Okullarda ‘tek tip kıyafet’e velilerden tepki: Marjinal bir tartışma

Güncelleme Tarihi:

Okullarda ‘tek tip kıyafet’e velilerden tepki: Marjinal bir tartışma
Oluşturulma Tarihi: Eylül 25, 2023 14:13

Almanya’daki okullarda öğrencilerin tek tip kıyafet zorunluluğu tartışmalarına veliler de katıldı. Frankfurt’ta ortak bir açıklama yapan iki veli derneği, tek tip kıyafetin okullardaki devasa sorunlar yanında önemsiz bir konu olduğuna dikkat çekerek, ilgililerin asıl bu sorunlara çözüm araması gerektiği çağrısında bulundular.

Haberin Devamı

ALMANYA’daki eğitim sisteminin daha da büyüyen sorunlarla karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Hessen Veliler Birliği Hessen (elternbund hessen e.V–ebh) ve Hessen Türk Veliler Birliği (Türkischen Elternbund in Hessen e.V–TEB Hessen) başkanları Korhan Ekinci ve Hatice Bektaş-Alpsar kıyafet tartışmasının kamuoyunun dikkatini çeken acil bir konu olmadığına işaret ettiler. Okullardaki öğretmen açığına ve acilen tadilat geçirmesi gereken okul binalarına dikkat çekerek, “Önemli konulara konsantre olmalıyız” diyen ebh Başkanı Korhan Ekinci, “Çocuklarımızın psikolojik sağlığı da konunun merkezinde. Pandemi, savaşlar ve iklim koşullarından kaynaklanan krizler genç insanlarımızın ruhsal sağlığını büyük ölçüde etkiliyor” dedi.

Okullarda ‘tek tip kıyafet’e velilerden tepki: Marjinal bir tartışma
STANDART HALE GELMELİ
Federal Aile, Yaşlılar, Kadın ve Gençlik Bakanı Lisa Paus’un (Yeşiller) Almanya’nın tüm eyaletlerindeki 100 okulda başlatılan ‘Mental Health Coach’ (Ruh Sağlığı Danışmanlığı) projesini alkışladıklarını belirten TEB Hessen Başkanı Hatice Bektaş-Alpsar da “Ancak bu bir pilot proje olarak kalmamalı, en kısa zamanda tüm okullarda standart olarak programa alınmalıdır” dedi. Kendisinin de öğrenciliği döneminde okul forması giymek zorunda olduğunu hatırlatan Bektaş-Alpsar, “Almanya gibi eğitim sistemi bireylerin kişisel gelişimine esas alan bir ülkede öğrenciler için tek tip kıyafet tartışmasının sık sık gündeme getirilmesi çok ilginç” diyerek, bu tartışmayı marjinal bulduğunu belirtti. Ekinci de bu konuya işaret ederek şunları ekledi: “Almanya’daki eğitim sistemi, kıyafet yönetmeliği tartışmaları içinde boğulmaktansa, öğrencilerin bireysel gelişimine, refahını destekleme ve geliştirmeye yoğunlaşmalıdır.”
Okullarda ‘tek tip kıyafet’e velilerden tepki: Marjinal bir tartışma
ÖĞRENCİLER ARASINDA MOBBİNGİ ÖNLER
Almanya’da zaman zaman gündeme gelen okullarda zorunlu tek tip kıyafet ya da okul forması tartışması son olarak Federal Veliler Konseyi tarafından yeniden başlatıldı. Brandenburg eyaletinin Eğitim Bakanı Steffen Freiberg’in de (SPD) desteğini alan tartışma Almanya çapında halen sürüyor. Çocuklar ve gençler arasında kıyafet nedeniyle yoğun mobbing gözlendiğine işaret eden Veliler Konseyi, tek tip giysi sayesinde bu sorunun ortadan kalkabileceğini savunuyor. Bu talebi destekleyen Bakan Freiberg de tek tip kıyafeti zorunlu kılan bir yasaya karşı olduğunu, ancak okullarda öğrenciler ve öğretmenlerin kendi aralarında tartışarak, bu konuya bir çözüm bulabileceklerini söyledi. Tüm ülkede devam eden tartışmaya katılan psikologlar tek tip kıyafetin öğrenciler arasındaki mobbingi ortadan kaldıracağına dair beklentilerin yanlış olduğuna, bunun kıyafetin ötesinde çok daha derin nedenleri olduğuna dikkat çekiyorlar.

 

BAKMADAN GEÇME!