IŞİD, ABD’li gazetecinin başını kesti

Güncelleme Tarihi:

IŞİD, ABD’li gazetecinin başını kesti
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 20, 2014 01:39

Kuzey Irak’ta ABD ordusunun saldırılarına hedef olan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), yaklaşık iki sene önce Suriye’de kaçırılan Amerikalı gazeteci James Foley’nin (40) başının kesildiğini gösteren bir video yayınladı. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü, ABD vatandaşı Foley’in başının kesildiğinin iddia edildiği videoları gördüklerini ve inceleme başlattıklarını ifade etti. Foley'nin ailesi ise oğullarının ölümünü doğruladı. Gazeteler, videodaki militanın, Londra aksanıyla konuşması nedeniyle İngiliz vatandaşı bir cihatçı olabileceğinden şüphe edildiğini yazdı. İngiltere Başbakanı David Cameron, gelişmeler üzerine tatilini yarıda keserek Londra'ya döndü.

Haberin Devamı

“Amerika’ya Mesaj” başlıklı videoda bir IŞİD militanı “Bu, Amerikalı James Wright Foley. Hükümetiniz İslam Devleti’ne saldırılarda başı çekiyor. Bugün hava kuvvetleriniz Irak’ta her gün bize saldırıyor” dedikten sonra Foley’nin başını kesiyor, ardından yüzüstü düşen cesedininin üzerine kafasını bırakıyor. IŞİD militanı daha sonra aynı şekilde giydirilen bir başka ABD’li gazeteci Steven Sotloff’u göstererek onun kaderinin de ABD Başkanı Barack Obama’nın “bir sonraki kararına” bağlı olduğu tehdidinde bulunuyor.

Haberin Devamı

'ASIL KATİLİM ABD HÜKÜMETİDİR'
Başı kesilmeden önce Foley ise şu metni okuyor: “Dostlarımı, ailemi ve sevdiklerimi benim gerçek katilim olan ABD hükümetine karşı ayaklanmaya çağırıyorum. Benim birazdan yaşayacağım şey ABD hükümetinin suçlarının bir sonucudur.”

IŞİD, ABD’li gazetecinin başını kesti

Haberin Devamı

Serbest gazeteci Foley, AFP ve Boston merkezli GlobalPost için çalışırken 22 Kasım 2012 tarihinde Suriye’de kaçırılmıştı.

IŞİD, ABD’li gazetecinin başını kesti

CAMERON TATİLİNİ YARIDA KESİP LONDRA'YA DÖNDÜ
İngiltere Başbakanı David Cameron videodaki kafa kesen militanın İngiliz olma şüphesi taşıması nedeniyle tatilini yarıda keserek Londra'ya geri döndü. Gazeteler, IŞİD'in yayımladığı korkunç videodaki kafa kesen militanın, Londra aksanıyla konuşması nedeniyle İngiliz vatandaşı bir cihatçı olabileceğinden şüphe edildiğini yazdılar.

ABD VİDEONUN DOĞRULUĞUNU ARAŞTIRIYOR
Beyaz Saray, Amerikan istihbarat camiasının, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü tarafından Amerikalı bir gazetecinin kafası kesilerek öldürülmesini gösterdiği iddia edilen videonun gerçek olup olmadığını belirlemek için çalıştığını belirtti.

Haberin Devamı

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Caitlin Hayden, yaptığı açıklamada, Amerikalı gazeteci James Foley'nin IŞİD tarafından öldürülmesini gösterdiği iddia edilen videoyu gördüklerini kaydetti.

İstihbarat camiasının, videonun gerçek olup olmadığını mümkün olan en hızlı biçimde belirlemek için çalıştığını belirten Hayden, eğer video gerçekse, masum bir Amerikalı gazetecinin vahşice öldürülmesinden dehşete düşeceklerini ifade etti.

IŞİD, ABD’li gazetecinin başını kesti

Dün ABD Başkanı Obama, Musul Barajı’nın Kürtler tarafından IŞİD’in elinden geri alınmasını takdir ettiğini belirtirken Bağdat’ı uyarmıştı. “Kurt kapıya dayandı” diyen Obama, Irak’taki tüm unsurları kapsayan yeni bir hükümet kurulması konusunda hızlıca hareket edilmesi için çağrıda bulundu. ABD Savunma Bakanlığı da son 72 saatte Musul Barajı çevresinde IŞİD’e ait 90 hedefin vurulduğunu açıkladı.

IŞİD, ABD’li gazetecinin başını kesti

Haberin Devamı

VİDEODAKİ DİĞER GAZETECİ
Adının Steven Joel Sotloff olduğu belirtilen ve Foley gibi Suriye'deki iç savaşı takip ederken kayıplara karışan diğer bir rehine gazeteci daha sonra videoda görünüyor.

IŞİD, ABD’li gazetecinin başını kesti

Foley'yi öldüren ve sesi İngiliz aksanına benzeyen bir kişi, Sotloff'u tanıtıyor ve "Obama, bu Amerikan vatandaşının hayatı senin bir sonraki kararına bağlı" diyor. Videoda ayrıca, ABD Başkanı Barack Obama'nın 7 Ağustos'ta orduya IŞİD'e karşı hava saldırıları düzenleme yetkisi verdiği açıklamasından bir bölüm de yer alıyor.

Türkiye-Suriye sınırında kaçırılan serbest gazeteci Sotloff'tan da Ağustos 2013'ten beri haber alınamıyordu.

Haberin Devamı

AİLESİ DOĞRULADI
Suriye'de görev yaptığı sırada Kasım 2012'den bu yana kendisinden haber alınamayan Foley'nin serbest bırakılması için destek toplamak amacıyla kurulan "james foley'yi Bulun" (Find James Foley) başlıklı Facebook sayfasında yayımlanan anne Diane Foley'in mesajında, "Oğlumuz Jim için hiç bu kadar gurur duymamıştık. O, Suriye halkının çektiği acıları dünyaya ifşa etmeye çalışırken hayatını verdi" ifadesi yer aldı.

IŞİD, ABD’li gazetecinin başını kesti


Diane Foley, mesajına şöyle devam etti:
"(Foley'yi) Kaçıranlardan, geride kalan rehinelerin hayatlarını bağışlamalarını istirham ediyoruz. Jim gibi onlar da masum. Amerikan hükümetinin Irak, Suriye ya da dünyanın herhangi bir yerine dair politikaları üzerinde hiçbir kontrolleri yok."


Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!