İzmir rayında

İzmir rayında

İZMİR’de raylı sisteminin iki kardeş kuruluşu Metro ile İZBAN’ın toplu taşımadaki payı, nüfus büyüklüğüne oranla yolculuk sayısı ve uzunluk kriterlerine göre Türkiye ortalamasının üzerinde yer aldı. İzmir’de toplu taşıma araçlarıyla her gün toplam 1.7 milyon yolcu taşınırken, raylı sistemde bu sayı yaklaşık 650 bin.

Haberin Devamı

İzmir rayında

PAYI YÜZDE 38’İ BULDU

Böylelikle sistemin toplu taşımadaki payı yüzde 38’i buldu. 149 kilometre hat uzunluğuna, Türkiye’nin en büyük tren filosuna sahip olan ve 16 milyonun üzerinde nüfusun yaşadığı İstanbul’da bu rakam yüzde 10’larda iken, Ankara ise 54 kilometrelik hattıyla yüzde 6’nın altında kaldı.

YÜZDE 15’İNİ TAŞIYOR

İzmir Metrosu ve İZBAN, taşınan yolcu sayısının nüfusa oranlanmasında da iki kentin önünde yer aldı. 4 milyonluk İzmir’de her gün 650 bin yolculuk, yani nüfusun en az yüzde 15’ine karşılık gelen raylı sistem kullanımı olduğu istatistiklere girdi. İstanbul’da bu rakam yüzde 10’a ulaşmazken, Ankara yüzde 6’lar seviyesinde kaldı.

Haberin Devamı

İzmir rayında

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜĞÜ

İZBAN, Torbalı hattının devreye girmesiyle birlikte 110 kilometreye, İzmir Metrosu ise 20 kilometreye ulaşırken, raylı sistem uzunluğu 130 kilometreyi buldu. Selçuk ve Bergama hatlarının tamamlanmasıyla bu rakam 207 kilometreye çıkacak. İzmir’in, en uzun hat olan İstanbul’u böylelikle geride bırakacağı tahmin ediliyor.

45 VAGONDAN 306’YA ÇIKTI

İZBAN ilk yolcusunu 30 Ağustos 2010’da taşıdı. 5.5 yılda yıllık yolcu sayısı 90 milyona ulaştı. Raylı sistem taşımacılığı 2000’de İzmir Metrosu’nun 45 vagonuyla başladı. Sistem 16 yıllık süreçte filosunu büyüttü, 87’ye çıkardı. İZBAN filosunun eklenmesiyle İzmir’deki raylı sistem aracı sayısı 306’ya çıktı. Metro’nun 95 yeni aracı ve tramvayın 38 aracının da hizmet vermeye başlamasıyla filo 439 olacak. İzmir Metrosu’nca işletilecek Konak ve Karşıyaka tramvay inşaatları devam ederken, toplam 22 kilometreyi bulacak iki hattın trafiğin yükünü önemli ölçüde hafifletmesi öngörülüyor.

Haberle ilgili daha fazlası: