Kuzey Irak'ta 'Musul' alarmı

Kuzey Irakta Musul alarmı

Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Musul'da kontrolü ele geçirdiğine ilişkin açıklamalar üzerine Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) peşmerge güçlerini sınır bölgelerine sevk etmeye başladı.

Haberin Devamı

Musul'da yaşayan Kürtlerin iki gündür ısrarlı talebi üzerine hazır bekletilen peşmerge güçlerinin araçlarla Musul-Erbil kent sınırına hareket ettikleri belirtildi.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Peşmerge Bakanlığı Basın Sözcüsü Halgurd Hikmet, Musul'da yaşayan Kürtleri korumak amacıyla peşmergelerin teyakkuzda beklediğini ancak şimdiye kadar herhangi bir operasyona başlamadıklarını söyledi.

Şu an IŞİD ile yaşanan çatışmaların Kürtlerin yaşadığı bölgelere sıçramadığını kaydeden Hikmet, "Musul, kent sınırlarındaki peşmerge güçleri her zaman ki gibi hazırlar. Eğer çatışmalar o bölgelere sıçrarsa peşmerge elinden geleni yapacaktır. Musul'a yakın sınır bölgelerimize tedbir amacıyla peşmerge sevkiyatına başladık. Ancak şu an kadar peşmerge ile IŞİD arasında herhangi bir çatışma yaşanmadı" ifadelerini kullandı.

"IRAK ORDUSU BAŞARISIZ OLDU"
IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani ise Musul'daki çatışmalarla ilgili olarak Irak Ordusu'nun güvenliği sağlamada başarısız olduğunu belirtti.

Haberin Devamı

Barzani yaptığı yazılı açıklamada olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, "Irak güvenlik güçleri, Musul'un emniyetini sağlamada bozguna uğramıştır. Bu nedeniyle, şehrin güvenliği Irak Şam İslam Devleti'nin eline geçmiştir" dedi.

Can ve mal güvenliği olmayan Musul halkının, kenti terk ederek Kürdistan bölgesine geldikleri bilgisine dikkati çeken Barzani, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"İki gündür Musul şehrinin güvenliğini sağlamak için birçok girişimde bulunduk ve Irak Ordusu ile birlikte şehri korumaya hazır olduğumuzu bildirdik. Fakat maalesef Bağdat yönetiminin tavrı, uyum içinde hareket edebilmemizi engelledi. Halkımızdan, Arap, Türkmen, Keldani, Aşuri ve Kürtlerden zor durumda kalan Musul halkına sahip çıkmalarını rica ediyorum. Kürdistan bölgesi halkına, Musul'dan göç eden insanlara yardımcı olmaları çağrısında bulunuyorum. Ellerinden geldiği kadar ve yasaların el verdiği çerçevede her türlü yardım ve desteği esirgemesinler."

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin de (UNHCR) Musul'dan kaçan sığınmacılara yardım etmesi gerektiğini ifade eden Barzani, "Kürdistan bölgesi olarak idaresi dışında kalan yerlerde yaşayan Kürtlere de şunun teminatını veriyoruz: Peşmerge güçlerimiz alarmdadır ve her türlü hazırlığı yapmıştır. Kuvvetlerimiz bu bölgelerin emniyetini korumak için teyakkuzdadır" bilgisini aktardı.

"MESUT BARZANİ’DEN DESTEK İSTEDİM"
Irak Parlamento Başkanı Usame el Nuceyfi, başkent Bağdat’ta düzenlediği basın toplantısında, Musul'daki çatışmalarla ilgili bilgi verdi.

Haberin Devamı

Kentin büyük bir saldırıyla karşı karşıya kaldığını vurgulayan Nuceyfi, kontrolün sağlanması için Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'den destek istediğini söyledi.

Barzani'nin destek vermek için hazır ve bunu Bağdat ile koordineli bir şekilde yapmaktan yana olduğunu kaydeden Nuceyfi, "Kürdistan'ın yardımlaşması konusunda Erbil ile Bağdat arasında bağlantı gerçekleşti fakat herhangi bir sonuç alınmadı. Şahsen bu krizin atlatılması ve acımasız terör saldırılarının durdurulması için çok sayıda Iraklı siyasetçi ve büyük ülkelerin büyükelçileriyle görüştüm" dedi.

“ŞİDDET MUSUL İLE SINIRLI KALMAYACAK”

Terör saldırılarının önüne geçilmemesinin beraberinde bir dizi tehlikeyi getireceğine vurgu yapan Nuceyfi şunları söyledi:

Haberin Devamı

"Bu sadece Musul ile sınırlı kalmayacak. Terör saldırıları ülkenin her bir yerine yayılacaktır. Terör şebekesi, ülkenin zayıf taraflarını fırsat bilerek Irak'ın en büyük şehirlerinden Musul'u ele geçirmiştir. Teröre karşı herkesin büyük bir azimle durmasını istiyorum."

Haberle ilgili daha fazlası: