GeriDünya Türkiye sınırında düşürülen Rus savaş uçağıyla ilgili ABD'den açıklama
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye sınırında düşürülen Rus savaş uçağıyla ilgili ABD'den açıklama

Türkiye sınırında düşürülen Rus savaş uçağıyla ilgili ABD'den açıklama

ABD, Rus savaş uçağının düşürülmesinin, koalisyon güçlerinin Suriye ve Irak'ta gerçekleştirdiği hava operasyonlarını etkilemeyeceğini açıkladı. ABD'li sözcü, "Bu, Rus ve Türk hükümetleri arasındaki bir olay" dedi.

ABD Ordusu'ndan Albay Steve Warren, operasyonların "planlandığı gibi" süreceğini söyledi.

IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsü Warren, "Bu, Rus ve Türk hükümetleri arasındaki bir olay. ABD öncülüğündeki koalisyon operasyonlarını kapsayan bir konu değil" dedi.

Warren, Türk pilotların 10 kez uyarıda bulunduğu ancak yanıt alamadığı yönündeki haberleri doğrulayıp doğrulayamacağına ilişkin bir soruya, "Evet bunu teyit edebilirim" diye yanıt verdi. Warren, "Aralarındaki iletişim, açık kanallardan yapıldığı için her şeyi duyabiliyorduk" dedi.

ABD'Lİ PİLOTLAR DA DUYDU

Öte yandan Fox News'ün ulusal güvenlik muhabiri Jennifer Griffin de, "Amerikan askeri kaynakları, ABD'li pilotların, Türklerin Rus pilotları defalarca uyardığını acil radyo frekansı konuşmalarında duyduğunu söyledi" diye tweet attı.

ABD'li bir yetkili, Reuters'a yaptığı açıklamada, "ilk belirlemelere göre, Rus uçağının, Türk hava sahasını ihlalinin saniyeler sürdüğünü" söyledi.

ABD BİLGİLENDİRİLDİ

Reuters daha önce de ABD'li başka bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, "Türkiye sınırında düşürülen Rus savaş uçağıyla ilgili olayda ABD güçlerinin dahli olmadığını" bildirmişti. 

ABD'li bir Savunma Bakanlığı yetkisine dayandırılan AFP haberinde ise Türkiye'nin uçağı düşürdükten sonra Washington'ı bu konuda bilgilendirdiği belirtilmişti.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False