"Malezya uçağını Rusya'dan getirilen füze düşürdü"

Güncelleme Tarihi:

Malezya uçağını Rusyadan getirilen füze düşürdü
Oluşturulma Tarihi: Eylül 28, 2016 14:52

Hollanda öncülüğündeki uluslararası inceleme ekibi, 2014 yılında düşen Malezya uçağının, Ukrayna'nın doğusuna Rusya'dan getirilen füze rampası ile vurulduğunu açıkladı. Korkunç olayda, 10 bin metre irtifada seyrederken füzeyle vurulan uçağın yolcularının, sadece kırsal alana değil evlerin içine de düştüğü ortaya çıkmıştı.

Haberin Devamı

Hollanda'da basın toplantısı düzenleyen Ortak İnceleme Ekibi, 298 kişinin hayatına mâl olan olayda MH17 sefer sayılı uçağı vuran füzenin, Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki bölgeden fırlatıldığını belirtti.

Ekibin başındaki Wilbert Paulissen, "MH17'nin Rusya Federasyonu topraklarından getirilen bir Buk'tan fırlatılan 9M38 tipi füzeyle düşürüldüğü ve rampanın daha sonra Rusya Federasyonu'na geri götürüldüğü sonucuna varılabilir" dedi.

İnceleme ekibi ayrıca, füze rampasının getirilmesi ya da uçağın düşürülmesiyle bağlantılı olabileceği düşünülen 100 kişi tespit etti. Ancak bu kişilerin kimlikleri açıklanmadı.

Amsterdam-Kuala Lumpur seferini yapan Malezya Havayolları'na ait yolcu uçağının, 17 Temmuz 2014'te Ukrayna'da düşürülmesi sonucu 298 kişi hayatını kaybetmişti. Hollanda Güvenlik Kurulu geçen sene yaptığı açıklamada, füzenin, Boeing 777 tipi uçağın kokpitine yarım metreden daha yakın bir mesafede infilak ettiğini duyurmuştu.

Haberin Devamı

Malezya uçağını Rusyadan getirilen füze düşürdü

Füze, uçağın kokpitine isabet etti.

Batılı ülkeler ve Ukrayna, uçağın Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından düşürüldüğüne inanırken; Rusya, füzenin Ukrayna kontrolündeki bölgeden ateşlendiğini savunuyordu.

Malezya uçağını Rusyadan getirilen füze düşürdü

Ortak İnceleme Ekibi, füze rampasının Ukrayna'nın doğusuna Rusya'dan getirildiğini açıkladı.

Haberin Devamı

GÖKYÜZÜNDEN CESET "YAĞMIŞTI"

Dünyayı şoke eden olayın ardından bir görgü tanığı, yaşanan dehşeti şu sözlerle anlatmıştı:

"Korkunç bir ses duydum ve etraftaki her şey sallanmaya başladı. Ardından gökyüzünden bir şeyler yağdığını gördüm. Sonra feci bir ses geldi ve yatak odasının tavanından içeri bir kadın cesedi düştü. Tavanda kocaman bir delik oluştu."

Malezya uçağını Rusyadan getirilen füze düşürdü


Malezya uçağını Rusyadan getirilen füze düşürdü

 

 

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!