Ukrayna'da savaş uçağı düşürüldü

Ukraynada savaş uçağı düşürüldü

Ukrayna’da ayrılıkçıların kontrolündeki Lugansk bölgesinde Rusya yanlısı milislerin sabaha karşı MIG-29 tipi yeni bir savaş uçağı düşürdükleri bildirildi.

Haberin Devamı

Vurulan uçakla ilgili ilk açıklamayı bu sefer ayrılıkçılar değil, Kiev yönetimi yaptı. Ukrayna’nın terör karşıtı operasyon merkezi sözcüsü Leonid Matyuhin, MIG-29 savaş uçağının gece yarısından hemen sonra görevden dönerken ayrılıkçıların attığı füzeyle vurulduğunu söyledi.

Pilotun atlayarak sağ kurtulduğunu ifade eden Matyuhin, “Uçak parçalandı ancak pilot zamanında atlayarak sağ kurtulmayı başardı. Bombardıman uçağımız ayrıca vurulmadan önce düşman mevzilerine başarıyla saldırarak görevini yerine getirmiştir” dedi.

UKRAYNA, NATO’DAN İLK DEFA SİLAH İSTEDİ
Bu arada Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavel Klimkin ilk defa AB ile NATO’dan silah yardımı talebinde bulundu.

Berlin’de yapılacak dörtlü Ukrayna, Rusya, Almanya ve Fransa dışişleri bakanları görüşmesi öncesinde Alman basınına konuşan Klimkin, “Ukrayna yönetiminin doğudaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların üstesinden gelebilmesi için artık sırf siyasi destek yetmiyor. Egemenlik ve toprak bütünlüğümüzü sağlamak için verdiğimiz savaşın daha kısa sürede bitirilmesi Avrupa ülkeleriyle NATO’nun bize modern silah yardımında bulunmasına da bağlıdır” açıklaması yaptı.

Haberle ilgili daha fazlası: