Obama ile 80 dakika

Güncelleme Tarihi:

Obama ile 80 dakika
Oluşturulma Tarihi: Şubat 20, 2016 02:00

Ankara saldırısı sonrası Türkiye ve ABD arasında PYD nedeniyle oluşan gerginlik sürerken, cuma akşamı Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başkan Obama arasında son yılların en kritik telefon görüşmelerinden biri gerçekleşti. Görüşmeye rağmen iki başkent arasında PYD konusundaki farklılıkların devam ettiği anlaşılırken, Beyaz Saray bildirisinde Obama’nın, Türkiye’den Suriye’ye yönelik top atışlarını durdurmasını istediği belirtildi.

Haberin Devamı

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama dün 1 saat 20 dakika süren telefon görüşmesi yaptı. Görüşmeye ilişkin Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

OBAMA, SALDIRILARI KINADI

“ABD Başkanı Obama, görüşmede, Ankara’da canlı bomba saldırısını ve Diyarbakır-Bingöl karayolunda askeri konvoyu hedef alan saldırıyı kınayarak, hayatlarını kaybeden askerler ve sivil vatandaşlar için taziye, yaralılar için de acil şifa dileklerini iletmiştir.

KAYGILARINI DİLE GETİRDİ

Saldırılar hakkında bilgi veren Cumhurbaşkanı da, terörle mücadele konusunda müttefiklerin dayanışma içerisinde olmalarının önemine işaret etmiştir.

Suriye rejiminin ve YPG’nin son dönemde Suriye’nin kuzey batısındaki ilerlemesine ilişkin kaygılarını dile getiren ABD Başkanı Obama, bölgede Türkiye ve ılımlı Suriye muhalefeti ile gerilimlere neden olan, DAİŞ’le ortak mücadele çabalarımıza da darbe vuran eylemlere derhal son verilmesi çağrısında bulunmuştur. ABD Başkanı Obama, görüşme sırasında, ABD’nin bir NATO müttefiki olarak, Türkiye’nin ulusal güvenliğini destekleme konusundaki mutlak kararlılığını ifade ederek, Türkiye’nin meşru müdafaa hakkının altını çizmiştir. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama, Suriye’deki çatışmaların durdurulması konusunda Münih’te varılan mutabakatı desteklediklerini vurgulamışlardır. İki lider, Rusya ve Esed rejimine, ılımlı muhalif güçlere yönelik hava saldırıları gibi provokatif eylemlere derhal son vermeleri çağrısında bulunmuşlardır. PKK dahil tüm terör örgütlerine karşı işbirliğini artıracaklarını ifade eden Erdoğan ve Obama, DAİŞ’le mücadelenin ortak hedefleri olduğunu belirtmişlerdir.”

Haberin Devamı

ABD’NİN AÇIKLAMASI

BEYAZ Saray görüşmeyle ilgili şu açıklamayı yaptı: “Suriye’deki çatışmaların durdurulması konusunda Münih’te varılan mutabakatı desteklediklerini vurgulayan iki lider, Rusya ve Esad rejimine, ılımlı muhalif güçlere hava saldırıları gibi provokatif eylemlere derhal son vermeleri çağrısında bulundu. PKK dahil tüm terör örgütlerine karşı işbirliğini artıracaklarını ifade ettiler. IŞİD’le mücadelenin ortak hedefleri olduğu vurgulandı. ABD Başkanı Obama, görüşmede rejimin Suriye’nin kuzeyinde ilerlemesinden endişelerini dile getirdi. Başkan Obama, YPG kuvvetlerinin bu bölgede (kuzeybatı) ilave toprak ele geçirmek için şartlar gözetmeyi kovalamaması gerektiğini dile getirdi ve Türkiye’den bu bölgeye yönelik top atışlarını keserek karşılığında gerginliği azaltıcı bir tutum sergilemesini istedi”

Haberin Devamı

BİLDİRİLERDE İKİ ÖNEMLİ FARK

Görüşmeye dair en çarpıcı detay, Ankara ve Washington’ın konuşma sonrası yayınladıkları bilgi notlarında iki temel fark bulunmasıydı. Türk tarafı, Obama’nın “YPG’nin kuzeybatı Suriye’deki ilerlemesinden endişe ifade ettiğini” savunurken, Beyaz Saray, Obama’nın “Suriye Rejimi’nin ilerlemesinden endişe duyduğunu” vurguladı.

Ayrıca Obama’nın YPG’ye ilişkin ilerlemeyi durdurma çağrısı yaptığı ifade edilirken, Türkiye’den de “bu bölgeye yönelik top atışlarını kesmesini istediği” belirtildi. Ancak Ankara’nın bilgi notunda bu detay yer almadı.

İkinci önemli fark, Ankara’nın görüşme notunda, Obama’nın “Türkiye’nin meşru müdafaa hakkının altını çizdiği” söylenirken, Beyaz Saray bildirisinde, Türkiye’nin Suriye’ye sınır ötesi operasyon düzenleyebileceği spekülasyonlarına yol açan “Türkiye’nin meşru müdafaa hakkına” dair hiçbir atıf yer almadı.

Haberin Devamı

BEYAZ SARAY AÇIKLAMASININ TAM METNİ

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

"Obama ile Erdoğan, Suriye’deki durumu ve ABD-Türkiye’nin terörizm ile mücadeledeki işbirliğini telefonda görüştüler. Başkan Obama, askeri personel ile sivillerin ölümüne neden olan Ankara’daki 17 Şubat terörist saldırısını ve 18 Şubat’ta Diyarbakır’da Türk askeri konvoyuna yapılan saldırıyı kınadı ve taziyelerini iletti.

Başkan Obama, görüşmede, 17 Şubat’ta Ankara’da meydana gelen saldırıyı ve 18 Şubat’ta Diyarbakır-Bingöl karayolunda askeri konvoyu hedef alan saldırıyı kınayarak, hayatlarını kaybeden askerler ve sivil vatandaşlar için taziye, yaralılar için de geçmiş olsun dileklerini iletti.

Haberin Devamı

Başkan Obama, Suriye rejiminin Suriye’nin kuzeybatısındaki ilerlemesine ilişkin kaygılarını belirtti ve Suriye’nin kuzeyinde Türkiye ile ılımlı muhalif güçleri ile tansiyonu artıran ve kuzey Suriye’de IŞİD’le ortak mücadele çabalarımıza darbe vuran eylemelere derhal son verilmesi çağrısında bulundu. Başkan Obama, YPG’nin bu bölgedeki koşullardan avantaj sağlayarak yeni topraklar ele geçirmemesini ve Türkiye’den de karşılıklık esasına göre itidal göstererek bölgeye yaptığı topçu ateşini durdurmasını teşvik etti.

Obama, ABD’nin NATO müttefiki Türkiye’nin ulusal güvenliğini destekleme konusundaki mutlak kararlılığının altını çizdi. İki lider, Münih’te düşmanlıkların durdurulması anlaşmasını desteklediklerini belirtti ve Rusya ile Esed rejimine, ılımlı muhalif güçlere yönelik hava saldırıları derhal son vermeleri çağrısında bulundular.

Haberin Devamı

Liderler, PKK dahil her türlü terörizme karşı işbirliğini derinleştirme sözü verdiler ve IŞİD’i zayıflatma ve yenilgiye (yıkmak) uğratma hedefini yinelediler (hatırlattılar)."

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!