'Türkiye için her zaman varız'

Türkiye için her zaman varız

10 yıl önce Avrupa’da ilk yapay kalp naklini gerçekleştiren kadın cerrah olarak tarihe geçen Dr. Dilek Gürsoy, memleketi Ordu’ya gitti. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in açık davetine sıcak bakan Dr. Gürsoy, "Türkiye için her zaman varız" dedi.

Haberin Devamı

10 yıl önce Avrupa’da ilk yapay kalp naklini gerçekleştiren kadın cerrah olarak tarihe geçip, 2019’da Almanya’da ‘Yılın Doktoru’ seçilen Dr. Dilek Gürsoy, çeşitli programlara katılmak ve ziyaretler için memleketi Ordu’nun Aybastı ilçesine gitti. Katıldığı kitap fuarını gezen Dr. Dilek Gürsoy, “Buradayım Çünkü İyiyim’ adlı kitabını da bazı kitapseverler için imzaladı. Demirören Haber Ajansı’na (DHA) konuşan Dr. Gürsoy, son yıllarda artan kalp hastalıklarıyla ilgili uyarılarda bulundu, stresten uzak kalınması gerektiğini vurguladı. Kendisinin de kalp hastalığına yakalanmamak için çeşitli kurallar koyduğunu belirten Dr. Gürsoy, “Stresten, negatif insanlardan ve ortamlardan çok uzağım. Bence en önemlisi bu. Yememiz içmemiz, risk faktörleri var tabii ki, bunları artık herkes biliyor ve buna karşı da önlemini alıyor ama gündelik hayatta strese fazla önlem alamıyoruz. Ona kızıyoruz, buna kızıyoruz, üzülüyoruz. Gerek yok böyle işlere. Sağlık en önemlisi. Ona göre hareket etmeliyiz” dedi.

Türkiye için her zaman varız
SADECE HASTA ODAKLI ÇALIŞMAMIZ LAZIM
Yeni nesil doktor ve doktor adaylarına da tavsiyelerde bulunan Dr. Gürsoy, “2012 yılında bir kadın olarak ilk defa tam yapay kalp ameliyatını yapmışım Avrupa’da, haberim yoktu. Bunlar benim için önemli değil zaten. Amaç; her doktor gibi iyi bir doktor olup hastaları kurtarmak. Öyle ümit ediyorum çünkü bizim egomuzu tatmin etmek için bir şeyler yapmamamız lazım. Sadece hasta odaklı çalışmamız lazım” diye konuştu. Koronavirüs salgınına değinerek aşının önemine vurgu yapan Dr. Gürsoy, “Aşıları vurulmamız gerekiyor. Aşı vurulunca bu ağır hasta vaka sayıları daha da çok azalıyor. O yüzden bunun bir çaresi var. Çareyi kullanmak, ona odaklanmak lazım ve her şeye o kadar da karamsar bakmak lazım değil. Yani bunların kuralları da var. Hijyene dikkat etme kuralları var. Bunu sadece korktuğumuz anlarda değil, kendimizi rahat ettirdiğimiz her zaman yapmak zorundayız” dedi.

Haberin Devamı

Türkiye için her zaman varız

Haberin Devamı

‘ŞİMDİ REKABET ZAMANI’
Dr. Dilek Gürsoy, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’i de ziyaret etti. Gürsoy’a açık davette bulunan Güler, şunları söyledi: “Türkiye’de de tıp iyi bir noktaya gidiyor. Havaalanımız var. Eğer Ordu’da bir şey yapmak isterseniz, size gereken fiziki şartları oluştururuz. Ordu fındıkta öne çıktığı gibi bu anlamda da öne çıkabilir. Bu anlamda bir köprü oluşturabiliriz. Ayda bir olmasa bile 3 ayda bir gelerek bazı önemli ameliyatları burada yapabilirsiniz. Ben Ordu’yu bilim merkezi haline getirmek istiyorum. Onun için ‘Düşünen Ordu, Üreten Ordu, Yarışan Ordu’ diye bir slogan ortaya attık. Düşünme kısmı zayıftı onu oluşturduk. Şimdi üretmeye başladık. Şimdi rekabet zamanı.”
‘AVRUPA'DA KOÇLUK PROGRAMLARI ÇOK YAYGIN’
Türkiye için her zaman hazır olduğunu söyleyen Dr. Dilek Gürsoy ise şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımız da Türkiye’de bir şeyler yapmam için teklifte bulundular. Türkiye için biz her zaman varız. 10 yıldır yeni nesil yapay kalp araştırması içerisindeyim. Bütün yeni nesil yapay kalpler elimden geçiyor. İsveç, Fransız ve Almanlar pompasını cerrah olarak hem hayvan denemelerinde hem de insan denemelerinde ben yerleştiriyorum. Şimdi hayvan denemesinde olan pompaları ilk defa insana benim takmamı istiyorlar. Tecrübeliyim, pompayı anatomik ve fizyolojik şekilde mühendislerle birlikte geliştiriyorum. İsveç ile yoğun çalışma içerisindeyiz. Ayın birinde bir ameliyatımız var. Koyuna yapay kalp takıyoruz. Ayrıca üniversite öğrencilerine koçluk yapıyorum. Avrupa’da koçluk programları çok yaygın. Burada da büyük yankı uyandıracağını hissediyorum.”

Haberin Devamı

Türkiye için her zaman varız