KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) oturumu başvuruları bekleniyor... 2022 KPSS DHBT başvuruları ne zaman alınacak?

Güncelleme Tarihi:

KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) oturumu başvuruları bekleniyor... 2022 KPSS DHBT başvuruları ne zaman alınacak
Oluşturulma Tarihi: Eylül 04, 2022 18:05

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca 6 Kasım'da düzenlenecek 2022-Kamu Personel Seçme Sınavı (2022-KPSS Ortaöğretim) başvuruları alınmaya başlandı. Bu gelişmenin ardından ise bu yıl yapılacak son KPSS etabı olan 2022 DHBT oturumu gündeme geldi. Peki, KPSS DHBT başvuruları ne zaman alınacak?

Haberin Devamı

KPSS DHBT oturumu, Diyanet İşleri Başkanlığı kadrosunda istihdam edilme planı olan vatandaşlarca sorgulanıyor. Adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil uygulamasından yapabiliyor. İşte, 2022 KPSS DHBT takvimi...

2022 DHBT NE ZAMAN?

Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetlerinde görev almak isteyenlerin katılacakları Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) 27 Kasım'da yapılacak.

BAŞVURU TAKVİMİ

Bu sınav başvuruları ise 7-17 Ekim'de alınacak.

DHBT HAKKINDA

DHBT’ye, ilgili öğrenim düzeyindeki KPSS başvuru koşulları ile Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ilan edilen başvuru koşullarını taşıyan adaylar başvurabileceklerdir. Adaylar KPSS’ye katıldıkları öğrenim düzeyinde DHBT’ye katılmak zorundadır. Sınav 60 dakika sürecektir

Haberin Devamı

DHBT’ye katılacak adayların ilgili öğrenim düzeyinde KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür oturumuna katılmaları zorunlu olduğundan lisans düzeyinde DHBT’ye katılacak adayların KPSS başvuru tarihlerinde KPSS Lisans başvurularını; DHBT’ye ortaöğretim veya ön lisans düzeyinde katılacaklar adayların ise KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans başvuru tarihlerinde KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans başvurularını yapmaları zorunludur. Bu tarihler dışında başvuru alınmayacaktır.

Sınava katılacak adayların ilgili yıl, bu sınava katılacakları öğrenim düzeyi ile aynı öğrenim düzeyinde yapılacak KPSS’ye girmeleri ve KPSS’de puanların hesaplanmasına yönelik koşulları karşılamaları gerekmektedir. Sınav ile ilgili başvuru, sınav uygulaması vb. bilgiler ilgili yılın KPSS Kılavuzlarında yer alacak, ayrı bir kılavuz hazırlanmayacaktır. Adayların bu kılavuzda belirtilen kurallara uyması zorunludur.