GeriDünya Rus ajansının iddiası: ÖSO ve YPG Menbiç’te çatışıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rus ajansının iddiası: ÖSO ve YPG Menbiç’te çatışıyor

Rus ajansının iddiası: ÖSO ve YPG Menbiç’te çatışıyor

Rus resmi haber ajansı Sputnik, Türkiye'nin desteklediği Fırat Kalkanı güçleri ve terör örgütü PKK'nın Suriye kolu olan YPG arasında çatışmaların şiddetlendiğini, Menbiç yakınlarında bazı köylerin ÖSO'nun eline geçtiğini iddia etti. Benzer bir iddiayı Reuters da duyurdu. Öte yandan geç satalerde Anadolu Ajansı'nın geçtiği habere göre ÖSO güçleri, terör örgütü PKK'nın Suriye kolu olan YPG'den iki köyü aldı.

İddiaya göre Menbiç’in batısı ve güneybatısındaki köylerde Türkiye’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile ABD’nin destek verdiği ve omurgasını YPG'nin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG) arasında çatışma çıktı. Türkiye'nin top atışlarıyla ÖSO'ya destek verdiği iddia edildi.

ÖSO'ya bağlı unsurların YPG'den ele geçirilen köylere girerek çektirdiği fotoğraflar sosyal medya hesaplarından paylaşıldı. DEAŞ'ın kısa süre önce boşalttığı Menbiç batısındaki bu köylere, bir diğer terör örgütü olan YPG'nin yerleştiği belirtiliyordu.

Türkiye geçtiğimiz günlerde El Bab operasyonunun başarıyla tamamlandığını açıklamıştı. DEAŞ'ın elindeki en büyük Suriye kenti olan Rakka'ya Türkiye destekli unsurların mı, yoksa YPG'nin mi yöneleceği konusunda ABD Yönetimi ile temaslar sürüyor.

Türkiye, Rakka'nın DEAŞ'tan kurtarılmasının yanı sıra, ABD'nin verdiği söz doğrultusunda YPG'nin de Menbiç'i tekrar yerel Arap güçlere devredip Fırat'ın doğusuna çekilmesini bekliyor. Bu sözün gerçekleşmemesi halinde Fırat Kalkanı güçlerinin Menbiç'e yöneleceği açıklanmıştı.

Bu arada Suriye rejim güçleri de, El Bab bölgesinde ÖSO ile daha önce anlaşmaya varılan sınıra ulaşıp batıya doğru ilerlemeye başladı. Bu nedenle Fırat Kalkanı güçlerinin, DEAŞ'ın elindeki topraklarla bağlantısının geçtiğimiz günlerde kesildiği bildiriliyor. ÖSO'nun DEAŞ'ın elindeki topraklara girmesi için ya rejimin veya YPG'nin kontrolündeki bölgeden geçmesi gerekiyor. 

AA: ÖSO 2 KÖYÜ ALDI
Anadolu Ajansı'nın geçtiği habere göre de ÖSO güçleri, Halep'in Bab ilçesindeki çatışmalarda terör örgütü PKK'nın Suriye kolu ola YPG'nin kontrolündeki iki köyü ele geçirdi.

ÖSO'nun saha komutanlarından Muhammed Hatib, AA muhabirine yaptığı açıklamada, muhalif birliklerin Bab ilçesinin doğusunda Tel Tuveyran ve Kaarat köyünün kontrolünü PYD/PKK'dan aldığını söyledi.

Rejim güçleri, önceki gün Bab'ın doğu kesimlerinde terör örgütü DEAŞ'ın çekildiği yerlere ulaşarak PYD/PKK kontrolündeki Münbiç'e ulaşmıştı. Böylece, Fırat Kalkanı Harekatı’nda Türk Silahlı Kuvvetleri destekli Özgür Suriye Ordusu tarafından ele geçirilen Bab ilçesinin güneyine konuşlanan rejim güçleri, Rakka’ya giden güzegahı kesmişti. Rejim güçleri, ÖSO’nun harekata devam etmesine engel olmak için DEAŞ’la arasına tampon bölge oluşturmuştu.

Rus ajansının iddiası: ÖSO ve YPG Menbiç’te çatışıyor

 

 

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False