Bayram ikramiyesi ödenecekler 2023 | 2000 TL Ramazan Bayramı ikramiyesi kimler alabilecek? Sosyal yardım alanlara bayram ikramiyesi var mı?

Güncelleme Tarihi:

Bayram ikramiyesi ödenecekler 2023 | 2000 TL Ramazan Bayramı ikramiyesi kimler alabilecek Sosyal yardım alanlara bayram ikramiyesi var mı
Oluşturulma Tarihi: Nisan 14, 2023 20:04

Bayram ikramiyesinin kimlere ödeneceği Ramazan Bayramı yaklaşırken gündeme geldi. Sosyal yardım alanlara bayram ikramiyesi ödemesi yapılıp yapılmayacağı merak ediliyor. Bu yıl 2000 TL olarak hesaplara yatırılacak olan bayram ikramiyesi ödemesi, sosyal yardım alanları kapsayıp kapsamadığı ile merak ediliyordu. Bakanlıktan konuyla ilgili "Mevzuat uyarınca gelir ve aylık ödemesi yapılanlara, bayramın içinde bulunduğu ayda gelir ve aylık alma şartıyla, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramında 2.000’er TL tutarında bayram ikramiyesi ödenir." ifadeleri yer aldı.

Haberin Devamı

Sosyal yardım alanlara da 2000 TL bayram ikramiyesi ödeneceği yönündeki ifadeler üzerine internet üzerinden detaylar araştırılmaya başlandı. Konuyla ilgili bakanlık, kamuoyuna şu açıklamalarda bulundu;

BAYRAM İKRAMİYESİ KİMLERE ÖDENECEK?

Ödemenin yapılacağı tarihte Kurumumuzdan emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı ile sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlara ödenir. Ayrıca Kurumdan aylık alan; şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahiplerine bayram ikramiyesi ödenir.

DUL VE YETİMLERE YÜZDE 50 ORANINDA ÖDENECEK

Vefat eden sigortalılarımızdan dolayı gelir ve/veya aylık almakta olan hak sahiplerinin bayram ikramiyesi ödemesi hak sahiplerinin hisseleri oranında ödenir.

Örneğin; eşinin vefat etmesi nedeniyle %50 hisse oranı ile eşe, %25 hisse oranı ile yetim çocuğa ölüm aylığı ödenmesi halinde; 2.000 TL tutarındaki bayram ikramiyesi hak sahiplerine hissesi oranı esas alınarak ödeneceğinden, eşe 1000 TL, yetim çocuğa ise 500 TL tutarında bayram ikramiyesi ödemesi yapılır.