TIME 100'de Gül var, Erdoğan yok

TIME 100de Gül var, Erdoğan yok

TIME dergisinin "2014'ün en etkili 100 kişisi" anketinde aday gösterilen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ilk 100 isim arasında yer alırken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan listeye giremedi.

Haberin Devamı

ABD’nin saygın dergilerinden TIME’ın her sene düzenlediği ‘Yılın Kişisi" anketinde ilk aşama tamamlandı. Derginin "en etkili 100 kişi" listesi için belirlediği adaylar arasında internet üzerinden yapılan oylama sona erdi. TIME'ın "en etkili 100 kişi" için aday gösterdiği isimler arasında Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan da bulunuyordu. Ancak yapılan oylama sonucunda, iki liderden sadece Cumhurbaşkanı Gül, listeye girebildi. Her iki aday da "liderler" kategorisinde yarışıyordu.

Dergi şimdi "Yılın Kişisi"nin belirlenmesi için 100 isimli listedeki adaylar arasında internet üzerinden yeni bir oylama yapacak.

TIME her yıl iyi ya da kötü anlamda en çok gündem yaratan ismi belirlemek için internet üzerinden halk oylaması yapıyor ancak hem "en etkili 100 isim" hem de "Yılın Kişisi" seçiminde nihai kararı editörler veriyor.

GÜL'Ü ELİF ŞAFAK TANITTI
"TIME 100" listesine giren Gül'ü tanıtan yazıyı ise yazar Elif Şafak kaleme aldı. Şafak, "Zor bir seçimle karşı karşıya olan bir ılımlı" başlıklı yazısında, "Türk siyasetinde maskülenleşme ve kutuplaşmanın arttığı bir dönemde Türkiye’nin 11'inci Cumhurbaşkanı Gül’ün ılımlı tonu ve uzlaşmacı tavrı ile dikkat çektiğini" belirtti.

Haberin Devamı

Şafak, "Haziran 2015'teki genel seçimler öncesi Gül'ü destekleyenler de şüphe duyanlar da onun Türk siyasetindeki rolünün son dönemde arttığı konusunda hemfikir" diye yazdı.

GEZİ OLAYLARI VE TWITTER YASAĞINDA AYRI DÜŞTÜLER
Gül’ün Dışişleri Bakanı, Başbakan ve Cumhurbaşkanı olarak Türkiye’nin baskın siyasi figürü Erdoğan’ın müttefiki ama aynı zamanda da başlıca rakibi olduğunu belirten Şafak, "Erdoğan'ın Gezi Parkı'nda bir alışveriş merkezi inşa edilmesi için verdiği karara karşı protesto gösterileri patlak verdiğinde; Gül, barışçıl toplanma özgürlüğünün demokratik bir hak olduğunu belirtti. Twitter’a erişimin engellenmesinin ardından da bu yasağı çiğneyen milyonlarca vatandaştan biri olan Gül, ‘Sosyal medya platformlarının tamamen kapatılması kabul edilemez’ diye bir tweet attı" ifadesini kullandı.

Şafak yazını şöyle bitirdi:
"Türkiye’deki demokratların, tartışmalı tasarıları onaylamasıyla biraz gölgelenmiş olsa da, Gül’e dair yüksek beklentileri var. Gül şu anda önemli bir yol ayrımında. Sakin bir hayatı tercih edebilir ya da Türkiye’nin şu anda şiddetle ihtiyacı olan demokratikleşme için bastırmak amacıyla aktif siyasete dönebilir.”

2013'TE PAPA'YI SEÇMİŞLERDİ
TIME geçen yıl Papa Françesko'yu "Yılın Kişisi" seçmişti. Mısır'da Muhammed Mursi'yi deviren darbenin liderliğini yapan dönemin Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdulfettah Sisi'nin birinci geldiği okuyucu anketinde, ikinci sırada ise Başbakan Erdoğan yer almıştı. Erdoğan'ı ABD'li şarkıcı Miley Cyrus takip etmişti.

TIME 100de Gül var, Erdoğan yok
EGEMEN BAĞIŞ: NİYE Mİ ÇILDIRIYORLAR?