Dünyanın gözü bu zirvede... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan peş peşe kritik görüşmeler

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Kasım 15, 2022 07:39

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Endonezya’nın Bali Adası’nda toplanan G20 Liderler Zirvesi’ne katıldı. Erdoğan zirve kapsamında ABD Başkanı Biden ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü. Biden'ın görüşmede İstanbul'daki saldırıda ölenler için taziyelerini ilettiği öğrenildi. Erdoğan, Macron ile görüşmesinde Yunanistan’ın dürüst, samimi ve anlamlı diyaloga teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

Haberin Devamı

Dünyanın gözü Endonezya’nın Bali Adası’nda toplanan G20 Liderler Zirvesi’nde.

G20 Liderler Zirvesi için Apurva Kempinski'ye gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada G20 Liderler Zirvesi resmî karşılama törenine katıldı.

Zirveye ev sahipliği yapan Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, toplantı öncesinde karşıladığı Cumhurbaşkanı Erdoğan ile tokalaşarak hatıra fotoğrafı çektirdi.

Resmî karşılama töreni sonrasında liderler, "Gıda ve Enerji Güvenliği" oturumuna geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, oturumun yapılacağı salonda liderlerle ayaküstü sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Endonezya'nın Bali Adası'nda düzenlenen G20 Liderler Zirvesi çerçevesinde Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile görüşme gerçekleştirdi.

Dünyanın gözü bu zirvede... Cumhurbaşkanı Erdoğandan peş peşe kritik görüşmeler

Haberin Devamı

İki lider, zirvenin yapıldığı Apurva Kempinski'de bir araya geldi. Görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da yer aldı.

Erdoğan daha sonra Türkiye, Meksika, Endonezya, Güney Kore ve Avustralya'dan oluşan kıtalar arası gayrı resmî istişare ve eş güdüm platformu MIKTA üyesi ülkelerin devlet başkanlarıyla, Endonezya'nın Bali kentinde düzenlenen G-20 Zirvesi'nde bir araya geldi.

BIDEN'DAN TAZİYE

Erdoğan zirve kapsamında Bali'de bulunan ABD Başkanı Biden ile görüştü. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, görüşmede ticaret ve güvenlik konuları başta olmak üzere iki ülke ilişkiler değerlendirildi.

ABD Başkanı Biden, İstanbul’da İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısında hayatını kaybedenler için taziyelerini iletti.

Dünyanın gözü bu zirvede... Cumhurbaşkanı Erdoğandan peş peşe kritik görüşmeler

Bölgesel gelişmelerin de değerlendirildiği görüşmede, ABD Başkanı Biden, Rusya-Ukrayna arasında tahıl koridorunda yaşanan sorunun çözülmesini ve sevkiyatın yeniden başlamasını sağlayan çabaları dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.
Türkiye ile ABD arasındaki F-16 sürecine yönetim olarak desteklerinin devam edeceğini belirten Biden, İsveç’in NATO üyeliği sürecinde Türkiye’nin önemli bir aktör olduğunu da ifade etti.

Haberin Devamı

BİR KRİTİK GÖRÜŞME DE MACRON İLE

Bu görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan Fransız lider Macron ile bir araya geldi. Erdoğan, Fransız lidere, tahıl koridorunun yoğun çabalarla yeniden işlemeye başladığını, mutabakatın devamı için AB'nin de üzerine düşeni yapması gerektiğini dile getirdi.

Macron, Erdoğan'a İstanbul'daki terör saldırısında yaşamını yitirenler için taziyelerini iletti. Erdoğan, Macron ile görüşmesinde Yunanistan’ın dürüst, samimi ve anlamlı diyaloga teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

MACRON'DAN TÜRKİYE PAYLAŞIMI

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Endonezya'nın Bali Adası'ndaki G20 Liderler Zirvesi kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. Macron, Erdoğan ile fotoğrafını paylaştığı mesajında, "Ukrayna'daki savaş, dünyada kıtlık riskinin artmasına yol açıyor oluyor" ifadelerini kullandı. Macron, Türkiye ve Fransa'nın Ukrayna tahılının ihracatının aksamadan devam etmesi için çalışmaya devam edeceğini belirtti.

Haberin Devamı

Bu görüşmelerin ardından Erdoğan, Bali'deki G20 Liderler Zirvesi'nde İtalya Başbakanı Meloni ile bir araya geldi. Görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Maliye Bakanı Nurettin Nebati, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik de yer aldı.

Dünyanın gözü bu zirvede... Cumhurbaşkanı Erdoğandan peş peşe kritik görüşmeler

ZELENSKİ'DEN 'BARIŞ FORMÜLÜ' AÇIKLAMASI

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, video konferans yoluyla katıldığı Endonezya'nın Bali Adası'nda düzenlenen G20 Liderler Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, "Rusya barış formülümüze karşı çıkarsa, tek isteğinin savaş olduğunu göreceksiniz" dedi.

Haberin Devamı

G20 UKRAYNA SAVAŞINI KINADI

Zirvede Ukrayna'daki savaşı şiddetle kınadı. Küresel ekonomideki kırılganlıkları şiddetlendirdiğini vurguladı.

PUTİN KATILMIYOR

Önceki aylarda Rusya lideri Putin'İn de zirveye katılacağı duyurulurken, geçen hafta Putin’in katılımının iptal edildiği bildirildi. Dolayısıyla, Rusya-Ukrayna savaşının gölgesinde, olası bir Biden-Putin görüşmesi mümkün olmadı.

Dünyanın gözü bu zirvede... Cumhurbaşkanı Erdoğandan peş peşe kritik görüşmeler

BLOOMBERG'DEN ERDOĞAN VURGUSU

Öte yandan Amerikan Bloomberg sitesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın küresel tahıl arzını güvence altına alma rolünden kaynaklanan beklenmeyen bir destekle zirvede yer aldığı yorumunu yaptı. 

Haberin Devamı

G20 NEDİR?

20'li grup olarak bilinen G20 ülkeler grubunun liderleri küresel ekonomiye ilişkin görüşmek üzere bir araya geldi.
Gruptaki ülkeler küresel ekonomik üretiminin yüzde 85'ini ve dünya ticaretinin yüzde 75'ini temsil etmenin yanı sıra dünya nüfusunun da üçte ikisini kapsıyorlar.

G20 Avrupa üyelerini Avrupa Birliği ve 19 devlet oluşturuyor. Bu ülkeler, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, Türkiye, İngiltere ve ABD.

Dünyanın gözü bu zirvede... Cumhurbaşkanı Erdoğandan peş peşe kritik görüşmeler


NELER KONUŞULUYOR?

G20 liderlerinin ekonomiyi konuşmak üzere bir araya geldiği toplantılarda bugün iklim değişikliğinden sürdürülebilir enerjiye, uluslararası borç affından çok uluslu şirketlerin vergilendirilmesine daha geniş kapsamda konular gündeme alınıyor.

Her yıl bir başka ülke G20 başkanlığını devralıyor ve toplantı gündemini belirliyor.

2022 başkanı olan Endonezya Bali zirvesinde küresel sağlık önlemleri ve pandemi sonrası ekonomik toparlanma konularının görüşülmesini istiyor. Bunun yanında ülke, sürdürülebilir enerjinin teşvik edilmesinden yana.
Zirve ülke liderlerinin birebir müzakerelerde bulunması için imkan da sunuyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!