Son dakika: Wagner liderinden günlerdir haber alınamıyordu... Yevgeny Prigozhin'in için beklenen açıklama geldi!

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Haziran 27, 2023 10:57

Wagner krizi Belarus'un araya girmesi ile çözülürken dünya 'Yevgeny Prigozhin nerede' sorusuna yanıt arıyor. İsyandan beri görünmeyen dün ise sadece bir ses kaydı yayınlayan Wagner liderini taşıdığı belirtilen uçağın lokasyonu belli oldu. Kremlin ve Belarus'tan konu ile ilgili flaş açılamalar geldi.

Haberin Devamı

Rusya geçtiğimiz günlerde tarihinin en uzun 24 saatini yaşadı.

Geçen yıl Rus lider Putin'in emri ile başlayan Ukrayna'daki savaş son sürat devam ederken Moskova güne Wagner isyanı ile uyandı.

Yevgeny Prigozhin liderliğindeki Wagner güçlerinin Rostov'da kontrolü sağlaması ve Moskova'ya doğru ilerlemesi ise Rusya'da 2. Dünya Savaşı'ndan sonra bir ilkin yaşanmasına neden oldu.

Başkentte kırımızı alarm verildi, sosyal medyaya yansıyan görüntülerde başkentin girişine tıplı 1941'de NAZİ saldırısına uğrandığı dönemdeki gibi savunma siperleri kazıldığını görüldü.

Son dakika: Wagner liderinden günlerdir haber alınamıyordu... Yevgeny Prigozhinin için beklenen açıklama geldi

Ancak korkulan olmadı. Kriz henüz 24 saati doldurmamışken çözüldü.

Haberin Devamı

Prigozhin, Rusya'nın başkenti Moskova'ya ilerleyen savaşçılarının Belarus'un girişimiyle varılan anlaşma sonrası 'kan dökülmemesi için' üslerine döndüğünü söyledi.

Moskova'ya doğru yürüyüşe geçen Wagner birlikleri başkente 200 kilometre kala durdu.

Prigozhin'in Belarus'a gideceği ve hakkındaki suçlamaların düşürüleceği açıklanmıştı. Ancak Wagner liderinin isyandan beri görünmemesi 'Yevgeny Prigozhin nerede' sorusunun sorulmasına yol açtı.

Uçuş takip sitesi Flight Radar'dan elde edilen veriler sonrası Prigozhin'in Belarus'a ulaştığı öne sürüldü. Flight Radar verileri jetin Belarus'un başkenti Minsk'e vardığını gösteriyor.

Söz konusu verilere göre, RA-02795 numaralı Embraer Legacy 600 iş jeti yerel saatle 7.40'ta Minsk'e ulaştı.

KREMLİN'DEN AÇIKLAMA GELDİ

Kremlin sözcüsü Dimitry Peskov gazetecilere verdiği demeçte, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rus askeri birlikleri, Ulusal Muhafızlar, güvenlik güçleri ve Cumartesi günkü paralı asker isyanı sırasında düzeni sağlamaya yardım eden diğer kişilere hitap edeceğini söyledi.

Sözcü Wagner grubunun lideri Yevgeny Prigozhin'in nerede olduğuna dair hiçbir bilgisi olmadığını söyledi Peskov, Putin'in Rus medya başkanlarıyla da görüşeceğini de sözlerine ekledi. Peskov, Ukrayna ile barış görüşmeleri için hala zemin oluşmadığının da altını çizdi.

Haberin Devamı

Son dakika: Wagner liderinden günlerdir haber alınamıyordu... Yevgeny Prigozhinin için beklenen açıklama geldi

LUKAŞENKO: PRİGOZHİN BELARUS'TA

Belarus Devlet Başkanı Alexandr Lukaşenko, Rusya’da isyan başlatan Rus paralı asker grubu Wagner'in lideri Evgeny Prigozhin'in Belarus’ta olduğunu açıkladı.

Belarus'un yerel medya kuruluşu Belta'ya göre, Lukaşenko Wagner şefi Yevgeny Prigozhin'in ülkede olduğunu doğruladı.

PUTİN'DEN WAGNER ASKERLERİNE İKİ SEÇENEK

Rus paralı asker grubu Wagner’in başlattığı silahlı isyanın bastırılmasının ardından ulusa seslenen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 'Wagner askerleri ya Rusya Savunma Bakanlığı ile kontrat imzalayacaklar ya da Belarus'a gidecekler' ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

FSB SORUŞTURMASI DEVAM EDİYOR

Öte yandan Rus Kommersant gazetesinin adını açıklamadığı bir kaynağa dayandırdığı haberine göre, Wagner grubunun lideri Yevgeny Prigozhin, silahlı isyan düzenleme şüphesiyle Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından soruşturma altında bulunuyor.

Prigozhin'in savaşçıları tarafından Rus askeri liderliğine karşı bir 'adalet yürüyüşü' başlatmasından sonra 23 Haziran'da bir dava açılmıştı.

Kamplara dönmeleri ve Prigozhin'in Beyaz Rusya'ya gitmesi karşılığında suçlamaların düşürülmesi bekleniyordu.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!