GeriDünya Dışişleri'nden 'El Nusra' açıklaması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dışişleri'nden 'El Nusra' açıklaması

Dışişleri'nden 'El Nusra' açıklaması
refid:26637858 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, El-Nusra Cephesi'nin BM 1267 Yaptırımlar Listesi'nde listelenmesi ve Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Yasası çerçevesinde Türk mevzuatına aktarılması sürecine ilişkin bir soruya yanıt verdi.

Dışişleri Sözcüsü, konuya ilişkin şunları söyledi:

"El-Nusra Cephesi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi El-Kaide ve bağlantılı kişi, kuruluş ve örgütleri listeleyen Yaptırımlar Komitesi tarafından, ilk defa 30 Mayıs 2013 tarihinde, Irak El-Kaidesi (Al-Qaida in Iraq) çatı örgütü altında, örgütün kullandığı diğer isimler bölümünde ‘‘Jabhat al Nusrah, Jabhet al-Nusra, Al-Nusrah Front, The Victory Front, Al-Nusrah Front for the People of the Levant’’ olarak listeye dâhil edilmiştir.

BMGK tarafından alınan sözkonusu karar, 6415 sayılı Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanun çerçevesinde 30 Eylül 2013 tarihinde alınan Bakanlar Kurulu Kararıyla mevzuatımıza aktarılmıştır. Sözkonusu Bakanlar Kurulu Kararı 10 Ekim 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiş olup, bu tarih itibariyle El-Nusra Cephesi, tasarrufunda bulunan Türkiye’deki malvarlıklarının dondurulması kararlaştırılan kişi, kuruluş ve örgütler listesine dâhil edilmiştir.
BMGK Yaptırımlar Komitesi 14 Mayıs 2014’te aldığı kararla, El-Nusra Cephesi’ni Yaptırımlar Listesi’nde bulunduğu Irak El-Kaidesi bölümünden çıkararak, bağımsız bir örgüt olarak ‘’Al-Nusrah Front for the People of the Levant’’ ismiyle listelemiştir. Örgütün kullandığı diğer isimler arasında ‘‘the Victory Front Jabhat al Nusrah, Jabhet al-Nusra, Al-Nusrah Front, Al-Nusra Front’’ yer almaktadır.

BMGK Yaptırımlar Komitesi tarafından yapılan güncelleme doğrultusunda, Terörizmin Finansmanının Önlenmesi mevzuatımız kapsamında 21 Mayıs 2014 tarihinde alınan Bakanlar Kurulu Kararıyla, El-Nusra, Irak El-Kaidesi’nden bağımsız bir örgüt olarak bu kez ‘’Al-Nusrah Front for the People of the Levant’’ ismiyle listelenmiştir. Sözkonusu Bakanlar Kurulu Kararı 3 Haziran 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak, yürürlüğe girmiştir. Bu itibarla, El-Nusra Cephesi mevzuatımız kapsamında bağımsız bir örgüt olarak listelenmiş durumdadır.

BMGK Yaptırımlar Komitesi son olarak, 2 Haziran 2014 tarihinde aldığı kararla, Irak El-Kaidesi altında yer alan kullanılan diğer isimler bölümünden ‘‘Jabhat al Nusrah, Jabhet al-Nusra, Al-Nusrah Front, The Victory Front’’ isimlerini silmiştir. Bakanlar Kurulu tarafından 16 Haziran 2014 tarihinde alınan karar da esasen, Yaptırımlar Komitesi tarafından yapılan sözkonusu güncellemenin mevzuatımıza aktarılmasından ibarettir."False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle