Yunanistan’da vekillerden 3 ayrı yemin

Güncelleme Tarihi:

Yunanistan’da vekillerden 3 ayrı yemin
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 04, 2023 07:00

Yeni Yunan parlamentosunda vekiller, Ortodoks Hıristiyan, Müslüman ve seküler olmak üzere üç farklı şekilde yemin etti. Batı Trakya’dan 4 Türk milletvekili, Kuran’a el basarak yemin etti.

Haberin Devamı

Yunanistan’da, 25 Haziran seçimlerinde parlamentoya giren 300 milletvekili, dün yemin ederek göreve başladı. Parlamentoda 3 ayrı yemin prosedürü uygulandı. Önce milletvekillerinin büyük bölümü, Atina Başpiskoposu Yeronimos ile din adamalarının huzurunda “Tanrı, İsa ve Kutsal Ruh adına, vatan ve demokratik rejime bağlı kalacağıma, anayasa ve kanunlara uyacağıma ve görevlerimi yerine getireceğime yemin ederim” diye yemin etti.

KURAN İLE YEMİN ETTİLER

Ardından Müslüman Türk Azınlığı’nın yoğun yaşadığı Batı Trakya’da, Radikal Sol Koalisyon (SYRİZA) ve sosyalist Pasok’tan milletvekili seçilen Özgür Ferhat, Hüseyin Zeybek, Burhan Baran ve İlhan Ahmet Kuran-ı Kerim’e el basarak “Allah ve onun peygamberi Muhammed adına” diye başlayan yemini okudu. Son olarak ise dini yemin vermek istemeyen milletvekilleri “Vicdanım ve şerefim adına” diye başlayan yemini söyledi. Yunanistan’da yeni parlamentoda, ilk kez 8 siyasi parti yer alıyor. İktidardaki merkez sağcı Yeni Demokrasi’nin (ND) 158, ana muhalefetteki SYRİZA’nın 48, sosyalist Pasok’un 32, Komünist partisinin 20, popülist-aşırı milliyetçi Yunan Çözümü’nün ve mahkeme kararı ile suç örgütü ilan edilen Altın Şafak’ın uzantısı olan Spartalıların 12’şer, dinci Zafer’in 10, solcu Hürriyet Rotası’nın da 8 milletvekili bulunuyor.

Haberin Devamı

SEÇİM BARAJI PLANI

Muhalefetin toplamı, 142 milletvekilinden oluşsa da 7’ye ayrılmış durumda. Özellikle Spartalılar ve Zafer partilerinin, parlamentonun çalışmalarını sekteye uğratabileceğinden endişe duyulan Atina’da, Başbakan Kiriakos Miçotakis’in parlamentoya girmek için barajı yüzde 3’den yüzde 5’e çıkarmayı düşündüğü konuşuluyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!