Bu haber koronavirüs geçirenleri ilgilendiriyor: Korkutan araştırma sonucu... Bu belirtiler Covid'i atlattıktan 2 yıl sonra başlıyor!

Güncelleme Tarihi:

Bu haber koronavirüs geçirenleri ilgilendiriyor: Korkutan araştırma sonucu... Bu belirtiler Covidi atlattıktan 2 yıl sonra başlıyor
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 18, 2022 12:51

Koronavirüs salgını artık etkisini hafifletmiş ve ölümler büyük oranda durmuş olsa da yapılan yeni araştırmalar hastalığın üzerimizde bıraktığı etkileri ortaya çıkarmaya devam ediyor. Oxford Üniversitesi tarafından yapılan son araştırma da buna iyi bir örnek. Buna göre koronavirüs geçirdikten sonra 2 yıl daha çok dikkatli olmak gerekiyor...

Haberin Devamı

Oxford Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre koronavirüsün neden olduğu Covid-19 hastalığına yakalananlarda, hastalıktan 2 yıl sonra bilinç bulanıklığı, demans ve epilepsi, diğer solunum yolu hastalıklarını geçirenlere göre daha yaygın görülüyor.

Araştırma kapsamında çoğunluğu Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) olmak üzere 1 milyon 250 bin kişide, Covid geçirdikten iki yıl sonra 14 farklı hastalığın görülme riskleri incelendi.

Daha sonra bu sonuçlar, iki yıl önce farklı bir solunum yolu enfeksiyonu geçiren 1,25 milyon kişinin sonuçlarıyla kıyaslandı.

Bu haber koronavirüs geçirenleri ilgilendiriyor: Korkutan araştırma sonucu... Bu belirtiler Covidi atlattıktan 2 yıl sonra başlıyor
Covid olan grupta, aşağıdaki vakaların görülme sıklığı daha fazlaydı:

Haberin Devamı
  • 65 yaş üstü yetişkinlerde demans, felç ve bilinç bulanıklığı
  • 18-64 yaş arası yetişkinlerde bilinç bulanıklığı
  • Genel görülme riski düşük olmasına rağmen çocuklarda epilepsi ve psikotik bozukluklar 

Örneğin başka bir solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocukların 2 yıl sonra epilepsi geliştirme riski 10 binde 130'ken, Covid sonrası bu olasılık 10 binde 260'a yükseldi.

Çocukların psikotik bir bozukluk geliştirme riskleri de Covid'den sonra 10 binde 18'e yükseldi ancak nadir görülen bir risk olarak kaldı.

Bazı rahatsızlıklarınsa Covid'den iki yıl sonra görülme sıklığı azaldı. Bunlar arasında

  • Çocuklarda ve yetişkinlerde anksiyete ve depresyon
  • Yetişkinlerde ise psikotik bozukluklar yer alıyor.

'UZUN COVİD' OLARAK TANIMLANMIYOR

Araştırma, yetişkinlerde artan depresyon ve anksiyete riskinin iki aydan az sürede normale döndüğünü de buldu.

Oxford Üniversitsi Psikiyatri Departmanı'ndan araştırma ekibinden Prof. Paul Harrison, Covid'den 2 yıl sonra bile demans ve hastalık nöbetleri gibi rahatsızlıkların daha sık gözlemleniyor olmasını "endişe verici" olarak nitelendirdi.

Ancak anksiyete ve depresyonun Covid'den sonra çocuklarda görülmezken yetişkinlerde "kısa süreli" olmasını " iyi haber" olarak yorumladı.

Araştırmacılar, sayıların "göz ardı edilmesi zor" olsa da bir felaket uyarısı olmadığını söylüyor. Ancak bazı vakaların tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabileceğini ve bunun sağlık hizmetleri üzerindeki baskıyı artırabileceğini de ekliyorlar.

Lancet Psychiatry dergisinde yayımlanan çalışma için araştırmacılar hastalık geçiren kişileri iki yıl boyunca tek tek izlemek yerine enfeksiyondan iki yıl sonra yeni tanı konan kişilerin sayısını incelediler.

Bu haber koronavirüs geçirenleri ilgilendiriyor: Korkutan araştırma sonucu... Bu belirtiler Covidi atlattıktan 2 yıl sonra başlıyor
Bunun yanında, teşhisten sonra her bir vakanın ne kadar şiddetli olduğuna veya ne kadar sürdüğüne bakılmadı. Bunlar Covid ya da diğer enfeksiyonlarla karşılaştırılmadı.

Haberin Devamı

Araştırmacılar, bilinç bulanıklığı olarak bilinen hafıza ve konsantrasyon sorunlarının tipik bir semptom olduğu "uzun Covid" tanımlanmasını kullanmayı tercih etmediler.

Son araştırmalar, geçen kış yayılmaya başlayan koronavirüsün Omicron varyantının, önceki varyantlara göre uzun süreli Covid semptomlarına neden olma olasılığının daha düşük olduğunu bulmuştu.

Oxford Üniversitesi'nin araştırmasında ise genel olarak Delta varyantından daha hafif geçmesine rağmen, Omicron'un benzer beyin ve akıl sağlığı risklerine yol açtığı tespit edildi .

"KORONAVİRÜSTEN ZİYADE YAŞADIĞIMIZ SÜREÇ İLE BAĞLANTILI OLABİLİR"

Araştırmanın sınırlı görülen yönleri de var. Bunlardan ilki, bazı uzmanların kanda mikro pıhtıların gelişmesiyle açıklanabileceğini söylese de, Covid'in beyin ve zihinsel sağlık bozukluklarına nasıl neden olabileceğinin henüz bilinmemesi. Araştırma bu sorunun yanıtını incelemiyor.

Haberin Devamı

Araştırma ekibine dahil olmayan University College London'dan Dr Jonathan Rogers ve Prof Glyn Lewis, çalışmanın "özellikle araştırılması gereken bazı klinik sonuçları" vurguladığını ancak bulguların doğrulanabilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

Cambridge Üniversitesi'nden Prof David Menon, Covid nedeniyle hastanede kalmanın etkisinin "20 yıllık yaşlanmaya (50 ile 70 arası) eşit" olduğunu söyledi.

Bu haber koronavirüs geçirenleri ilgilendiriyor: Korkutan araştırma sonucu... Bu belirtiler Covidi atlattıktan 2 yıl sonra başlıyor
Liverpool Tropikal Tıp Okulu'nda fahri profesör olan Paul Garner, Covid pandemisinin insanların hayatlarını çok farklı yönlerden değiştirdiğini söyledi.

Prof. Garner, demans ve psikozdaki artışların "virüsün doğrudan bir etkisi olmaktan ziyade, yaşadığımız toplumsal kargaşa ve distopya ile ilgili olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu" söyledi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!