Yeneroğlu: 18 yaşını doldurduysa, sandığa götürün

Güncelleme Tarihi:

Yeneroğlu: 18 yaşını doldurduysa, sandığa götürün
Oluşturulma Tarihi: Nisan 04, 2017 10:52

Brüksel’de UETD’nin basın mensuplarıyla düzenlediği toplantıya katılan AK Parti milletvekili Mustafa Yeneroğlu, yurtdışında oy kullanan vatandaşlara seslendi: “Duyarlı olun, provokasyonlara gelmeyin.”

Haberin Devamı

AK Parti İstanbul milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Brüksel’de UETD (Avrupalı Türk Demokratlar Birliği) yetkilileri ve basın mensuplarıyla buluştu. UETD Belçika Başkanı Basir Hamarat’ın ev sahipliğini yaptığı buluşmaya, UETD Avrupa Başkanı Zafer Sırakaya da katıldı. Burada yaptığı konuşmada, halk oylamasının, yurtdışında yaşayan vatandaşlar için sıradan bir oy verme olmadığını belirten Yeneroğlu, şunları söyledi:

HEDEF 1.5 MİLYON OY

“Türkiye’ye güçlü bir selam gönderme ve bunun da Türkiye’de karşılık bulmasıdır. Ailelerden istediğimiz, 18 yaşını dolduran çocuklarımıza oy kullanmalarını öğretmek ve onların birer birey olduğunu hatırlatmak. Çocuklarımıza oy kullandırarak vatandaşlık görevlerini de yerine getirdiklerini hatırlatmış oluruz. Şimdiye kadar Avrupa genelinde yaklaşık 500 binden fazla vatandaşımız oy kullandı. Bizim hedefimiz bir buçuk milyonu bulmasıdır. Sandık başına oy kullanmak için giden vatandaşlarımızın bazı yerlerde provokasyonlara uğradıklarını duyduk, yaşadık, gördük. Bu yüzden çok duyarlı olmanızı ve provokasyonlara gelmemenizi rica ediyorum.”

Haberin Devamı

BİZ DE ANLATALIM DİYORUZ

“Avrupa basını özgürlükçü ve çoğulcu bir görüntü vermiyor. Fikri çoğulculuk aradığımız zaman bugün Batı basınında bunu göremiyoruz. ‘Gelin şu Türkiye’deki meseleleri bir de biz anlatalım’ ve hatta ‘O kadar insana makale veriyorsunuz, bu konularla ilgili biz de yazalım’ dediğimiz zaman, ‘Kusura bakmayın’ diyorlar. Bugün Almanya’nın Rusya’da Alman azınlığın siyasal bilincinin gelişmesi için ortaya koyduğu mücadele, Kazakistan’da, Kırgızistan’da, Türkmenistan’da yaptığı politikaların biz daha uzağından bile geçemedik. Bunu özeleştiri olarak algılayabiliriz. Ama sonuç itibariyle yurt dışındaki Türk toplumu, içinde bulunduğu ülkede katılımı artırarak, bu ülkelerdeki toplumun şimdiye kadar huzuruna nasıl katkı sağladıysa, refahına nasıl 50 yıldan beri hizmet ediyorsa, yine aynı şekilde devam edecek. Vatandaşlarımız, Avrupa’da kendi menfaatlerini koruma noktasında siyasal bilincini ve siyasal katılımını artırmalı. Bunu her ortamda dile getiriyoruz.”

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!