Hasta ve engelliler seçimde nasıl oy kullanacak? 14 Mayıs’ta seyyar sandık kurulacak mı?

Güncelleme Tarihi:

Hasta ve engelliler seçimde nasıl oy kullanacak 14 Mayıs’ta seyyar sandık kurulacak mı
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 01, 2023 16:57

14 Mayıs’ta düzenlenecek seçimlere iki haftadan az bir zaman kalırken seçmenlerin oy kullanacağı sandıklar belli oldu. Vatandaşlar e-Devlet üzerinden yurt içi seçmen kaydı sorgulama ekranı üzerinden nerede oy kullanacaklarını sorgulayabilir. Engelli ve hasta seçmenlerin ise nasıl oy kullanacağı yakınları tarafından merak ediliyor. Konuyla ilgili karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Peki Engelli ve hasta seçmenler nasıl oy kullanacak? İşte, seyyar sandıklarıyla ilgili bilinmesi gerekenler…

Haberin Devamı

14 Mayıs Pazar günü 28. dönem milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri gerçekleştirilecek. Seçim öncesinde vatandaşların oy kullanacakları yerler belli oldu. Engelli ve hasta yakını bulunanlar ise seçimde nasıl oy kullanabileceğini araştırıyor. Yüksek Seçim Kurulu seyyar sandık başvurularını 20 Mart-2 Nisan tarihleri arasında aldı. Resmi Gazete’de yer alan karara göre seyyar sandıklarda sadece il ve ilçe merkezlerinde yaşayanlar oy kullanabilecek, köy ve beldelerdeki yatağa bağımlı seçmeler seyyar sandıklara kaydolamayacak. İşte, konuyla ilgili alınan kararın detayları…

HASTA VE ENGELLİLER SEÇİMDE NASIL OY KULLANACAK?

Hasta ve engeli bulunan seçmenler için seyyar sandık başvuruları 20 Mart 2023 Pazartesi saat 08.00 ile 2 Nisan tarihleri arasında alındı.

Haberin Devamı

Seyyar sandık başvurusunda bulunan engelli ve hasta vatandaşlar, oy kullanmaya gitmeyecek. Seyyar sandıklar bu vatandaşların oy kullanması için adreslerine gelecek.

GÖRME ENGELLİLER NASIL OY KULLANACAK?

Görme engelliler, talep etmeleri halinde sandık kurulu başkanı, akrabalarından biri, akrabası yoksa herhangi bir seçmenin yardımıyla şablona yerleştirilmek suretiyle oy kullanabilecek.

Görme engelliler, felçliler, elleri eksik olanlar veya bu gibi bedeni engelleri açıkça belli olanlar, o seçim çevresi seçmeni olan ve o sırada sandık çevresinde bulunan akrabalarından birinin, akrabası yoksa başka bir seçmenin yardımıyla oy verebilecek. Bir seçmen birden fazla engelliye yardım edemeyecek.

Sandık kurulu başkan ve üyeleri engelli seçmene yardım amacıyla oy verme kabinine giremeyecek, oy kullanma sırasında yardım edemeyecek.

 

Haberle ilgili daha fazlası: