GeriDünya Kuzey Kore'de halkın yüzde 99.97'si sandığa gitti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuzey Kore'de halkın yüzde 99.97'si sandığa gitti

Kuzey Kore'de halkın yüzde 99.97'si sandığa gitti
refid:29611733 ilişkili resim dosyası

Kuzey Kore’de geçen hafta sonu yapılan yerel seçimlerde seçmenlerin yüzde 99.97’si oyunu kullandı. Sandığa giden seçmenlerin yüzde 100’ü ise gösterilen adaya oyunu verdi.

CNN’in haberine göre; tek partinin bulunduğu ve adayların Kuzey Kore İşçi Partisi tarafından belirlendiği seçim sisteminde, insanlar beş yılda bir yerel yöneticileri belirlemek için sandığa gidiyor.

Halk gösterilen adayı seçerken, üzerine herhangi bir işaret koymadan pusulayı uygun sandığa atıyor. Adayı reddetmek de mümkün. Bunun için de pusula diğer sandığa atılıyor. Fakat son seçimlerde çıkan yüzde 100’lük oran, sandığa giden herkesin gösterilen adayı seçtiğini ortaya koyuyor.

YAŞ YA DA HASTALIK ENGEL DEĞİL ÇÜNKÜ...

Kuzey Kore anayasasına göre; aksini belirten mahkeme kararı bulunmadığı ve akli dengesi yerinde olduğu sürece 17 yaşın üstündeki herkes oy kullanma hakkına sahip. 2008’de yapılan nüfus sayımı rakamları baz alındığında ülkede 17 milyonun biraz üstünde seçmen bulunuyor. Buna göre de on binde 3’lük eksik neden kaynaklanıyor?

Cevap yaş ya da hastalık değil. Çünkü oy kullanmaya gidemeyenler için mobil sandıklar devreye sokuluyor. Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre; yaklaşık 5 bin kişiye tekabül eden on 10 binde 3’lük fire, yurt dışında ya da denizde bulunduğu için oy kullanamayanlardan kaynaklanıyor.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, 2011'den bu yana 24.9 milyonluk ülkenin üzerinde tam hakimiyete sahip....

Kuzey Korede halkın yüzde 99.97si sandığa gitti

Kim Jong Un'un 28 yaşındaki kız kardeşi oyunu kullanıyor. 2014'ten bu yana dikkat çikan Kim Yo Jong'un Kuzey Kore'nin Propaganda Departmanı'nın başında olduğu düşünülüyor.

UZUN MENZİLLİ FÜZE DENEMESİ İDDİASI


Öte yandan, Kuzey Kore'nin uzun menzilli füze denemesi hazırlığında olduğu ve denemeyi en erken Ekim ayında hayata geçirebileceği iddia edildi.

Füze denemesi iddiasını ortaya atan Güney Koreli hükümet kaynakları, bunu, Kuzey Kore'nin, Dongçang-ri'deki Sohae Uydu Fırlatma İstasyonu'nda yapılan iyileştirme çalışmalarını neredeyse tamamladığı gösteren uydu görüntülerine dayandırdıklarını açıkladı.

Kaynaklar, yenilenen füze fırlatma istasyonunun, neredeyse üç yıl önce fırlatılan Unha-3'ten çok daha büyük bir füzeyi fırlatma kabiliyetine sahip olabileceğinden endişe ediyor.

Güney Koreli bir kaynak, "İşçi Partisi'nin 10 Ekim'deki 70. kuruluş yıldönümüne rastlayan dönemde bir provokasyonu hayata geçicereceğini düşünüyoruz" ifadesini kullandı.

İran'ın nükleer programı üzerine varılan anlaşmanın ardından Kuzey Kore'nin nükleer programıyla ilgili olarak da benzer bir yol izlenebileceği ümit edilirken, Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı sözcüsü dün ülkesinin nükleer caydırıcılığının, "müzakere masasına getirilecek bir oyuncak olmadığını" söylemişti.
Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False