GeriDünya Alman basınının Leopard iddiasına Bakan'dan yanıt geldi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alman basınının Leopard iddiasına Bakan'dan yanıt geldi

Alman basınının Leopard iddiasına Bakan'dan yanıt geldi

Almanya'da yayımlanan Der Spiegel dergisi, Türkiye'nin Afrin operasyonu nedeniyle Alman hükümetinin TSK'nın elindeki Leopard tanklarının modernizasyonu projesini dondurduğunu iddia etti. Bakan Çavuşoğlu, 'Leopard tanklarıyla ilgili bir komisyon toplanacaktı. Bu komisyon toplantısı ertelendi. Askıya alma ya da iptal diye bir şey yok' diye konuştu.

Der Spiegel, askeri ekipmanların gönderilmesine ilişkin kararın Almanya'daki yeni hükümet tarafından alınacağını savundu. Habere göre, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, askeri ekipman göndermeyeceklerinin açık olduğunu ifade etti. 

Bu iddianın ardından Bakan Çavuşoğlu, "Leopard tanklarıyla ilgili bir komisyon toplanacaktı. Bu komisyon toplantısı ertelendi. Askıya alma ya da iptal diye bir şey yok" diye konuştu. 

PKK SEMPATİZANLARININ BASKISI VAR

Çavuşoğlu, Avusturya Dışişleri, Avrupa ve Uyum Bakanı Karin Kneissl ile görüşmesinden sonra düzenlenen basın toplantısının ardından Dolmabahçe Başbakanlık Ofisinden ayrılırken basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakan Çavuşoğlu, TSK bünyesindeki Alman yapımı Leopard tanklarının modernizasyonunun durdurulduğuna dair iddialara ilişkin, "Leopard tanklarıyla ilgili bir komisyon toplanacaktı. Bu komisyon toplantısı ertelendi. Askıya alma ya da iptal diye bir şey yok." ifadesini kullandı.  Savunma sanayisiyle ilgili bir sıkıntı olmadığını dile getiren Çavuşoğlu, savunma sanayisi ile Deniz Yücel olayının ayrı konular olduğunu dile getirdi.

Çavuşoğlu, "Biz terörle mücadele ederken müttefikimiz, ilişkilerimizi düzeltmeye başladığımız ve olumlu adımlar atmaya başladığımız Almanya'dan destek ve dayanışma bekleriz." dedi.

Almanya'da çok sayıda terör örgütü PKK mensubu kişi bulunduğunu belirten Çavuşoğlu, Alman siyasetçiler arasında da PKK destekçileri olduğunu söyledi. PKK sempatizanlarının Alman hükümeti üzerinde baskısı bulunduğunu ifade eden Çavuşoğlu, "Benim bildiğim bu komisyon toplantısının erteleneceğiydi. Türkiye ile savunma sanayisindeki iş birliğinin tamamen iptali değil." diye konuştu.

TRUMP, 'ARTIK SİLAH VERMİYORUZ' DEDİ

Mevlüt Çavuşoğlu, Zeytin Dalı Harekatı'nın Münbiç'e doğru genişleyebileceği konusuyla ilgili yöneltilen soruya, dün akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesinde, Trump'ın artık YPG'ye silah vermediklerini söylediği bilgisini paylaştı.
Çavuşoğlu, "Trump, 'Size de söz vermiştik. Artık vermiyoruz.' dedi. Umarım doğru çıkar." ifadesini kullandı. Bakan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Münbiç'ten ABD askerlerinin veya YPG'nin çekilmesini de Cumhurbaşkanımız söyledi. Çünkü burada YPG'liler Fırat Kalkanı operasyonundaki askerlerimize ve ÖSO'ya tacizde bulunuyor. Nasıl Afrin'den bize ve İdlib bölgesine saldırılarda bulunduysa buradan da bulunuyor. Dolayısıyla burası da Cumhurbaşkanımız da söyledi yüzde 90 Arapların yaşadığı bir şehir ve buranın güvenliğini de biz pekala sağlayabiliriz. Ayrıca buradan taciz devam ederse Fırat'ın doğusu için de geçerli bu. Biz burada gerekeni yaparız. Bu Amerika'ya karşı bir şey değil, YPG'ye karşı bir şey. Amerika da ben YPG'nin arkasındayım dememeli."

Suriye'deki rejimin de Hatay'ın güneyine bakıldığında Türkiye'nin komşusu olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, "Onlar zamanında bizim uçağımızı düşürdü. Biz karşılığını verdik. Onlardan bize bir saldırı gelmediği sürece, bir taciz gelmediği sürece biz rejimi niye hedef alalım. Bugüne kadar Hatay'ın güneyinde almadık." diye konuştu.

Türkiye'nin rejimi tanımadığını ve siyasi çözüm için çaba sarf ettiğini söyleyen Çavuşoğlu, "Rejim de şunu biliyor ki YPG'nin amacı Suriye'yi bölmek. Rejim de biz de hepimiz de muhalefet de şu anda birbiriyle çatışan gruplar da dahil hepsi Suriye'nin sınır bütünlüğü ve birliğinden yana. Bunlar terörist, bunlar bölücü. O yüzden rejimin bunların ne olduğunu bildiğini biliyoruz. Dolayısıyla bu teröristlerle rejimin de iş birliği yapmayacağına inanıyoruz." dedi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Bu rehber gastronomi tutkunlarına yol gösteriyor

False