IŞİD Kerkük'e dayandı

Güncelleme Tarihi:

IŞİD Kerküke dayandı
Oluşturulma Tarihi: Haziran 17, 2014 15:09

Geçtiğimiz hafta Musul'u ele geçirmesinden bu yana ilerleyişine devam eden Irak Şam İslam Devleti'nin Kerkük'ün 20 kilometre yakınına kadar ulaştığı bildirildi. IŞİD militanları, Türkmenlerin yaşadığı Beşir köyünü ele geçirdi.

Haberin Devamı

Kerkük'ün Tazehurmatu nahiyesinin beş kilometre güneyinde bulunan (Kerkük'e 20 kilometre mesafede) binden fazla Şii Türkmen'in yaşadığı Beşir köyüne sabah saatlerinden itibaren IŞİD militanlarının havan topları ile saldırdığı, köyü koruyan Peşmerge kuvvetlerinin kaçmasının ardından IŞİD'in köyü ele geçirdiği öğrenildi.

IŞİD Kerküke dayandı

Köyde yaşayan Türkmenler'in Kerkük'e 15 kilometre mesafede bulanan Tazehurmatu'ya kaçtığı; IŞİD militanlarının da Tazehurmatu'ya saldırıya başladığı öğrenildi.

Beşir köyü'nden Kerkük Devlet Hastanesi'ne biri Irak polisi, biri Peşmerge, biri sivil üç kişinin cenazesi ile sekiz yaralının getirildiği belirtildi.

Haberin Devamı

IŞİD Kerküke dayandı
IRAK'TA TÜRKMENLER SİLAHLANIYORIrak merkezi yönetimi ile Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi arasında sürekli tartışma konusu olan petrol kenti Kerkük, olayların çıkmasının ardından Kürt Peşmergelerin eline geçmişti.

Haberle ilgili daha fazlası: