Almanya’da Türkçe için tehlike çanları çalıyor

Güncelleme Tarihi:

Almanya’da Türkçe için tehlike çanları çalıyor
Oluşturulma Tarihi: Şubat 20, 2017 10:32

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nde Türk veli ve öğretmen derneklerinin desteğiyle 21 Şubat Dünya Anadili Günü dolayısıyla yeni bir Türkçe kampanyası başlatıldı.

Haberin Devamı

YAKLAŞIK bir milyon Türkiye kökenlinin yaşadığı Almanya’nın en büyük eyaleti Kuzey Ren Vestfalya’da (KRV) Türkçe kampanyası başlatıldı. Eyalette yıllar içerisinde öğrenci sayısı artmasına rağmen, Türkçe derslerine ilgi azalıyor. Bugüne kadar yapılan Türkçe derslerine katılım çağrıları, çok dilliliğin önemini vurgulayan açıklamalar Türkçe derslerine katılımı artırmak yerine azalmayı bile engelleyemeyince, eyaletteki veli ve öğretmen derneklerinin desteğiyle 21 Şubat Dünya Anadili Günü dolayısıyla yeni bir Türkçe kampanyası başlatıldı.

DİĞER EYALETLERDE DE YAPILACAK

Merkezi Dortmund’da bulunan Kuzey Ren Vestfalya Türk Veli Dernekleri Federasyonu’nda (FÖTEV) başlatılan kampanyaya, farklı kentlerde faaliyet gösteren veli ve öğretmen dernekleri temsilcileri katıldı. FÖTEV Başkanı Dr. Aysun Aydemir ve Almanya Türk Veli Dernekleri Federasyonu FÖTED Başkanı Dr. Ali Sak kampanya hakkında katılımcılara bilgi verdi. Kampanya boyunca veli, öğrenci, öğretmen ve Alman kamuoyuna yönelik anadilin önemini anlatan sloganlar, görsel afişler, kısa video çekimleri, imaj çalışmaları ve bilgilendirme seminerleri düzenlenerek, okullarda anadili derslerine ilgi artırılmaya çalışılacak. Kampanya daha sonra Almanya’nın diğer eyaletlerine de yaygınlaştırılacak.

Haberin Devamı

YÜZDE 70’TEN YÜZDE 20’YE DÜŞTÜ

KRV’de son yıllarda Türkçe derslerine ilginin giderek azaldığını kaydeden Ali Sak, Türkçe derslerinde tablonun iç açıcı olmadığını söyledi. Sak,” Maalesef tablo pek iç açıcı değil. KRV’de son yıllardaki rakamlara baktığımızda, 1998’de örneğin 148 bin Türk kökenli öğrenci vardı. Bunların yaklaşık 96 bin Türkçe derslerine katılıyordu. Öğretmen sayımız ise o yıllarda 691 civarındaydı. 2014’te öğrenci sayımız artmış durumda. Yaklaşık 265 bin Türk kökenli öğrencimiz var. Yalnız Türkçe derslerine katılım düşüyor. 96 binden 50 bine düşmüş. Oran olarak yüzde 70’den yüzde 20’lere gerilemiş durumda. Öğretmen sayımız ise yarı yarıya, 691’den 360’a düşmüş” dedi.

KÜLTÜRÜMÜZ ZAMANLA YOK OLACAK

Düşüşün Türk toplumunun diline sahip çıkmadığını gösterdiğini belirten Dr. Sak, bunun Türk kültürünü korumayı da zorlaştıracağını söyledi. Sak, ”Zamanla Türk dili, Türk kültürü yok olacaktır. Sadece ismi Türk kökenli olarak kalacaktır. Günümüzde de çocuklarımızın Türkçe konuşurken eksik olduklarını görüyoruz. Dikkat etmezsek, önümüzdeki 15-20 yıl içerisinde Türkçe sadece çok nadir konuşulan, sadece evlerde konuşulan ve toplum dışına iletilmiş bir dil olacaktır” dedi.

Haberin Devamı

ASİMİLE OLMAK İSTEMESEK BİLE...

Aysun Aydemir de Türkçe için tehlike çanlarının çaldığını söyledi. Aydemir, “Asimile olmak istemiyoruz desek bile, eğer anadilimizi unutmuş isek ne kültürümüze ne de bizi biz eden diğer özelliklerimize sahip çıkamayız. Bu yüzden adilimizi, var olan hazinemizi kaybetmeyelim diyoruz” diye konuştu.
Kampanya nedeniyle Türkçenin önemini anlatmak amacıyla Türk Halk Müziği Hocası Kazım Birlik tarafından bestelenen Türkü de ilk kez seslendirildi.

BAKMADAN GEÇME!