GeriEge Jet-10 araba yarışa hazır
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Jet-10 araba yarışa hazır

Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin çalışmaları ve Balıkesir Genç İşadamları Derneği’nin (BAGİAD) katkılarıyla hazırlanan ve ’Jet-10’ adı verilen güneş arabası tanıtıldı.

BAGİAD Başkanı Fahri Ermişler, "Malzeme ve işçilik desteği verdik. Amacımız üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmek. BAGİAD olarak beklentimiz yok. Tek isteğimiz bu gibi etkinliklerin gelişmesi, sayılarının artması, ülkemizin sanayisinin gelişmesi, dışa bağımlılığın azaltılması. Balıkesir’de bu gibi çalışmaların sayısının artmasını istiyoruz. Gençler birbirine, biz de onlara güveniyoruz" dedi.

Kulübün ilk projesi

BAÜ Proje Kulübü Takım Kaptanı Yılmaz Yener güneş arabasının, 2007 yılında kurulan kulübün geliştirdiği ilk proje olduğunu söyledi. Yener, TÜBİTAK tarafından ağustos ayında gerçekleştirilecek ’Formula-G’ yarışına katılacaklarını açıkladı. Yener, "Geçen yıl da başvurmuştuk. Ancak teknik kontrolleri kaçırınca sadece kortejde yer almıştık. Bu yıl arabayı daha da geliştirdik, iddialıyız" dedi.

BAÜ Proje Kulübü, Yılmaz Yener, Hakan Baştan, Uğur Kemiklioğlu, Başar Ersegün Çelik, Onurcan Aslan, Gökhan Gültekin, Ersan Yıldız, Nevşen Ceren Oluk, Kemal Doğan, Güneş Sezer, Can Uludağ, Recep Arda, Cihad Kaya isimlerinden oluşuyor. Akademik danışmanlığı Prof. Berdi Yüksel ve Prof. Mustafa Güneş yürütüyor.
False