İZMİR HABERLERİ

CHP'den cinsel istismar ve dershane açıklaması

DHA
22.11.2016 - 13:44 |Son Güncelleme :

CUMHURİYET Halk Partisi İzmir İl Başkanı Asuman Ali Güven, cinsel istismar ile ilgili yasa teklifinin komisyona geri çekilmesi ve belediye dershanelerine yeniden izin verilmesiyle değerlendirmede bulunup, "Her iki yanlıştan da dönülmesi sevindirici. Keşke kamuoyu ve meclis bu hatalı kararlarla uğraşıp gerilmeseydi" dedi.

DHA

Özellikle kamuoyunda büyük infial yaratan ve tecavüzcülerin affedilmesi olarak algılanan düzenlemenin hangi akıl ve mantıkla TBMM'ne sunulduğunu anlamanın mümkün oldığını belirten Güven, "Sanki ülkenin hiç sorunu yokmuş gibi adeta ülkenin ortasına bir bomba bırakıldı. Günlerce bu konuya, haklı olarak infial boyutuna gelen tepkiler verildi. En büyük tepkiyi de, eylemi de CHP olarak biz ortaya koyduk. Kadın ve gençlik kollarımızdan milletvekillerimize ve Genel Başkanımıza kadar hepimiz bu düzenlemenin geri çekilmesi için sürekli olarak çabaladık. Kamuoyunun bu konudaki baskısı da elbette yadsınamaz ve çok değerliydi. Ancak hala bu düzenleme iptal edilmiş veya düzenlemeden vazgeçilmiş değil. Komisyona gönderilmesinin endişesini taşıyoruz. Benzer bir şekilde yeniden karşımıza çıkarsa, daha büyük bir mücadeleyi inanıyoruz ki halkımızla birlikte ortaya koyacağız. Bu konuda takibimizde mücadelemizde bitmedi" diye konuştu.

"AKP'NİN, ÜCRETSİZ EĞİTİMDEN RAHATSIZLIĞINI ANLAYAMADIK"

CHP İzmir İl Başkanı Güven, kanun hükmünde kararnameyle kapatılan ve sonrasında yapılan değişiklikle yeniden açılan, Belediyelerin ücretsiz eğitim veren dershaneleri hakkında da açıklamalarda bulundu. Güven, "AKP'nin ihtiyaç sahibi, maddi durumu yeterli olmayan ailelerin çocuklarına, belediyelerimizin ücretsiz eğitim vermesinden, sınavlara hazırlamasından nasıl bir rahatsızlık duyduğunu anlamak mümkün değildi. Elbette derhal tepkimizi ortaya koyduk. Bizler halk için, sosyal adalet için, aydınlık geleceğimiz çocuklarımız için siyaset yapıyoruz. Çocuklarımızın geleceğine pranga, ailelerinin hayallerine darbe vuran bu kararnameye karşı çıktık. Dershaneleri olan belediyelerimiz talimata ve baskılara rağmen bu eğitim yuvalarını kapatmadılar. İsim değişiklikleriyle, farklı uygulamalarla gençlerimizin eğitim ışığından uzak kalmaması için eğitime devam ettiler. Mecliste milletvekillerimiz mücadele etti, bu KHK' nın büyük bir hata olduğunu anlattılar. Biz İl Başkanlığı olarak, ortak hareket etmek için toplantılar düzenledik yapılan eylemlere katıldık. Sonunda bu mücadelelerimiz ses getirdi ve AKP yaptığı yanlıştan dönerek, KHK'da yapılan düzenlemeyle bu dershanelerim kapatılması kararından vazgeçildi. Bu mücadelede korkusuzca dershanelerini kapatmadan, gençlerimize sahip çıkan Belediye Başkanlarımıza özellikle teşekkür ediyorum. Unutmamak gerekir ki, konuyu görüşmek üzere makamında ziyaret ettiğimiz İzmir Valimiz Sayın Erol Ayyıldız' da konu hakkındaki uzlaşı ve ilgili yaklaşımıyla bizleri mutlu etmiştir. Kendisine de ayrıca teşekkürlerimizi sunuyorum" dedi.

"UMARIZ AKP DERS ALIR"

Bu yaşananlardan iktidarın ders almasını umduklarını belirten CHP İzmir İl Başkanı, "Her iki kararla da geri dönülemez, toplum vicdanını derinden yaralayacak sonuçlar yaşanacaktı. CHP olarak bu kadar büyük tepki göstermemizin, eylemler ortaya koymamızın sebebi budur. Eğer bu düzenlemeleri halkımızla birlikte iptal ettirmemiş olsaydık, yaşanacak büyük infiali, toplumdaki gerginliği ve telafisi olmayacak hataları hep beraber yaşayacaktık. Bu yaşananlarda ortaya çıkarmıştır ki, artık OHAL ve KHK ile Türkiye'yi yönetmeye çalışmak büyük hatadır. Ülkemizde daha büyük erozyonlar, ayrışmalar ve adaletsizlikler yaşanmaması için OHAL' e derhal son verilmelidir" dedi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden CHP'den cinsel istismar ve dershane açıklaması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Kasım 2016 tarihinde saat 13 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça CHP'den cinsel istismar ve dershane açıklaması haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

07 Temmuz 2021, Çarşamba
 • İmsak
  04:00
 • Güneş
  05:47
 • Öğle
  13:21
 • İkindi
  17:15
 • Akşam
  20:45
 • Yatsı
  22:25
Sayfa Başı