Ukrayna Savunma Bakanlığı: Herson kontrolümüze geçti

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Kasım 11, 2022 16:51

Ukrayna Savunma Bakanlığ, Rusya’nın çekilme kararı aldığı Herson'un kendi kontrollerine geçtiğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, " Birliklerimiz şehre girmeye başladı.” ifadelerine yer verildi. Bakanlığın açıklamasının ardından şehre giriş yapan Ukrayna askerlerini halk, Ukrayna bayrakları ile karşıladı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de yaptığı bir açıklamada Herson'da zaferin Ukraynalılara ait olduğunu dile getirdi. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ise yaptığı açıklamada "Bugün tarihi bir gün. Herson'a dönüyoruz" dedi.

Haberin Devamı

Rusya'nın Herson bölgesinden geri çekilme kararı alması ile gözler bölgedeki yeni gelişmelere kilitlenmiş durumda...

Rusya Savunma Bakanlığı, bugün yaptığı duyuru ile Ukrayna’nın güneyindeki Herson bölgesinde, Dinyeper Nehri’nin batı yakasından çekilmeyi tamamladıklarını duyurdu. Başta Rusya’nın bölgeden çekilme planlarına şüpheyle yaklaşan Kiev yönetimi, son 48 saatte Rus güçlerinin çekildiği onlarca kasaba ve yerleşimi geri aldı. Herson kentindeki bölgesel yönetim binasında da Ukrayna bayrakları dalgalanmaya başladı.

Herson, Ukrayna’nın Zaporijya, Donetsk ve Luhansk bölgeleriyle birlikte Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in imzasıyla 30 Eylül'de ilhak edilmişti.

UKRAYNA: HERSON KONTROLÜMÜZE GEÇTİ

Ukrayna Savunma Bakanlığı az önce Rus birliklerinin çekildiği Herson bölgesinin kendi kontrollerine geçtiğini açıkladı.

BİRLİKLERİMİZ ŞEHRE GİRMEYE BAŞLADI

Bakanlıktan yapılan son dakika açıklamasında “Rus askerlerin çekildiği Herson bölgesi Ukrayna kontrolüne geçti. Birliklerimiz şehre girmeye başladı.” ifadelerine yer verildi. 

Bakanlığın açıklamasının ardından başkent Kiev'deki Ukraynalı askeri birlikler Herson'a ulaştığı aktarıldı.  Askerleri büyük bir coşkuyla karşılayan Ukraynalılar, Herson'daki Özgürlük Meydanı’nda bulunan Sivil Yönetim Binası önünde bir araya gelerek Ukrayna bayrağı açtı. Ukraynalı yetkililer konuya ilişkin yaptığı açıklamada şehrin neredeyse tamamının kontrol altına alındığını ancak Ukrayna halkını Rus birlikler şehirden tamamen ayrılana kadar evlerinde kalmaları konusunda uyardığı belirtildi. 

Haberin Devamı

Ukrayna Savunma Bakanlığı: Herson kontrolümüze geçti

ZELENSKİ'DEN YENİ AÇIKLAMA: "BUGÜN TARİHİ BİR GÜN VE HERSON'A DÖNÜYORUZ"

Rusya Savunma Bakanlığı'nın Rus birliklerinin Herson'dan tamamen çekildiğini açıklanmasının ardından Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'den yeni bir açıklama geldi. Zelenski, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bugün tarihi bir gün. Herson'a dönüyoruz. Şu an itibariyle askeri güçlerimiz şehre yaklaşmak üzere. Ancak özel birimler zaten şehirde. Herson halkı bekliyordu. Ukrayna'dan asla vazgeçmediler. Şehir henüz düşmandan tamamen arındırılmamışken bile, Herson halkı sokaklardan ve binalardan Rus sembollerini ve işgalcilerin Herson'da kaldığına dair tüm izleri kaldırıyor. Her bir askerimize teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

Ukrayna Savunma Bakanlığı: Herson kontrolümüze geçti

STOLTENBERG: “BİLDİĞİMİZ ŞEY, RUSYA'NIN GERİ İTİLDİĞİ”

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İngiltere’nin başkenti Londra’da Başbakan Rishi Sunak ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından Başbakanlık konutu önünde gazetecilere açıklamalarda bulundu. Ukrayna'yı desteğin devam etmesi gerektiğini aktaran Stoltenberg, “Putin Ukrayna'da kazanırsa, bu Ukraynalılar için bir felaket olur ama aynı zamanda bizi daha savunmasız hale getirir. Çünkü o zaman Başkan Putin'e ve diğer otoriter liderlere gidecek mesaj, acımasız askeri güç kullanarak hedeflerine ulaşabilecekleri olacaktır” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna'yı işgal ederken birkaç büyük hata yaptığını aktaran Stoltenberg, Putin’in Ukraynalıların cesaretlerini, savaşma, kendi ülkelerini koruma kararlılıklarını küçümsediğini ve NATO müttefiklerini hafife aldığını açıkladı. Rusya’nın Ukrayna’dan ilhak ettiği Herson kentinden çekilme kararını değerlendiren Stoltenberg, “Duyuruyu gördük ama tabii ki bekleyip sahada neler olacağını göreceğiz. Bildiğimiz şey, Rusya'nın önce kuzeyden Kiev çevresinden geri itildiği. Sonra doğuda Harkov civarında ve sonra aslında yavaş yavaş Ukraynalıların Rus kuvvetlerini güneyde de Herson çevresinde nasıl geri püskürtebildiğini görüyoruz” diye konuştu.

Haberin Devamı

Ukraynalıların daha fazla Ukrayna bölgesini özgürleştirebildiğini görmenin cesaret verici olduğunu aktaran Stoltenberg, “Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin kazandığı zaferler, cesur Ukraynalı askerlere aittir. Ancak elbette Birleşik Krallık'tan, NATO müttefiklerinden ve ortaklarından aldıkları destek de çok önemli” dedi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı: Herson kontrolümüze geçti


RUSYA 'HALA BİZİM TOPRAĞIMIZ' DEMİŞTİ

Rusya Savunma Bakanlığı, günlük brifinginde tüm Rus güçleri ve malzemelerinin, Dinyeper’in doğu yakasına taşındığını ve çekilmenin Türkiye saatiyle 05:00’te tamamlandığını bildirmişti. Kremlin ise Rus birliklerinin çekilmesine rağmen güney Ukrayna'daki Herson şehrinin hala Rusya'nın bir parçası olduğunu duyurdu. 

Haberin Devamı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rus ordusunun Herson'dan çekilmesinin ardından Herson'un referandumla ilhak edildiğini ve Rusya anayasasında resmiyet kazandığını vurgulayarak "Herson, Rusya Federasyonu’nun parçası. Bu statü yasalar ile belirlenmiş ve sabitlenmiş durumda. Bunda bir değişiklik yok ve olması mümkün değil" açıklamasını yaptı. 

Geri çekilmeden önce Rusya, kentteki binlerce sivili teknelerle tahliye etmiş, Ukrayna da zorla sınır dışı diye tanımladığı tahliyeleri kınamıştı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!