Prof. Dr. Erol Tavmergen'den anne adaylarına uyarı

Güncelleme Tarihi:

Prof. Dr. Erol Tavmergenden anne adaylarına uyarı
Oluşturulma Tarihi: Şubat 25, 2016 13:12

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Ege Üniversitesi Aile Planlaması – İnfertilite Araştırma ve  Uygulama  Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Erol Tavmergen gebeliğe engel olan etkenleri açıkladı. 

Haberin Devamı

Bu etkenlerden belki de en önemlisinin yaş olduğunu belirten Tavmergen,  "Kadının yaşının ilerlemesi ile beraber çocuk sahibi olma yetisi azalmaktadır. Yaşın ilerlemesiyle yumurta rezervleri azalır ve yumurtalar kalite bakımından yeterli gelmemeye başlar" dedi. Tavmergen, kadınların önemsiz olarak gördükleri bazı sorunların anne olma şansını etkileyebilecek kritik sonuçlara yol açabileceğini vurguladı. 


ADET DÜZENSİZLİĞİ 

Hamileliğin oluşması için yumurtlama ve döllenmenin düzenli olarak çalışması gerekmektedir. Bunun için de kadının her yumurtlaması yani düzenli olarak adet olması gerekmektedir. Yumurtlamanın olmaması, gebeliğe engel teşkil eden bir durumdur. Yumurtlama işlevlerinin bozulmasına yol açan etkenlerden bazıları ise; beslenme düzensizlikleri, sigara kullanımı geçirilmiş operasyonlar, doğumsal sorunlar ya da stres olabilir. Gebeliğin oluşmasını sağlayan bir diğer etkide FSH adı verilen, folikül uyarı hormondur. Bu hormonun düzenli olarak salgılanması sayesinde yumurta büyür ve yeterli olgunluğa ulaştığında çatlar. Bu hormonun düzensiz çalışması sonucunda yumurtlama ile ilgili sorunlar söz konusu olarak gebeliğe engel teşkil edebilir. Yumurtlama ile ilgili sorunlar mutlaka tıbbi yardım ile tedavi edilmelidir. 

Haberin Devamı

Prof. Dr. Erol Tavmergenden anne adaylarına uyarı


TÜPLERİN TIKALI OLMASI 

Hamileliğe engel teşkil edebilecek diğer durumlardan biri de tüplerin tıkalı olmasıdır. Kadınlarda iki adet fallop tüpü bulunur. Gebeliğin oluşması için bu tüplerin açık olması gerekmektedir. Tek tüpün tıkalı olması neticesinde kadınlar doğal yollarla hamile kalabilir. Ancak iki tüpün tıkalı olduğu durumlarda sperm ve yumurta birleşemez. Bu sebeple de gebelik gerçekleşmez. Bu gibi durumlarda tüp bebek yöntemi ile gebe kalmak mümkündür. Prof. Dr. Erol Tavmergen, cinsel yolla bulaşan hastalıkların ve özellikle kadınlar için adet geciktiricilerin gebeliğe engel olabileceğini anlattı. "Adet geciktirici hapların uzun süre kullanılması gebeliğin oluşmasını engelleyebilecek önemli bir etken olabilir. Öte yandan zührevi hastalıklar enfeksiyonlarda, yapışıklıklara ya da tüplerin tıkanmasına yol açabilmektedir. Endometriozis ya da pelvik inflamatuar gibi üreme sistemi bozukluklarına sahip olan kadınlar, fallop tüplerinin tıkanıklığı açısından risk grubundadır. Karın boşluğu iltihabı da fallop tüplerinin tıkanıklığına sebep olarak gebeliğe engel olabilir. Bu tür sorunların mutlaka tedavi edilmesi gereklidir.

Haberin Devamı

Prof. Dr. Erol Tavmergenden anne adaylarına uyarı

 

ÇİKOLATA KİSTİ ( ENDOMETRİOZİS)

Çikolata kisti, doğrudan kısırlık sebebi değildir. Ancak çikolata kisti olan kadınlann yüzde 40'ı kısırlık sorununa sahiptir. Prof. Dr. Tavmergen endometriozis bulunan kadınların hem düşük yapma hem de yüksek riskli gebelik tehdidi altında bulunduklarının bu çalışma ile ortaya konulduğunu anlattı.Endometriozis kadınların hayatını tehdit edebilen önemli bir soruna daha yol açıyor; “ dış gebelik” . Yine yapılan araştırmanın sonuçlarına göre endometriozisli kadınlarda dış gebelik görülme oranı iki katına çıkıyor.Endometriozis kısırlığa neden olur. Fakat tedavilerle bu sorun ortadan kaldırılabilir. Endometriozis tedavilerinden biri laparoskopi tekniğidir. Bu yöntem ile sorun olan bölge cerrahi müdahale edilip, yıkanıp temizlenebilir. Tedavi sonrası hasta doğurganlık özelliğini tekrar kazanabilir. Eğer çikolata kisti ileri seviyelerde ise, birçok doğurganlığı olumsuz etkileyen sorunlara neden olmuş ise hastaya ancak tüp bebek uygulanabilir. Bu hasta gruplarına cerrahi işlemlerin pek faydası olmaz.

Haberin Devamı

Prof. Dr. Erol Tavmergenden anne adaylarına uyarı

 

GEBELİĞE ENGEL OLABİLECEK DİĞER SORUNLAR 


Spiral kullanımı bazı durumlarda gebeliğin oluşmasını olumsuz etkileyebilmektedir. Polikistik over sendromunun bulunması, Birden fazla kürtaj yaptırmış olmak,Antibiyotik ve ağrı kesici ilaçların bilinçsizce kullanılması,Rahim ağzında mevcut olan yaralar ve şekil bozuklukları da anne olma şansını zorlayabilir. Kadınlar düzenli doktor kontrollerini aksatmadan,  varsa sorunlarının erken dönemde teşhis ve tedavisi konusunda duyarlı olmalılar. 

Prof. Dr. Erol Tavmergenden anne adaylarına uyarı

 

ANNELİK ŞANSINIZI KONTROL ETTİRİN 

Özellikle kadınlarda ileri yaş anne olma şansı açısından çok büyük sıkıntı yaratıyor. Bir de çiftlerin evlendikten sonra “nasıl olsa şu anda bebek istemiyoruz” düşüncesi ile korunmaları doğru değil. Evlenen her çiftin üreme check-up’ı yaptırması önerilebilir. Yani hem kadın hem de erkek açısından mevcut ya da olası sorunlar evliliğin başında tespit edilir ise çocuk sahibi olma şansı artacaktır. Prof.Dr. Erol Tavmergen, kadında yumurtalık deposunu gösteren, çok basit testler olduğunu belirtti. Son dönemde teknolojinin gelişmesiyle de gerçek bilgiye en doğru haliyle ulaşabildiklerini belirten Tavmergen, ‘Anti müllerian’ (AMH) adlı hormonun yumurtalığın içindeki yumurta kapasitesini ortaya koyduğunu ifade etti. Prof. Dr. Erol Tavmergen, kadının menopoza girme yaşını da yaklaşık olarak söyleyen bu testin en önemli özelliklerinden birinin de adet döngüsünün herhangi bir zamanında yapılabiliyor olması olduğunu aktardı. Prof. Dr. Tavmergen yapılacak birkaç kolay kontrol ile anne olma şansının ve varsa sorunların ortaya konulmasının ve çözüm aranmasının mümkün olduğunu belirterek kadınları bu konuda duyarlı olmaya çağırdı. 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!