Türk öğretmenler kasıtlı mı yapıyor?

Güncelleme Tarihi:

Türk öğretmenler kasıtlı mı yapıyor
Oluşturulma Tarihi: Şubat 23, 2017 10:30

Alman Eğitim ve Bilim Sendikası (GEW), Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’ndeki konsoloslukların öğretmen ve velilerinden, Alman okullarında Türkiye aleyhine yapılan çalışmaları kendilerine bildirmelerini istedikleri iddia etti. Almanya Türk Veli Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Ali Sak ise “O toplantıda ben de vardım, iddialar doğru değil” dedi.

Haberin Devamı

ALMANYA’da bugüne kadar 6 bine yakın MİT elemanı bulunduğu ve bunların Türk vatandaşlarına yönelik bilgi topladığı veya DİTİB’e bağlı imamların Fethullah Gülen taraftarlarına yönelik bilgi toplayarak, Ankara’ya bilgi aktardıkları yönünde casusluk iddiaları gündeme getirilmişti. Almanya’daki Türklere yönelik casusluk iddialarına bir yenisi daha eklendi.

DÖRT ŞEHİRDEN ÖĞRETMENLER
WAZ gazetesine konuşan Alman Eğitim ve Bilim Sendikası (GEW) Eyalet Başkan Yardımcısı Sebastian Krebs, ocak ayı sonunda Düsseldorf, Essen, Köln ve Münster Başkonsolosluklarında öğretmen ve velilerin katıldığı toplantıda, okullarda Türk Hükümetine yönelik eleştirilerin takip edilerek, konsolosluklara bildirilmesinin istendiğini söyledi. Krebs, bu iddianın kendilerine birkaç kaynaktan teyit edildiğini de öne sürdü.
Krebs’in iddiasına göre, toplantıda sadece Türkçe derslerinde değil, tüm derslerde bu konuya dikkat edilmesi ve gerekirse öğrencilerin öğretmenlerinin görüntülerini çekmesi ve kendilerine iletmeleri istenildi.

Haberin Devamı

EĞİTİMLE İLGİLİ SORUNLAR ELE ALINDI
Essen ve Düsseldorf’ta yapılan toplantılara katıldığını belirten Almanya Türk Veli Dernekleri Federasyonu (FÖTED) Başkanı Dr. Ali Sak ise iddiaların gerçeği yansıtmadığı görüşünde. Dr. Ali Sak, konuya ilişkin Doğan Haber Ajansı’na (DHA) yaptığı açıklamada, toplantıda eğitimle ilgili sorunların ele alındığını ve Alman makamlarına bu sorunların nasıl iletilebileceği konularının görüşüldüğünü belirtti.

‘BAZI ÖĞRETMENLER KASITLI YAPIYOR’
Kendisinin katıldığı toplantılarda iddia edildiği gibi video çekilmesi ve casusluk yapılmasının istenilmediğini kaydeden Sak, konunun GEW Sendikası içerisinde yer alan Türkiye kökenli bazı öğretmenler tarafından, mevcut atmosferden yararlanarak kasıtlı olarak gündeme getirildiğini savundu. Dr. Ali Sak, “Bu arkadaşlar birkaç yıl önce de Türkçe derslerinde okutulan kitapların içeriği konusunda iddialar gündeme getirmiş, incelemeler sonucunda öyle olmadığı ortaya çıkmıştı. Bu konunun DİTİB’e yönelik casusluk iddiaları gündemde olduğu için kasıtlı olarak yapıldığını düşünüyorum” diye konuştu.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!