AİHM Doğan ve Çakmak'ın başvurusunu kabul edilemez buldu

Güncelleme Tarihi:

AİHM Doğan ve Çakmakın başvurusunu kabul edilemez buldu
Oluşturulma Tarihi: Haziran 06, 2019 16:08

AİHM, Balyoz Davası'nda tutuklu yargılanan emekli orgeneral Doğan ile emekli Tuğamiral Çakmak'ın başvurularını, aynı konuda BM'ye yapılan başvuruda tutukluluğun haksız olduğuna karar verilmesi nedeniyle kabul edilemez buldu.

Haberin Devamı

Alınan bilgiye göre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), İstanbul Cumhuriyet Savcılığınca 2010'da başlatılan "Balyoz" soruşturması kapsamında emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın 1 yıl 10 ay 25 gün, 2015'te hayatını kaybeden emekli Tuğamiral Cem Aziz Çakmak'ın 18 ay 26 gün tutuklu kalmasıyla ilgili başvurusunu karara bağladı.

Doğan ve Çakmak, yerel mahkemelerin tahliye taleplerini silahların eşitliği ilkesine aykırı olarak reddetmesinden dolayı tutukluluk hallerinin yasallığına itiraz etmelerine imkan veren etkili bir iç hukuk yolu bulunmadığı iddiasıyla şikayetçi olmuştu.

Başvuruları kabul edilemez bulan AİHM, kararında, Doğan ve Çakmak'ın, uluslararası diğer bir soruşturma veya çözüm mercii olan Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu'na da içeriği itibarıyla aynı başvuruda bulunduklarını, söz konusu organın "Balyoz Davası"nda yargılanan ve başvurucuların da aralarında bulunduğu 250 sanığın tutukluluğunun haksız olduğuna karar verdiğini hatırlattı.

Haberin Devamı

AİHM'in daha önce bu hususu dikkate alarak bir başka başvuruyu da kabul edilemez bulduğu anımsatılan kararda, bu nedenle aynı doğrultudaki mevcut başvurunun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 35. maddesi uyarınca kabul edilemez olduğuna karar verildiği vurgulandı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!