Merkel'den 'İsrail' açıklaması

Merkelden İsrail açıklaması

Almanya Başbakanı Angela Merkel, günlerdir İsrail saldırıları ile karşı karşıya kalan Gazze'deki gelişmeleri değerlendirdiği açıklamasında 'İsrail'in kendisini savunma hakkı var' ifadesine yer verdi. Merkel, İsrail ile Filistin arasında ateşkes sağlanması için Hamas ile dolaylı görüşmeler yapılmasına da destek verdi. Merkel daha sonra Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü.

Haberin Devamı

Almanya Başbakanı Angela Merkel İsrail saldırısı altındaki Gazze'deki son gelişmeleri değerlendirdi.

'İsrail'in kendisini savunma hakkı var' diyen Merkel, diplomasinin bölgedeki sorunların çözümü için birincil araç olması gerektiğinin altını çizdi.

Merkel açıklamasında 'İsrail'in meşru müdafaa hakkını savunuyoruz ve bu yüzden attığı adımlarda haklı olduğunu düşünüyoruz' ifadelerini kullandı.

Merkel, ayrıca Almanya'daki Anti Semitizm'e karşı sıfır tolerans politikasının süreceğini vurguları.

Merkelden İsrail açıklaması

'HAMAS OLMADAN ATEŞKES OLMAZ'

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İsrail ile Filistin arasında ateşkes sağlanması için Hamas ile dolaylı görüşmeler yapılmasına destek verdi.

Mısır’ın ve başka Arap ülkelerinin Hamas ile konuştuklarını aktaran Merkel, "Hamas ile hiçbir temas olmadan bu (çözüm) olmaz. Bunu her zaman doğrudan yapmak gerekmez ancak elbette Hamas’ın belli bir şekilde dahil edilmesi gerekiyor. Çünkü Hamas olmadan ateşkes olmaz." değerlendirmesinde bulundu.

Merkel sözlerini şöyle sürdürdü;

Haberin Devamı

'Avrupa, başta Ortadoğu gerilimi olmak üzere dünyanın tüm çatışmalarını çözemez.'

ABBAS İLE GÖRÜŞTÜ

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert’in yaptığı yazılı açıklamaya göre, Merkel ve Abbas görüşmede, Orta Doğu’daki mevcut gelişmeleri ele aldı.

Şansölye Merkel ve Filistin Devlet Başkanı Abbas, (İsrail ve Filistinliler arasında) hızlı bir ateşkesin sağlanması için girişimlerin desteklenmesine devam edilmesi gerektiği konusunda mutabık kaldı.

Merkel Abbas ile görüşmesinde de Gazze Şeridi'nden yapılan roket saldırılarına karşı İsrail’in kendini savunma hakkı olduğu açıklamasını yineledi.

ÖLÜ SAYISI ARTIYOR

Öte yandan İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 65'i çocuk olmak üzere 230'a yükseldi.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada ayrıca İsrail saldırılarında yaşamını yitirenler arasında 17 de yaşlı olduğu aktarıldı.

Haberle ilgili daha fazlası: