Rusya tonunu mu yumuşatıyor: 'Bu iş keşke 9 Mayıs’ta bitse'

Güncelleme Tarihi:

Rusya tonunu mu yumuşatıyor: Bu iş keşke 9 Mayıs’ta bitse
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 01, 2022 07:00

Şubat ayında başlattığı kanlı Ukrayna müdahalesiyle ABD, AB ve NATO’nun yanı sıra BM yönetimi dahil tüm dünyanın tepkisini çeken Rusya, ılımlı mesajlar vermeye başladı.

Haberin Devamı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’nın savaşın çoktan bitmesini istediğini söyleyerek önümüzdeki 9 Mayıs’a vurgu yaptı. Rusya-Ukrayna savaşına nispeten tarafsız bakan Çin’in resmi Xinhua haber ajansıyla Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Al Arabiya televizyon kanalına konuşan Lavrov savaşın ne şimdiki haliyle ne de nükleer şıkkının Moskova tarafından istenmediğini dile getirdi.

UKRAYNA’YI SUÇLADI

Rusya’nın Ukrayna’daki ‘özel askeri harekâtı’nın Batılı ülkelerin Kiev yönetimini kışkırtması yüzünden uzadığını iddia eden Lavrov, “Rusya ile Ukrayna, İstanbul’daki müzakere masasında somut adımlar atmıştı. Ukrayna heyeti savaşın sona ermesi için Kırım’ın statüsüyle Donbas meselesinin yapılacak anlaşma dışında tutulmasını kabul etmişti. Ancak heyet Kiev’e döndüğünde İstanbul’da verilen sözlerinden döndüler. Taraflar arasında yine de çıkış yolu bulunması için her gün videokonferanslar sürüyor” dedi.

Haberin Devamı

NÜKLEERDEN VAZGEÇTİ

Geçtiğimiz günlerde ‘Ukrayna krizi nükleer savaş çıkması ihtimalini arttırıyor’ diyen Rus Bakan dün tavır değiştirdi. Rusya’nın nükleer silahların kullanılmamasından yana olduğunu vurgulayan Sergey Lavrov, “Rusya nükleer savaş provokasyonu yapmıyor. Biz daha Reagan ile Gorbaçov görüşmelerinden beri toplu imhaya yol açacak nükleer silahlardan vazgeçilmesinden yanayız. Günümüzde nükleer savaş tartışmalarını Ukrayna ile Polonya kışkırtıyor” dedi.

9 MAYIS VURGUSU

Al Arabiya muhabirinin “Savaş Rusya’da zafer bayramı olarak kutlanan 9 Mayıs’ta sona erebilir mi” sorusuna Lavrov, “Biz bu harekâtın daha dün bitmesinden yanayız. Tabii buna başlarken tüm dünyaya ilan ettiğimiz belirli hedeflerimiz var. Bu hedeflere ulaştığımızda bir gün bile uzatmayız. Burada yine Ukrayna’nın tutumu önemli. Örneğin son dönemde Ukrayna’nın Rusya topraklarına saldırılar düzenlemesi harekâtın sonunu yaklaştırmıyor. Keşke 9 Mayıs’ta bitse” ifadesini kullandı.

ZELENSKİ: ACİL HAT GİBİ OLMALI

Rusya ile müzakerelerde Ukrayna’ya verilecek güvenceler hakkında Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’den de yeni açıklama geldi. BMGK üye ülkeleri, Türkiye ve Almanya’nın Ukrayna’ya vereceği güvenlik garantilerinin Amerika’daki 911 imdat hattı gibi olması gerektiğini söyleyen Zelenski, “Biz 911 hattını aradığımızda 24 saat içerisinde güvence veren ülkeler askerlerini Ukrayna’ya gönderebilmeli” dedi.

Haberin Devamı

FİNLANDİYA: NATO KARARI YAKINDA

Rusya’nın Ukrayna’da yaptıklarından dehşete kapılan Finlandiya NATO konusunda somut üyelik mesajı verdi. Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö dün ilk defa NATO üyeliği konusunda kararlı olduklarını ilan ederek, “Komşumuz Rusya’nın davranışları bizi güvenlik arayışına itiyor. Rusya’nın komşularına yönelik kaba kuvvet davranışları bizi NATO’ya yöneltiyor. Finlandiya ile İsveç 17 Mayıs’ta Stockholm’de zirve gerçekleştirerek NATO’ya yıldırım hızıyla giriş kararı alabilir” dedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!