Almanya'da aşırı sağcı terör örgütüne operasyon

Almanyada aşırı sağcı terör örgütüne operasyon

Almanya'da Federal Başsavcılık, “Oldschool Society” adlı aşırı sağcı terör örgütüne yönelik ülke çapında operasyon düzenlendiğini bildirdi. Terör örgütü üyelerinin cami ve mülteci yurtlarına saldırı planladığı iddia edildi.

Haberin Devamı

Başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada, operasyonlarda biri kadın dört şüphelinin gözaltına alındığı ifade edildi.

Açıklamaya göre, Kuzey Ren Vestfalya, Bavyera, Rheiland Pfalz, Saksonya ve Mecklenburg Vorpommern eyaletlerindeki operasyonlarda örgüte ait olduğu iddia edilen hücre evlerinde aramalar yapıldı ve delil niteliği taşıyan bazı malzemelere el koyuldu. Aramalarda ayrıca yüklü miktarda patlayıcı madde ele geçirildiği de kaydedildi.

Başsavcılık, terör örgütü üyelerinin cami ve mülteci yurtlarına saldırı planladığını, ancak bu saldırıların tam olarak ne zaman ve nasıl yapılacağı konusundaki araştırmanın sürdüğünü belirtti.

Gözaltına alınan ve isimleri Andreas H., Markus W., Denise Vanessa G., ve Olaf O. olarak açıklanan dört Alman vatandaşının terör örgütüne üye olmakla suçlandığı bildirildi. 2014 yılının kasım ayında kurulduğu kaydedilen örgütte Andreas H.ve Markus W.'nin elebaşı oldukları ifade edildi.

Gözaltına alınan şüphelilerin bugün ve yarın hakim karşısına çıkarılmaları bekleniyor.

Haberin Devamı

Başsavcılık, operasyonda 250 polisin görev yaptığını açıkladı.

NSU'DAN SONRA İLK
Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, başkent Berlin'deki federal basın merkezinde İçişleri Bakanları Konferansı Başkanı ve Almanya'nın Rheinland-Pfalz Eyaleti İçişleri Bakanı Roger Lewentz ile birlikte "Almanya'nın 2014 organize suçlar raporunu" açıkladı.

OSS grubuna yapılan operasyonun Anayasayı Koruma Teşkilatı ve Alman Polisi'nin ortak çalışması sonucu gerçekleştiğini ifade eden de Maiziere, "Endişe yaratan bu gelişme hakkında bu önemli soruşturmanın yapılmasından çok memnunuz" ifadesini kullandı.

OSS grubuna yönelik soruşturmanın Almanya Federal Savcılığı tarafından yürütüldüğüne dikkat çeken de Maiziere, "Bu NSU'dan sonra ortaya çıkan ilk örgüttü. Soruşturma çok başarılı yürütüldü. Federal eyaletlerin anayasayı koruma kurumlarının eleştirilen sistemleri görevini çok iyi yaptı" şeklinde konuştu.

Haberle ilgili daha fazlası: