İşte Yunanistan'a kaçan darbecilerin ilk ifadesi

Güncelleme Tarihi:

İşte Yunanistana kaçan darbecilerin ilk ifadesi
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 16, 2016 12:30

Yunanistan'ın Dedeağaç kentine bir Türk askeri helikopteri indi. Helikopterdeki sekiz kişi, Yunan polisi tarafından gözaltına alındı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, akşam saatlerinde attığı tweet'te "Telefonda konuştuğum Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Koçias, kaçan 8 hainin en kısa sürede Türkiye'ye iade edileceğini söyledi" dedi. Öte yandan, Yunanistan'a askeri helikopterle kaçan 8 askeri personelin Dedeağaç Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgusuna katılan Avukat Lia Marinaki, gözaltındaki darbecilerin ifadelerinde can güvenliği gerekçesi ile Türkiye’ye aide edilmek istemediklerini söyleyerek, "Darbeye katılmamışlar ve İstanbul’da darbe girişimi sırasında yaralananları ambulanslara götürdüklerini söylediler" dedi. Son habere göre, Dedeağaç Havalimanı'na giden TSK yetkilileri helikopteri Türkiye'ye getiriyor.

Haberin Devamı

Reuters'ın haberine göre, Yunan polisi tarafından tutuklanan sekiz kişi, Yunanistan'a siyasi sığınma talebinde bulundu.

Hürriyet’in edindiği bilgilere göre, Dedeağaç havaalanına inen Türk helikopteri, daha önce arama kurtarma çalışmalarında kullanılıyordu. Yunan devlet televizyonu ERT, Kara Şahin tipi helikopterdeki sekiz askerin, Türkiye'deki askeri darbe girişiminde rol oynamış olabileceğini belirtti.

Atina Haber Ajansı'na göre, tamamı askeri personel olan sekiz kişi arasında üç binbaşı, üç yüzbaşı ve iki başçavuş bulunuyor.

İşte Yunanistana kaçan darbecilerin ilk ifadesi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Helikopterle Yunanistan'a kaçan sekiz hain askerin derhal teslim edilmesini istedik" diye tweet attı.

Haberin Devamı

SOS VERİP İNDİLER

Yunan basını, helikopterin yerel saatle 11.45'te SOS sinyali verdiğini, 11.51'de de Dedeağaç havaalanına indiğini bildirdi.

İşte Yunanistana kaçan darbecilerin ilk ifadesi

HELİKOPTER İADE EDİLECEK AMA...

Yunanistan Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, "16 Temmuz Saat 11.51'de Dedeağaç Havalimanı'na iniş yapan Kara Şahin tipi Türk askeri helikopterinin ivedilikle Türkiye'ye geri iade edilmesi planlanmaktadır" ifadesine yer verildi. Açıklamada helikopterde bulunan kişilerin siyasi sığınma taleplerinin de ilgili makamlarca değerlendirileceği belirtildi.

"SUÇLAMALAR GÖZ ÖNÜNDE TUTULACAK"

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Olga Gerovasili, Dedeağaç şehrine iniş yapan Türk askeri helikopterindeki kişilere ilişkin, "Ülkelerindeki anayasal düzene ve demokrasiye karşı darbe girişimini içeren suçlamalar göz önünde tutulacak" dedi.

Gerovasili, Yunan devlet televizyonu ERT'ye yaptığı açıklamada, ilgili makamların Türk yetkilileriyle helikopterin iadesi için temasa geçtiğini bildirdi.

Türk helikopterinin motor arızası nedeniyle acil iniş yapma talebinde bulunduğunu anlatan Gerovasili, "Genelkurmay Başkanlığı, Başbakan (Aleksis) Çipras ve Savunma Bakanı (Panos) Kammenos ile temasa geçti. Çipras, talebin kabul edilmesi talimatını verdi ve Türk helikopterine iki Yunan savaş uçağı tarafından refakat edildi" ifadelerini kullandı.  

Haberin Devamı


RÜTBELERİ SÖKÜLMÜŞTÜ

Haberin Devamı

Gerovasili, üniformalarındaki rütbelerini sökmüş olan bu kişilerin gözaltına alındığını belirterek, "Helikopterdeki kişiler için uluslararası hukuk tarafından öngörülen prosedür uygulanacak. Ancak ülkelerindeki anayasal düzene ve demokrasiye karşı darbe girişimini içeren suçlamalar göz önünde tutulacak" şeklinde konuştu.

KİMLİKLERİNİ AÇIKLAMIYORLAR

DHA’nın haberine göre, darbeci askerler siyasi sığınma taleplerine rağmen kimliklerini açıklamaktan kaçınıyor.

Türkiye'de dün gece yaşanan ve önlenen askeri darbe girişiminden sonra bugün saat 11.45 sıralarında askeri üniformalı sekiz kişinin yer aldığı helikopter Türkiye sınırına 30 kilometre uzaklıktaki Dedeağaç kentindeki Dimokritos havaalanına geldi. Kuleye helikopterde arıza olduğunu ve acil koduyla iniş yapma talebinde bulundular. Yaklaşık 10 dakika havada kalan helikopter daha sonra verilen iznin ardından havaalanına iniş yaptı. Helikopterdeki 8 personel, kıyafetlerindeki apoletleri sökerek teslim oldu. Yunan polisi tarafından havaalanında ilk sorguları yapılan darbeciler ülkeye siyasi irtica talebinde bulundu. Bir süre havaalanında bekletilen askerler, daha sonra Dedeağaç şehir merkezindeki emniyet müdürlüğüne götürüldü. Son derece bitkin ve perişan haldeki darbecilerin üzgün oldukları bildirildi.

Haberin Devamı

ÇAVUŞOĞLU: KONUŞTUM, İADE EDİLECEKLER

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, akşam saatlerinde attığı tweet'te ise, "Telefonda konuştuğum Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Koçias, kaçan 8 hainin en kısa sürede Türkiye'ye iade edileceğini söyledi" ifadesini kullandı.

İşte Yunanistana kaçan darbecilerin ilk ifadesi

YUNANİSTAN’A HELİKOPTERLE KAÇAN DARBECLER: YARALI TAŞIYORDUK

Yunanistan'a askeri helikopterle kaçan 8 askeri personelin Dedeağaç Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgusuna katılan Avukat Lia Marinaki, gözaltındaki darbecilerin ifadelerinde can güvenliği gerekçesi ile Türkiye’ye aide edilmek istemediklerini söyleyerek, "Darbeye katılmamışlar ve İstanbul’da darbe girişimi sırasında yaralananları ambulanslara götürdüklerini söylediler" dedi.

Haberin Devamı

İstanbul’dan helikopterle Yunanistan’ın Dedeağaç kentine kaçarak iltica talebinde bulunan 8 darbecinin Dedeağaç Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorguları sürüyor. Emniyet Müdürlüğü’nün bulunduğu sokak güvenlik gerekçesi ile araç trafiğine kapatıldı. Merkezin önünde çelik yelek giyen ve ağır silahlar taşıyan polisler nöbet tutmaya başladı. Polisler bölgeye kimseyi yaklaştırmıyor. DHA ekibi özel izinle polis merkezinden görüntü alıp Türkiye’den 8 darbecinin avukatı ile görüştü.

DARBECİLERİN SAVUNMASI: YARALI TAŞIYORDUK

Dedeağaç Polis Merkezindeki sorgudan çıkarak DHA’nın sorularını yanıtlayan Yunanlı Avukat Lia Marikani, polislerin saat 13.30’dah beri helikopterle gelen 8 Türk askerini sorguladığını söyledi. Türkiye’den gelen askerlerin, ‘ülkeye kaçak girmek’ ve ‘iki ülke arasında dostluğu tehlikeyle sokmak’ ile suçlandığını söyleyerek ifadelerinde, "İstanbul’da yaşanan olaylar sırasında 4 helikopter ile yaralıları taşımak için görevlendirilmişler. Yaralıları olay yerinden alıp ambulanslara götürmek istedikleri sırada yerden ateş açılmış. Üçü helikopterden inerek 8’i bir helikoptere binmiş. Daha sonra Yunanistan’a yakın ormanlık bir bölgede helikopter ile iniş yapmışlar. Burada ne yapacaklarını aralarında tartışarak Yunanistan’a gelmeye karar vermişler. Bu sırada cep telefonundan aileleri ile görüştüklerinde darbe girişiminden haberleri olmuş. Daha sonra Yunanistan’a geçmişler" dedi.

BAŞKA YERE SEVK EDİLECEKLER

Ailelerinin Türkiye’de olduğunu ve dönmek istediklerini ancak kendilerinin can güvenliği endişesi taşadıkları ve darbeci olarak suçlandıkları için Yunanistan’a iltica talebinde bulunduklarını anlatan Avukat Lia Marinaki, Dedeağaç Polis merkezinde bir ay önce meydana gelen bir yangın nedeniyle nezarethanelerinin yetersiz olması üzerine 8 Türk askerinin geceyi Fere Polis Merkezi’nde geçireceğini de açıkladı.

AMERİKAN ASKERİ BENZETMESİ

Dedeağaç havaalanına indiklerinde son derece tedirgin, üzgün ve korkmuş oldukları gözlenen 8 darbeciyle ilgili olarak avukatları Lia Marinaki, sorgudaki tavır ve hareketlerine ilişkin soruya "Ben kendilerini Amerikan filmlerinde izlediğimiz operasyonel askerlere benzettim" değerlendirmesi yaptı. (DHA)

TSK PERSONELİ DEDEAĞAÇ'TA

 FETÖ darbe girişiminin ardından Yunanistan'a kaçan askerlerin kullandığı Sikorsky tipi helikopteri almak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin Dedeağaç Havalimanı'na geldiği bildirildi.

HELİKOPTER TÜRKİYE'YE GETİRİLİYOR

Bu sabah saatlerinde 8 askerin bulunduğu helikopter, Dedeağaç Havalimanı'na acil durum çağrısı yaparak inmişti.Yunanistan'a siyasi sığınma talebinde bulunan ve gözaltına alınan askerlerin, pazar günü savcılığa sevk edileceği öğrenildi.

Öte yandan, Dedeağaç Havalimanı'na giden TSK personeli, helikopteri Türkiye'ye getirmek için yola çıktı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!