Wagner isyanı sonrası Ukrayna'dan flaş hamle... Zelenski dünyaya duyurdu: Her yönde ilerliyoruz

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Haziran 27, 2023 09:47

Ukrayna savaşı son sürat devam ederken Rusya'dan gelen haber dünyanın gündemine birinci sıradan giriş yaptı. Wagner isyanı 24 saat içinde sora ererken Ukrayna'dan flaş bir hamle geldi.

Haberin Devamı

Dünyanın gözü kulağı aylardır Ukrayna'dan gelen haberlerde...

Rusya Devlet Başkanı Putin'in Geçtiğimiz yılın Şubat ayında verdiği emir ile başlayan kanlı savaş can almaya devam ediyor.

Ukrayna'nın aylardır beklenen taarruzunun başlamasının ardından patlatılan Nova Kakhovka Barajı Çernobil'den bu yana Avrupa'nın gördüğü en büyük felaket olarak adlandırılırken Rusya'dan gelen Haber Ukrayna savaşını gölgede bırakmıştı

Rus paralı asker grubu lideri Yevgeni Prigojin isyana kalkışarak askeri konvoyunu Moskova yakınlarına kadar gönderdi.

Wagner isyanı sonrası Ukraynadan flaş hamle... Zelenski dünyaya duyurdu: Her yönde ilerliyoruz

Cumartesi günü, Prigojin’in geri adım atmasıyla ve askerlerini geri çekerek isyanı durdurmasıyla son buldu.

Haberin Devamı

Dünyanın gözü Moskova'dayken Ukrayna tabiri caizse krizi fırsata çevirdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ordusunun her yönde ilerlediğini dünyaya duyurdu.

Donetsk'teki birlikleri ziyaret eden Ukrayna lieri 'Bugün mutlu bir gün. Çocuklar için böyle günlerin daha çok olmasını diledim' dedi.

Wagner isyanı sonrası Ukraynadan flaş hamle... Zelenski dünyaya duyurdu: Her yönde ilerliyoruz

ABD'den tedarik edilen silahların önemine de vurgu yapan Zelenski şu ifadeleri kullandı;

'Bugün, bu silahların Ukraynalıların hayatlarına daha fazla güç, daha fazla koruma sağlayacağı bölgedeydim. Ve zaferimizi yaklaştırın, asıl mesele bu. Bütün topraklarımız özgür olacak, hepsi'

Savunma Bakan Yardımcısı Hanna Maliar Ukrayna güçlerinin Donetsk bölgesinde bir yerleşim yerini daha Rus güçlerinden geri aldığını duyurdu.

Maliar Telegram'da yaptığı açıklamada, geçen hafta Rus işgali altındaki Zaporizhia bölgesinin 17 kilometrekarelik alanın daha geri alındığını, Rus işgali altındaki toplam 130 kilometrekarelik bölgenin artık Ukrayna kontrolü altında olduğunu söyledi.

Wagner isyanı sonrası Ukraynadan flaş hamle... Zelenski dünyaya duyurdu: Her yönde ilerliyoruz

Haberin Devamı

WAGNER KRİZİNDE KİM KAZANDI KİM KAYBETTİ?

St Petersburg Avrupa Üniversitesi'nde siyaset bilimci Profesör Vladimir Gelman'a göre herkes kaybetti. 'Putin bir süredir kontrolün kendisinde olmadığını gösterdi... Prigojin elini fazla zorladı ve tekrar yerine oturtuldu.' diyen Gelman ayrıca Rus ordu komutanları Şoygu ve Gerasimov'un hesaplaşma boyunca görünmez olduklarını belirtiyor ve bu durumun 'astları nezdinde bile kendilerini tamamen gözden düşürdüğünü' söylüyor.

Siyasi analist Nikolai Petrov, Putin'in geçen hafta sonundan sonra toplumun gözünde daha zayıf göründüğünü belirtiyor.

Princeton'dan araştırmacı Yevgeni Roshchin, Prigojin'in isyanının Rus elitleri arasında ordunun önemli bir aktör olduğu ancak bağımsız olmadığını ve ciddi bir bölünmeyi gösterdiğini söylüyor.

Haberin Devamı

İngiliz güvenlik uzmanı Edward Lucas, Putin'in zayıflamasının bir 'sıkıntılar dönemine' yol açabileceği uyarısında bulunuyor.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!