Rusya’dan Gürcistan’a ‘yeni Ukrayna’ tehdidi

Güncelleme Tarihi:

Rusya’dan Gürcistan’a ‘yeni Ukrayna’ tehdidi
Oluşturulma Tarihi: Mart 12, 2023 07:00

Gürcistan’daki hükümet karşıtı eylemcileri ‘yabancı ajanlar’ olmakla suçlayan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ‘Protestolar, Kiev’deki Meydan olaylarına benziyor’ diye konuştu.

Haberin Devamı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Gürcistan’daki hükümet karşıtı protestoları, 2014 yılındaki Ukrayna protestolarına benzetti. Eylemcileri “yabancı ajanlar” olmakla suçlayan Lavrov, “Protestolar, Kiev’deki Meydan olaylarına benziyor. Dışarıdan organize ediliyorlar” dedi.

LAVROV: SINIRIMIZDA KARIŞIKLIK İSTİYORLAR

Yabancı medya kuruluşlarının ülkedeki faaliyetlerini kısıtlayan düzenleme, basın özgürlüğü ve sivil toplumu tehlikeye atacağı endişesiyle protestoları tetiklemişti. Avrupa yanlısı Gürcistan vatandaşlarının geçen hafta boyu süren eylemleri üzerine yasal değişiklik talebinden vazgeçildi. Ukrayna’da ise 2014 yılında Moskova yanlısı hükümet, Avrupa Birliği ile anlaşmaları askıya alınca Batı taraftarları sokağa çıkmış, Meydan olayları diye anılan eylemler hükümetin devrilmesine yol açmış, bunu Rusya’nın Kırım ve Donbas’ı işgali izlemişti.

Haberin Devamı

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’teki eylemlerin, Rusya sınırında bir karışıklık yaratmak için Batı tarafından kışkırtıldığını savunan Lavrov, “İktidarı değiştirmek için yasa değişikliğini bahane olarak kullanıyorlar” dedi. Rus ordusu, 2008 yılında Gürcistan’ın kuzeyini işgal etmiş, fiili denetimi altında iki bölge oluşturmuştu.

Rusya’dan Gürcistan’a ‘yeni Ukrayna’ tehdidi

Rus paralı asker grubu Wagner, en yoğun çatışmaların yaşandığı Bahmut’ta Ukrayna askerinin tüm ikmal yollarını kestiklerini, bölgeyi kontrol altına aldıklarını iddia etti.

KİEV’DEN FÜZE SALDIRILARINA CEVAP: CEPHEYE AĞIR SİLAH YIĞILIYOR

Rusya geçen perşembe, Ukrayna’nın en batısından doğusuna sekiz kente hava saldırısı düzenledi. Bu yılın en yoğun hava saldırısında Rus ordusu, altı farklı füze tipi kullandı. Ukrayna, atılan 95 füzeden 35’ini önlemeyi başardı. Rusya’nın kullandığı füzelerden altısı ise önlenmesi özellikle zor olan hipersonik Kinjal füzeleriydi. İşte Moskova’nın bu yıkıcı saldırısına yanıt olarak Kiev de cepheye daha güçlü silahlar sürmeye başladı. Batılı ülkeler, Kiev’e uzun menzilli JDAM bombaları temin etmeye başladı. Ayrıca, Rus hava saldırılarına karşı Polonya, bir Patriot hava savunma sistemini Ukrayna ordusuna teslim ettiklerini ilan etti. ABD yönetimi haftalar önce, Ukrayna’ya Patriot sevkiyatına izin vereceklerini açıklamıştı. Ukrayna Savunma Bakanlığı kaynaklarına göre yıkıcı gücü yüksek akıllı JDAM bombaları, hedeflerini tıpkı bir seyir füzesi gibi GPS yardımıyla bulabiliyor.

Haberin Devamı

Rusya’dan Gürcistan’a ‘yeni Ukrayna’ tehdidi

Finlandiya’nın elinde emekli edilmesi beklenen 62 adet Amerikan yapımı Hornet savaş uçağı var.

FİNLANDİYA’DA UÇAK TEKLİFİNE İTİRAZ

Donbas cephesinde Rusya’ya direnmekte zorlanan Ukrayna ordusuna, Alman yapımı Leoperd tankları da ulaştırılmaya başlandı. Polonya Savunma Bakanlığı, 10 tanktan oluşan ilk partinin Ukrayna ordusuna teslim edildiğini açıkladı. Mart sonuna kadar Almanya ile Portekiz de söz verdikleri Leopard tanklarının bir kısmını Ukrayna’ya teslim etmiş olacak. Öte yandan Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, ellerindeki eski Hornet savaş uçaklarını Ukrayna’ya hibe etmeye hazır olduklarını belirterek silah desteğini bir adım ileri taşıdı. Ancak Finlandiya ordusu ve savunma bakanlığı, kendilerinin ihtiyaç duyduğu gerekçesiyle bu öneriye şu aşamada sıcak bakmıyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!