Putin Ukrayna yakınlarındaki birliklere taktiksel nükleer saldırısı tatbikatı emri verdi

Güncelleme Tarihi:

Putin Ukrayna yakınlarındaki birliklere taktiksel nükleer saldırısı tatbikatı emri verdi
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 06, 2024 12:00

Ukrayna'daki savaş son sürat devam ederken Rusya Devlet Başkanı Putin'den dünyanın gündemine birinci sıradan giren bir hamle geldi. Rus lider Ukrayna sınırına yakın bölgelerdeki birliklere 'nükleer saldırı tatbikat' emri verdi

Haberin Devamı

Rusya Devlet Başkanı Putin, 'düşmanları caydırmak' amacıyla, Ukrayna yakınlarındaki birliklere nükleer silah senaryolarını tatbik etme emri verdi.

Rusya savunma bakanlığı, askeri tatbikatların stratejik olmayan nükleer silahların hazırlanması ve konuşlandırılmasına yönelik tatbikatları da içereceğini bildirdi.

Bakanlık bugün tatbikatların 'bazı Batılı yetkililerin Rusya Federasyonu'na yönelik provokatif açıklamalarına ve tehditlerine yanıt olarak' gerçekleştirileceğini söyledi.

Bakanlık, bu tepkiye hangi yetkililerin yol açtığını belirtmedi. Son haftalarda İngiltere Dışişleri Bakanı Cameron ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Rusya'ya ilişkin yorumları Rus yetkililerin tepkisi ile karşılaşmıştı.

Putin Ukrayna yakınlarındaki birliklere taktiksel nükleer saldırısı tatbikatı emri verdi
Nükleer silahlarla ilgili bütün rakamlar esasen tahmini. Fakat Amerikan Bilim İnsanları Federasyonu'na göre Rusya'nın 5 bin 997 savaş başlığı -nükleer patlamayı tetikleyen mekanizması- var. Ama bu sayıya ıskartaya ayrılmış ya da söküm emri verilmiş 1500 civarında başlık da dahil...

Haberin Devamı

Rusya'nın Büyükelçisi Grigory Mashkov, RIA haber ajansına verdiği demeçte, "Şu anda açık bir çatışma aşamasındayız ve bunun doğrudan bir silahlı çatışmayla sonuçlanmayacağını umuyorum" dedi.

Mashkov, artık 'potansiyel bir düşmanın Rusya'nın gücünü test etmesini engellemek için füze cephaneliği oluşturmak da dahil olmak üzere ülkenin savunma kapasitesini güçlendirmek için daha fazla adım atılması'nın gerekli olacağını da sözlerine ekledi.

Rusya'nın bu hamlesi sonrası dünya adeta alarma geçti. Bu hamle dünyanın gündemine birinci sıradan giriş yaptı.

Rusya'nın nükleer söyleminin tırmanması, Batı'nın Ukrayna'daki çatışmaya müdahale etme yönünde haftalardır daha belirgin tehditlerinin ardından geldi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron geçtiğimiz günlerde The Economist'e, eğer işler zorlaşırsa Ukrayna'ya asker gönderme söyleminin arkasında durduğunu söyledi.

Haberin Devamı

Fransız lider geçen Perşembe günü yayınlanan röportajda, "Dediğim gibi, hiçbir şeyi göz ardı etmiyorum, çünkü hiçbir şeyi göz ardı etmeyen biriyle karşı karşıyayız" dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, Kiev’e yaptığı ikinci ziyaretinde Ukrayna’ya 3 milyar poundluk askeri yardım paketini açıklamış, Cameron, bu miktardaki desteğin "ihtiyaç duyulduğu sürece her yıl" verileceğini taahhüt etmişti.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!