1.5 milyar dolarlık restleşme

Güncelleme Tarihi:

1.5 milyar dolarlık restleşme
Oluşturulma Tarihi: Nisan 16, 2024 07:00

İsrail ordusu ABD, Fransa ve İngiltere’nin de dahil olduğu savunma operasyonuyla İran saldırısını bertaraf etmeyi başardı. Tel Aviv yönetimine tek gecelik savunmanın maliyeti 1.35 milyar dolar oldu. İran’ın ise 220 milyon dolarlık silah ateşlediği tahmin ediliyor.

Haberin Devamı

İran tarihinde ilk defa İsrail topraklarını doğrudan hedef aldığı dron ve füze saldırısında hedeflere dikkate değer bir zarar vermeyi başaramadı. ABD’li ve İsrailli askeri yetkililerin açıklamalarına göre 170 dron, 110 seyir füzesi ve 30 balistik füzenin yüzde 99’u havada önlenirken, İran’ın yalnızca 9 balistik füzesi İsrail hava sahasına girerek infilak etti. Ancak İran saldırısına karşı bu başarılı savunmanın İsrail’e maliyeti çok yüksek oldu. Askeri uzmanların açıklamalarına göre görece daha ucuz silahlar kullanan İran’a karşı İsrail’in yalnızca önleyici füzelerden kaynaklanan savunma maliyeti 1.35 milyar doları (44 milyar TL) buldu. İran’a ise saldırının maliyeti yaklaşık 220 milyon dolar (7.12 milyar TL) oldu.

ÇOK ULUSLU SAVUNMA

ABD, İngiltere, Fransa ve Ürdün’ün de katıldığı müşterek savunma operasyonunda, Pentagon sözcüsü Patrick Ryder’ın açıklamasına göre, 81 İHA ve en az 6 balistik füze ABD tarafından düşürüldü. İngiltere de Kıbrıs’taki üssünden havalanan RAF jet uçaklarıyla İran saldırısına müdahale ederken, Ürdün’ün kendi hava sahasına giren dron ve füzeleri imha ettiği belirtiliyor. Fransa’nın ise füze ve dronların tespit ve takibinde operasyona katkı sağladığı aktarılıyor. İsrail, çok uluslu savunma operasyonunda müttefiklerinden ciddi bir katkı almış olmasına rağmen yine de balistik füzeler ve seyir füzelerinin çok büyük bir kısmını oldukça maliyetli olan kendi savunma sistemleri ile karşıladı.

Haberin Devamı

BİR FÜZE 3.5 MİLYON DOLAR

İsrail’in savunmasını önleme için havalanan savaş uçaklarının yanı sıra uzun menzilli balistik füzelere karşı koruma görevini üstlenen Arrow (Ok) 2 ve Arrow 3 sistemleri ile orta menzilli füzelere karşı koruma sağlayan Davud Sapanı hava savunma sistemi oluşturdu. İsrail medyasına değerlendirmelerde bulunan eski İsrail Genelkurmay Müsteşarı Tuğgeneral Ram Aminah, savunma operasyonunun İsrail’e 1-1.35 milyar dolara mal olduğunu söyledi. Bu sistemlerde kullanılan bir Arrow füzesinin 3.5 milyon dolara ve bir Magic Wand (Sihirli Değnek) füzesinin ise 1 milyon dolara mal olduğunu söyleyen Aminah, söz konusu maliyet hesabına savaş uçaklarının havalanma masraflarını dahil etmediğini belirtti.

Haberin Devamı

İRAN GÖRECE DAHA AZ HARCADI

İran’ın 300’den fazla silahla gerçekleştirdiği saldırısı görece daha az maliyetli. Tahran yetkilileri ürettikleri silahların maliyetlerini resmen açıklamasa da uluslararası kuruluşlar ve İran’ın silah ihraç ettiği ülkelerin açıklamaları, İran cephaneliğinin ortalama maliyetlerini ortaya koyuyor. İran’ın kullandığı belirtilen, alçak irtifada seyreden ve 50 kg patlayıcı taşıyabilen kamikaze dron klasmanındaki Şahid 136’ların piyasa fiyatı 20 bin dolar. İran’ın gönderdiği 120 balistik füzenin Heybar Şekan ve Emad füzelerinden oluştuğu belirtiliyor. Bu füzelerin de piyasa maliyeti 300 bin dolar. İran’ın saldırıda kullandığı en pahalı silahı ise 30 adet fırlatılan Paveh 351 seyir füzeleri. Rus ordusunun da kullandığı bu füzelerin tanesi 6 milyon dolar.

Haberin Devamı

TAHRAN’DA FÜZELER TEL AVİV’DE KAPTAN BİDEN

1.5 milyar dolarlık restleşme


İran’ın başkenti Tahran’da propaganda amaçlı füze afişleri dikkat çekerken İsrail başkenti Tel Aviv’de ise bir duvara ABD Başkanı Joe Biden’ı İsrail bayrağı şeklindeki kalkanıyla koruma yapan çizgi kahraman Kaptan Amerika şeklinde tasvir eden bir grafiti yapıldı.

OLAN 7 YAŞINDAKİ BEDEVİ KIZINA OLDU

İRAN’ın 300’den fazla dron ve füzeyle gerçekleştirdiği saldırıdan yalnızca 9 balistik füzenin İsrail hava sahasına girerek infilak ettiği belirtiliyor. Bu füzelerden 5’i Beerşeba kentinin 15 km dışındaki Nevatim hava üssüne, 4’ü ise Necef Çölü’ndeki Negev hava üssüne isabet etti. Füzelerin üslerde ciddi bir hasara neden olmadığı belirtilirken, ailesiyle Necef çölünde yaşayan 7 yaşındaki Bedevi kız çocuğu Amina al-Hasoni saldırıdan zarar gören tek kişi oldu. İsrail devletinin resmen tanımadığı ve bu yüzden temel hizmetlerden mahrum kalan Bedevi nüfusu, çöldeki derme çatma evlerde yaşıyor. Bedevilerin, bomba sığınakları bulunmazken, küçük kızın İsrail’in önleyici füzelerinden birinin şarapnelleriyle yaralandığı belirtiliyor. Uykudayken başından yaralanan küçük kızın durumunun kritik olduğu belirtiliyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!