ABD siyasetinde Ukrayna savaşı

Güncelleme Tarihi:

ABD siyasetinde Ukrayna savaşı
Oluşturulma Tarihi: Şubat 21, 2024 07:00

Ukrayna ve Rusya birlikleri arasında iki yıldır devam eden savaş, ABD siyasetinde de Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında derin bir çatışmaya dönüştü.

Haberin Devamı

 ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da nadir düzenlenen ulusa sesleniş konuşmasında Ukrayna’ya 62 milyar dolardan fazla askeri yardım içeren toplamda 105 milyar dolarlık ek bütçe talebi için Kongre’den yetki istediğinde takvimler 19 Ekim’i gösteriyordu. Geride kalan 4 ayda Kongre’deki iç siyasi savaştan ötürü bu tasarı tarihin tozlu raflarındaki yerini alırken; Ukrayna’ya herhangi bir yeni yardım hâlâ yetkilendirilmiş değil.

DONALD TRUMP BASKISI

Kongre’nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi, Cumhuriyetçilerin kontrolünde. Aylardır Ukrayna, İsrail ve Tayvan yardımını engelleyen Cumhuriyetçiler, eski başkan Donald Trump’ın ciddi baskısı altında. ABD’nin dahil olduğu savaşları bitirme ve verilen yardımları kesme vaadiyle 5 Kasım seçimlerine hazırlanan Trump, yardım paketinin engellenmesinin ardındaki gizli el olarak adlandırılıyor.

Haberin Devamı

SESİNİ YÜKSELTTİ

Temsilciler Meclisi’nin Demokratlar tarafından sunulan ve Senato’da oylanan farklı tasarıları da gündemine almaması ve meclise geçen cuma iki haftalık tatil verilmesi Biden’ı çileden çıkardı. Cuma günkü basın toplantısında sesini yükselten 81 yaşındaki başkan, “İki hafta çekip gidiyorlar. İki hafta. Aklınızdan ne geçiyor? Bu, ABD’nin güvenilir bir müttefik olduğuna dair gerçek endişeyi güçlendiriyor. Bu çok çirkin” diye konuştu. Cumhuriyetçilerin Ukrayna yardımını geçirmemekte ettiği bu ısrarın bir sebebi de iki yıllık savaşın ardından seçmen tabanının artık bu çatışmaya para gönderilmesini istememesi.

MÜHİMMATLARI BİTİYOR

Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü John Kirby, dün yaptığı açıklamada Ukrayna’nın Avdiivka’dan çekilmesinin sebebinin mühimmatlarının bitmek üzere olması olduğunu söyledi.

Kirby, “Savaş cephesindeki Ukrayna birliklerinin cephaneleri kelimenin tam anlamıyla tükeniyor ve savunma pozisyonlarını Ruslara bırakmak zorunda kalıyorlar. Bunlar iyi savundukları pozisyonlardı. Çünkü savaş alanında bunu mu yoksa bunu mu ateşleyecekleri, kime ateş edecekleri ve bu mermilerden kaç tanesini kullanacakları konusunda imkansız kararlar vermek zorunda kalıyorlar” dedi.

Haberin Devamı

RUSYA’YA YENİ YAPTIRIM

Kirby ayrıca ABD’nin Rusya’ya yönelik Cuma günü yeni bir yaptırım paketi duyuracağını da açıkladı.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!