GeriDünya Gazeteciler için en ölümcül yıl...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gazeteciler için en ölümcül yıl...

Gazeteciler için en ölümcül yıl...
refid:28853925 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Geçtiğimiz yılın, radikal grupların arasında kalan gazeteciler için son zamanların en ölümcül ve tehlikeli dönemi olduğu bildirildi.

New York merkezli Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) adlı dernek, basın özgürlüğüyle ilgili yıllık raporunu yayımladı.

CPJ'nin yıllık raporunda, gazetecilerin Suriye'deki gelişmeleri takip sırasında hayatlarını kaybettikleri, Ebola salgınında sansüre uğradıkları, Mısır ve Etiyopya'da ise hapse atıldıkları belirtildi.

Gazeteciler için en ölümcül yıl... 5 gazeteciyi infaz ettilerRadikal gruplar ve militanlarla mücadelenin gazetecilerin özgürlüklerini kısıtladığı bilgisine yer verilen raporda, gazeteciler için son zamanların en ölümcül ve tehlikeli döneminin yaşandığı belirtildi.

Gazeteciler için en ölümcül yıl...


Savaşı izlerken çok az korunan veya daha az ücretle çalışan serbest gazetecilerin sayısının arttığı belirtilen raporda, savaşın gazeteciler için doğal tehlikelerine işaret edildi.

CPJ'ye göre ayrıca, Nijerya ve Meksika'da militanların medyada daha fazla yer almak için yoğun çaba göstermesine karşın, hükümetlerin bunu bastırmak istediği belirtilirken, gazetecilerin bu iki ülkede de ortada kaldığı kaydedildi.

Gazeteciler için en ölümcül yıl...


Boko Haram'ın Youtube'da teşvik edildiği, bazı Meksika uyuşturucu kartellerinin de aynı yıl benzer bir yola başvurduğu belirtilen raporda, geçen yıl Nijerya'da 200'den fazla kız öğrencinin kaçırılmasından sonra gazetecilerin hükümet baskısıyla bu konuda haber yapmalarının engellendiği kaydedildi.

Gazeteciler için en ölümcül yıl...


CPJ, 27 gazetecinin öldürüldüğü 2014 yılında ilk 15 ülkeyi ise şu şekilde sıraladı:

"Somali'de 4, Suriye'de 3, Pakistan'da 3, Paraguay'da 3, Hindistan'da 2, Meksika'da 2, Brezilya'da 2, Libya'da 1, Yemen'de 1, Gine'de 1, Güney Afrika'da 1, Filistin'de 1, Bangladeş'te 1, Ukrayna'da 1 ve Myanmar'da 1"

BASINA SANSÜR

Libya'daki kaosun, Ortadoğu'daki internet kısıtlamalarının ve Singapur'daki sansürün "ince silahları"nın "endişe verici" olduğu ve haberciliği engellediği kaydedilen CPJ raporunda, dünyada sansürün uygulandığı ilk 10 ülke ise Eritre, Kuzey Kore, Suudi Arabistan, Etiyopya, Azerbaycan, Vietnam, İran, Çin, Myanmar ve Küba şeklinde sıralandı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle