GeriAvrupa Virüsü Rumen ve Bulgar çalışanlar getirmiş!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Virüsü Rumen ve Bulgar çalışanlar getirmiş!

Virüsü Rumen ve Bulgar çalışanlar getirmiş!

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı Armin Laschet’in, Gütersloh kentindeki bir et fabrikasında Kovid-19 vakalarının artmasından Rumen ve Bulgar işçileri sorumlu tutan açıklaması, ülkede tartışmalara sebep oldu.

AYNI zamanda CDU Genel Başkan Yardımcısı da olan Laschet, bir gazetecinin, ‘et fabrikasındaki vakaların artmasının, Kovid-19 tedbirlerinin gevşetilmesi bakımından ne anlama geldiği’ni sorması üzerine, “Bir şey ifade etmiyor, çünkü Rumenler ve Bulgarlar ülkeye girdi ve oradan virüs geldi. Bu her yerde olur” ifadelerini kullandı. SPD Genel Sekreteri Lars Klingbeil, CDU genel başkanlık koltuğuna da aday olan Laschet’in bu sözlerine tepki göstererek, Almanya’ya gerçekten çok kötü şartlarda et sektöründe çalışmaya gelen Bulgarlar ve Rumenlere saldırmasını doğru bulmadığını söyledi. SPD Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Meclis Grubu Başkanı Grubu Başkanı Thomas Kutschay da, Laschet’in sözlerinin tamamen saçma olduğunu belirterek özür dilemesini istedi. Bazı sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de Laschet’e tepki gösterdi.

730 KİŞİ POZİTİF ÇIKTI
Laschet, tepkiler üzerine, insanlar nereden gelirlerse gelsinler onları suçlamanın doğru olmadığını belirterek, virüsün yayılması konusunda Avrupa’da seyahat koşulları dahil birçok riskin bulunduğunu belirtti. Ancak buradaki sorumluluğun başka yerde olduğunu ifade eden Laschet, “Çalışma koşulları ve insanların barınma yerlerinin, Güterloh’daki et fabrikasında çalışanlar arasında Kovid-19’un yayılmasına katkı sağladığını varsaymak zorundayız” değerlendirmesinde bulundu. Şirketin yetkilileri de daha önce, Bulgaristan ve Romanya’dan gelen çalışanların hafta sonunda ülkelerine gittiklerini, geri döndüklerinde virüsü buraya getirmiş olabileceklerini ifade etmişti.
Öte yandan, Rheda-Wiedenbrück kasabasındaki Tönnies et fabrikasında çalışanlara yapılan Kovid-19 testleri sonucunda, 730 pozitif sonuç çıktığı belirtildi. Gelecek günlerde 5 bin 300 kişinin daha teste tabi tutulacağı kaydedildi. Bölgedeki tedbirler kapsamında 7 bin kişi karantinaya alındı, okullar tatil edildi ve kreşler kapatıldı.

False