GeriDünya 'Moskova saldırılarını biz yapmadık'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Moskova saldırılarını biz yapmadık'

Moskova metrosundaki çifte saldırıları düzenlediği iddia edilen Çeçen ayrılıkçı grubun sözcüsü, İstanbul'dan yaptığı açıklamada, 39 kişinin öldüğü eylemleri kendilerinin yapmadığını açıkladı.

"KARA DUL"LARIN BEYİNLERİ TÜRKİYE'DE YIKANDI İDDİASI

Kafkas Emirliği örgütü sözcüsü Şemsettin Batukaev, Reuters haber ajansına telefonla yaptığı açıklamada, "Moskova'daki saldırıları biz yapmadık ve kimin yaptığını da bilmiyoruz" dedi.   

Batukaev, örgütün Rusya'daki ekonomik hedeflere yönelik saldırılar planladığını, ama asla sivil halkı hedef almadığını belirtti.

Batukaev'in İstanbul'da yaşadığı ve örgütün dış temsilciliğini yürüttüğü bildirildi.

Kafkas Emirliği örgütü lideri Doku Umarov, geçtiğimiz ay bir internet sitesine verdiği röportajda, "askeri operasyonların yürütüldüğü alanın Rusya topraklarına genişletileceğini" söylemişti. Moskova ile St. Petersburg arasında sefer yapan bir yolcu trenine yönelik Kasım ayındaki saldırının da sorumluluğunu üstlenen Umarov, Rusları "savaş sizin kentlerinize doğru geliyor" şeklinde tehdit etmişti.

Rus medyası dünkü saldırıların ardından, Umarov'un bu sözlerine dayanarak, eylemlerin ayrılıkçı grup tarafından gerçekleştirilmiş olabileceğini öne sürmüştü.

Moskova'da Pazartesi günü meydana gelen ve 39 kişinin ölümüne, 60'dan fazla kişinin de yaralanmasına yol açan çifte saldırıları henüz kimse üstlenmedi, ancak uzmanlar ve Rus yetkililer ayrılıkçı Kuzey Kafkas örgütlerin işi olabileceğini söylüyor. Rusya ayrıca olayda El Kaide'nin parmağı olabileceğini ima etti.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle