Son dakika: Kritik Erdoğan - Biden görüşmesi sona erdi... Türkiye ve ABD'den peş peşe açıklamalar!

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Ekim 31, 2021 11:02

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Roma'daki G20 Liderler Zirvesi kapsamında ABD Başkanı Biden ile yaptığı görüşme sona erdi. 20 dakika olarak planlanan görüşme, yaklaşık 1 saat 10 dakika sürdü. Beyaz Saray'dan görüşmeyle ilgili ilk açıklama geldi. Beyaz Saray, "Türkiye ile yapıcı ilişkileri sürdürmek istiyoruz" ifadesini kullandı. Türk tarafından yapılan açıklamada da görüşmenin pozitif bir atmosferde geçtiği bildirildi.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, zirvenin yapıldığı Nuvola Kongre Merkezi'ndeki temasları çerçevesinde, ikili görüşmeleri devam ediyor.

Bu kapsamda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, ABD Başkanı Biden ile yaptığı görüşme, yaklaşık 1 saat 10 dakika sürdü. 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Erdoğan ile Biden, İtalya'nın başkenti Roma'da devam eden G-20 Liderler Zirvesi marjında görüştü.

Pozitif bir atmosferde gerçekleşen görüşmede, ikili ilişkiler ve bölgesel konular ele alındı.

Görüşmede iki lider, Türkiye-ABD ilişkilerini daha da güçlendirmek ve geliştirmek için müşterek irade beyanında bulundu. Bu doğrultuda ortak bir mekanizma kurulması konusunda mutabık kaldı.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılması yönündeki ortak perspektif doğrultusunda karşılıklı atılacak adımların müzakere edildiği görüşmede, NATO ittifakı ve stratejik ortaklık zeminine vurgu yapıldı.

Haberin Devamı

Görüşmede, iklim değişikliği konusunda karşılıklı atılan adımlardan duyulan memnuniyet de dile getirildi.

Görüşmeye Türk heyetinden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanısıra Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile MİT Başkanı Hakan Fidan katıldı. Biden’e ise ABD Dışişleri Bakanı Tony Blinken, Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile Ulusal Güvenlik Konseyi Avrupa Direktörü Amanda Sloat eşlik etti.

BEYAZ SARAY'DAN AÇIKLAMA GELDİ

ABD Başkanı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinde, Türkiye ile yapıcı ilişkilerin sürdürülmesi, iş birliği alanlarının genişletilmesi ve anlaşmazlıkların etkin biçimde yönetilmesi arzusunu dile getirdi.

Beyaz Saray'dan yapılan basın açıklamasında, Biden ile Erdoğan'ın Roma'da G20 Liderler Zirvesi kapsamında bir araya geldiği belirtildi.

Açıklamada, Biden'ın Türkiye ile yapıcı ilişkilerin sürdürülmesi, iş birliği alanlarının genişletilmesi ve anlaşmazlıkların etkin biçimde yönetilmesi arzusunun altını çizdiği, Türkiye'nin Afganistan'daki NATO misyonuna yaklaşık 20 yıl katkıda bulunmasını takdirle karşıladığını dile getirdiği aktarıldı.

Liderlerin görüşmesinde, Suriye'deki siyasi süreç, Afganistan'da ihtiyaç sahiplerine insani yardımın ulaştırılması, Libya'daki seçimler, Doğu Akdeniz'deki durum ve Kafkasya'nın güneyindeki diplomatik çabaların gündeme geldiği kaydedildi.

Haberin Devamı

ABD Başkanı Biden'ın iki ülke arasında savunma iş birliğini ve Türkiye'nin NATO üyesi olarak önemini teyit ettiği, öte yandan ABD'nin Türkiye'nin Rus S-400 füze savunma sistemine sahip olmasından endişe duyduğuna işaret ettiği bildirildi.

Biden'ın görüşmede ayrıca güçlü demokratik kurumların, insan haklarına saygının, barış ve refah için hukukun üstünlüğünün önemine vurgu yaptığı ifade edildi.

Son dakika: Kritik Erdoğan - Biden görüşmesi sona erdi... Türkiye ve ABDden peş peşe açıklamalar

 

F-16 VE F-35 AÇIKLAMASI

Roma'daki zirveyi başından beri yerinden takip eden Büşra Arslantaş CNN TÜRK canlı yayınında görüşme hakkındaki son gelişmeleri paylaştı.

ABD'den üst düzey kaynaklarına göre, iki lider çok yapıcı bir görüşme gerçekleştirdi. Özellikle Biden'ın bu görüşmede Türkiye ile yapıcı ilişkileri devam ettirmek için net bir mesaj verdiği bilgisinin altı çizildi.

Haberin Devamı

Biden'ın görüş ayrılıkları konusunda 'bunu etkili bir şekilde yönetmemiz gerekiyor' mesajını verdiği belirtildi.

Görüşmede Afganistan, Suriye, Libya doğu Akdeniz ve güney Kafkasya'daki gelişmeler masaya yatırıldı. İklim değişikliği konusuna da yer ayrıldı.

Görüşmede F-16 konusuna da değinildi. ABD'li yetkili Biden'ın bu konuda net olduğunu ve bu sürecin devam etmekte olan bir süreç olduğu mesajını verdiğini belirtti.

ABD basının yetkililere 'Türkiye'ye F-16 satacak mısınız' sorusunu sorduğunu belirten Arslantaş, ABD yetkililerin bu soruya Başkan Biden'ın sürecin devam etmesi yönünde mesaj verdiği cevabını verdiğinin altını çizdi.  

F-35 konusunda 27 Ekim'deki Ankara ziyaretine dikkat çeken ABD'li yetkili bu konudaki sürecin de devam etmekte olduğu bilgisini paylaştı.

Haberin Devamı

FOTOĞRAF ÇEKİMİ ÖNCESİ F-16 YORUMU

Görüşme öncesi fotoğraf çekimi sırasında ABD'li bir gazetecinin 'Türkiye'ye F-16'ları vermeyi planlıyor musunuz?' sorusuna, ABD Başkanı Biden, 'İyi bir görüşme yapmayı planlıyoruz' yanıtını verdi.

Basına kapalı görüşmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Blinken de hazır bulundu.

Erdoğan'ın akşam saatlerinde kameraların karşısına geçmesi ve zirvedeki gelişmeleri değerlendirmesi bekleniyor.

İki lider ilk yüz yüze görüşmesini Haziran ayındaki NATO zirvesinde gerçekleştirmişti. 

ERDOĞAN, FRANSA CUMHURBAŞKANI MACRON İLE BİR ARAYA GELDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Roma'daki G20 Liderler Zirvesi kapsamında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya geldi.

BAKMADAN GEÇME!