da güzelleşmesi, eğitim ve öğretim kalitesinin daha da artması üzerine olduğuna işaret eden Selçuk, şöyle konuştu:
"Bugün burada bu amacı hayata geçirmek için bulunuyoruz. Sadece burada mı? Tabii ki değil. 15 Şubat’ta Iğdır'daydık. Arkadaşlarımızla beraber 10 eğitim kurumunun açılışını orada gerçekleştirdik. Dün Ankara'daydık. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Ankara'daki 360 eğitim tesisinin açılışını yaptık. İnşallah perşembe günü Edirne'de olacağız. Perşembe günü Edirne'de de altı eğitim kurumumuzun açılışını gerçekleştireceğiz.

ÇOCUKLARINIZIN EVRENSEL, MİLLİ, MANEVİ DEĞERLER ÜZERİNDE HAKKIYLA YETİŞMESİ BİZİM İÇİN ÇOK KRİTİK
Bütün çabalarımız gelecek için. Bütün bu binaların yapılıyor olmasının emin olun Türkiye Cumhuriyet Devleti'nin, ülkemizin, halkımızın, milletimizin, çocuklarımızın, dünyadaki eğitim sistemleriyle rekabet edebilir bir şekilde mesafe alması için, tüm çabamız, bütün gayretimiz, çocuklarımızın ülkemizin geleceği için dimdik ayakta durmasını sağlamak için. Hepimizin evlatları, hepimizin çocukları bizim gurur vesilemiz, bizim kıvanç vesilemiz ve onları böyle yetişmiş gördükçe bu topraklarda bu bayrağın çok daha dik bir şekilde duracağından da eminiz. Çocuklarınızın bu ülkenin hayallerini, bu ülkenin düşüncelerini, bu ülkenin ülkülerini dikkate alarak yetişmesi evrensel değerler üzerinde, milli değerler üzerinde, manevi değerler üzerinde hakkıyla yetişmesi bizim için çok kritik. Bu çerçevede de tüm arkadaşlarımızla beraber çalışıyoruz.

CANLI DERS SAYISINDA, EBA'YA GİRİŞTE DÜNYA BİRİNCİSİ OLDUK
Dünyadaki tüm ülkeleri izliyoruz ve eğitimle ilgili gördüğümüz çalışmaları Türkiye'yle karşılaştırmalı olarak ele alıyoruz. Şundan emin olun ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti Milli Eğitim Bakanlığı olarak bizler, çocuklarınızın eğitimden geri kalmaması için her ne icap ediyorsa yapıyoruz. O yüzden de eğitim ve bilişim ağında biliyorsunuz dünya ödül aldık. Canlı ders sayısında, yine biliyorsunuz, EBA'ya girişte dünya birincisi olduk. Çocuklarınızın daha iyi bir eğitim alması için öğretmenlerimizle beraber, meslektaşlarımızla beraber, yöneticilerimizle beraber, sayın valilerimizle, kaymakamlarımızla, belediyelerimizle hep beraber el birliği içinde çalışıyoruz ve sizlerin de çocuklarınızın eğitimi konusunda daha mutlu olmanız çabasındayız.

Çorum'da 154 derslikli dokuz ilkokul, 88 derslikli beş ortaokul, sekiz derslikli anaokulu, 100 kişi kapasiteli bir kız pansiyonu, 12 derslikli beş lise, 16 derslikli bilim sanat merkezi, 16 özel eğitim okulu ve bir spor salonunu hizmete açtık. Bu yatırımlar çocukların daha ferah ortamlarda ve daha kaliteli eğitim alabilmesi için bir fırsat. Bu yatırımlar artarak devam edecek. Salgın dönemi de olsa çocuklarımızın okullarının niteliğinin arttırılması, güçlendirilmesinin yapılması, eski binaların yıkılıp yenisinin yapılması, bizim planlarımız ve programlarımız dahilinde. Bunları ödevimiz olarak görüyoruz, ama bu binaları yapmak yetmiyor. Bunun içeriğini doldurmak gerekiyor. Buradaki hayatı güzelleştirmek gerekiyor. Buradaki öğretmenlerin mutluluğu, çocukların mutluluğu, velilerin mutluluğu için gayret göstermek gerekiyor. İşte bu sebeple emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." AA

False