Papa Francis, 4 günlük tarihi Irak ziyaretini tamamladı

Papa Francis, 4 günlük tarihi Irak ziyaretini tamamladı

Katoliklerin Ruhani lideri Papa Francis, 4 gün süren tarihi Irak ziyaretini tamamlayarak başkent Bağdat’tan ayrıldı.

Haberin Devamı

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Francis, 4 gün süren tarihi Irak ziyaretini tamamladı. Kendisini bekleyen uçakla Bağdat’tan ayrıldı. 5 Mart’ta başkent Bağdat’ta gelen Papa Francis, burada resmi temaslarda bulunduktan sonra Zikar vilayetindeki antik Ur kentine giderek birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Papa ziyaretinin üçüncü gününde Erbil kentine giderek Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani ve Başbakan Mesrur Barzani ile görüştü.

KARDEŞİZ MESAJI VERDİ

Erbil’deki resmi temaslarının ardından Musul’a giden Papa Francis, Hristiyanların çoğunlukta olduğu Karakuş bölgesini ziyaret etti ve Immaculate Conception Kilisesi’nde yaptığı konuşmada, “Buradaki varlığınız, güzelliğin tek renkli olmadığını, çeşitlilik ve farklılıkla öne çıktığını hatırlatıyor. Size baktığımda, Karakuş halkının kültürel ve dini çeşitliliğini görebiliyorum ve bu, tüm bu bölgenin geleceğe sunduğu güzelliği gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Papa Francis, 4 günlük tarihi Irak ziyaretini tamamladı

ERBİL’DE STADYUMDA AYİNİ YÖNETTİ

Musul ziyaretini de tamamlayan Papa Francis, üçüncü günün sonunda Erbil kentindeki Franso Hariri Stadyumu'nda farklı din ve etnik gruplardan 10 bin kişinin de katılımıyla ayini yönetti. Papa ayinde yaptığı konuşmada, “İsa Mesih, insanlık talep ediyor. Dürüst ve temiz olun, savaşma hırsından uzak durun. Tüm halklar kardeştir. Yanlışların önüne geçilmeli” dedi.

Haberin Devamı

 

'DÜNYA KADINLAR GÜNÜ' PAYLAŞIMI

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayan Papa Francis, “Başta Iraklı kadınlar olmak üzere tüm kadınlara gönülden teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Papa Francis, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı. Papa Francis, paylaşımında “Başta Iraklı kadınlar olmak üzere tüm kadınlara, yanlışlara ve acılara rağmen hayat vermeye devam eden cesur kadınlara gönülden teşekkür etmek istiyorum. Kadınlara saygı duyulsun ve korunsun. Saygı gösterilsin ve fırsatlar sunulsun” dedi.

Papa Francis, 4 günlük tarihi Irak ziyaretini tamamladı

Haberle ilgili daha fazlası: