Bize 10 euro verip bir de reklamını yaptılar

Bize 10 euro verip bir de reklamını yaptılar

Almanya’da NSU terör örgütü tarafından 2000 yılında öldürülen Enver Şimşek’in oğlu Abdülkerim Şimşek, bu olaydan dolayı kendilerine yıllarca suçlu gözüyle bakıldığını söyledi.

Haberin Devamı

ABDÜLKERİM Şimşek, babası Enver Şimşek’in öldürülmesinden sonra yaşadıklarını, Alman yetkililerin verdiği sözleri, Münih’te devam eden mahkemeden neler beklediğini anlattı. Babası 2000 yılında öldürüldüğünde 13 yaşında olduğunu belirten Şimşek, cinayetin ardından dayılarının saatlerce soruşturulduğunu, annesinin sorguya alındığını, araçlara böcekler yerleştirerek yıllarca kendilerinin dinlendiğini, olayı soruşturmak için Türkiye’ye bile ekiplerin gönderildiğini söyledi. “Her yere baktılar yalnız kendilerine bakmadılar” diyen Şimşek, şunları söyledi:
“Soruşturmayı yürüten yetkililer, ‘Bunlar mafyadır. Esrar işinde çalışıyorlar. Terör örgütlerine bağlı insanlar’ şeklinde söylentileri medyaya yaydılar. Biz mağdur olarak gözükmedik. Bize suçlu yakını gözüyle baktılar yıllarca. Bunlar üzücü şeyler. 5 yıldan beri devam eden NSU davasının bu yıl bitmesini bekliyoruz. Bize her şeyin aydınlatılacağı, olayların içinde parmağı olanların ortaya çıkarılacağı sözü verildi. Ancak dava böyle bir durumdan çok uzakta.”

Haberin Devamı

Bize 10 euro verip bir de reklamını yaptılar

‘DEĞİŞİK OYUNLAR OYNANIYOR’

“Cinayetler ortaya çıktığında Berlin’e çağırıldık. Cumhurbaşkanı ve başbakan ile görüştük. Bir samimiyet vardı. Orada her şey aydınlatılacak diye söz verildi. Gerçekten de bu söze inandık. Yalnız çok kısa zaman sonra farkına vardık ki orası ile gerçek dünya çok farklıymış. Mahkemelerde dosyalar yok ediliyor. İstenilen dosyalar verilmiyor. Anlamadığım değişik değişik oyunlar oynanıyor. Ortaya çıkması engelleniyor. Bu apaçık ortada. Bu çok canımızı sıkıyor. Söz verildiği halde tam tersi yapılıyor. Biz burada aptal yerine konuluyoruz. Çok üzücü.”

‘BU DAVADA ÖĞRENDİM’

“Mahkemeden çok şey bekliyordum, artık hiçbir şey beklemiyorum. Çünkü bir şey ortaya çıkmayacak. Burada olanlar cezalarını alacak. Bunların ömür boyu veya 5 sene yatmış olması aslında bizim için önemli değil. Bizim için her şeyin aydınlatılması, kimin bu işin içinde parmağı varsa ortaya çıkartılması asıl önemli olan bizim için. Yargılananlara cezaları verilerek dosyalar kapatılacak. Böyle olacak maalesef. Almanya hukuk devleti diyorlar. Hukuk devleti olmadığını ben bu davada öğrendim. Almanya’ya demokrasi diyorlar demokrasi olmadığını da bu davada öğrendim. Bize medyada milyon euro tazminat ödendiği iftiraları atıldı. Bize 10 bin euro tazminat verdiler. İnkar etmiyorum bunu. Parada gözümüz yoktu. Keşke vermeseydiler de paradan hiç söz edilmeseydi. Bunun reklamını da güzel yaptılar. Bizi paracı da yaptılar. Beklentimiz zaten yoktu. Tek bir beklentimiz var, her şeyin açığa kavuşması. Başka bir beklentimiz yok. Hep bunu dedik. Hep de bunun arkasındayız. Maalesef istediğimiz tek beklentinin de arkasını getirmiyorlar.”

Haberle ilgili daha fazlası: