Belçika'nın insanlık suçu

Güncelleme Tarihi:

Belçikanın insanlık suçu
Oluşturulma Tarihi: Kasım 04, 2016 01:06

Brüksel Asliye Mahkemesi, Avrupa Birliği’nin terör örgütleri listesinde yer alan ve Belçika’nın da terör örgütü olarak tanıdığı PKK ile bağlantılı bir davada tartışma yaratacak bir karar aldı. Dışişleri Bakanlığı, Belçika Federal Savcılığı’nın başlattığı PKK soruşturmasının Ceza Mahkemesi’ne sevk edilmemesini kınadı.

Haberin Devamı

Mahkeme, 36 kişi ve kurum hakkında terör faaliyetleri suçlamasıyla açılan bir davada takipsizlik kararı verdi. Karara gerekçe olarak ise ‘Türkiye’deki durumun silahlı bir mücadele kapsamına girdiği, bu nedenle de terör yasaları kapsamında yargılama yapılamayacağı’ gösterildi.

Belçika Federal Savcılığı, terör faaliyetleri, hürriyetten yoksun bırakma ve ölüm tehdidinde bulunma suçlamalarıyla PKK bağlantılı bazı kişi ve kurumların ceza mahkemesine çıkarılmasını talep etmişti. Mahkemenin kararı bu yolu geçici olarak kapatmış olsa da temyiz yolu açık. Yargı kaynakları Federal Savcı’nın bu opsiyonu kullanmasını beklediklerinin altını çiziyor.

Dava kapsamında yargılanması talep edilenler arasında PKK’nın Avrupa yapılanmasının önemli isimlerinden Kongra-Gel Eşbaşkanı Remzi Kartal, KCK Yürütme Konseyi üyesi Zübeyir Aydar ve KNK Yürütme Kurulu üyesi Adem Uzun gibi isimler de yer alıyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!