Nobel Tıp Ödülü'nü Japon Ohsumi kazandı

Güncelleme Tarihi:

Nobel Tıp Ödülünü Japon Ohsumi kazandı
Oluşturulma Tarihi: Ekim 03, 2016 12:42

2016 Nobel Tıp Ödülü'ne, kanser ve parkinson gibi hastalıkların daha iyi anlaşılmasını sağlayan çalışmalarından ötürü Japon bilim insanı Yoshinori Ohsumi layık görüldü.

Haberin Devamı

Yılın ilk Nobel ödülü, Japon Yoshinori Ohsumi'nin oldu.

71 yaşındaki Ohsumi, Nobel Tıp Ödülü'nü, "hücrenin kendi kendini yemesi" olarak bilinen otofaji üzerine yaptığı çalışmalar sayesinde kazandı.

İsveç'teki Karolinska Enstitüsü'nden yapılan açıklamada, "Otofaji genlerindeki mutasyonlar hastalığa yol açabilir. Kanser ve nörolojik hastalıklar dahil çeşitli durumlarda otofajik süreçle karşılaşılır" denildi.

Açıklamada, Ohsumi'nin, 8 milyon İsveç kronu (Yaklaşık 3 milyon TL) para ödülünün de sahibi olduğu belirtildi.

Japon bilim adamına, Alfred Nobel'in ölüm yıl dönümü 10 Aralık'ta düzenlenecek ödül töreninde diploma ve altın madalya da verilecek.

Nobel Tıp Ödülünü Japon Ohsumi kazandı

Haberin Devamı

Nobel Komitesi, yarın fizik dalında Nobel Ödülü'nü kazanan ismi açıklayacak. Çarşamba günü kimya alanında ödül kazanan isim belli olurken, barış ödülünün sahibi cuma günü, ekonomi ödülünün sahibi de 10 Ekim'de açıklanacak. Nobel Edebiyat Ödülü'nün ne zaman verileceği ise henüz bilinmiyor.

Nobel Tıp Ödülünü Japon Ohsumi kazandı

OHSUMİ KİMDİR?

1945 yılında Japonya'nın Fukuoka şehrinde dünyaya gelen Ohsumi, 1974'te Tokyo Üniversitesinde doktorasını tamamladı.

ABD'nin New York şehrindeki Rockefeller Üniversitesi'nde üç yıl çalışmalar yapan Ohsumi, daha sonra Tokyo Üniversitesi'ne dönerek 1988'de otofaji mekanizmasıyla ilgili çalışma grubunu oluşturdu.

2004 yılında 'profesörlük' unvanını alan Ohsumi, 2009 yılında 'emeritus profesör' oldu. Ohsumi, Tokyo Teknoloji Enstitüsü ve Tokyo Üniversitesi'nde bilimsel çalışmalarına devam ediyor.

Haberle ilgili daha fazlası: